Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ale tak ono toho bude docela dost, když se koukáš po těch aukcích, jenže holt bez údajů a můžeš jen věřit že je to autentické.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Je to přesně ona.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Nargalen

Post by Nargalen »

Chtělo by to nějaké další nálezy...nebo se inspirovat vznikem Královedvorského a Zelenohorskéi rukopisu :lol:
Kain : Jestli Tě to uklidní, tak můžu slíbit, že takhle ta moja vypadat nebude. Nechtěl bych se stát nějakým plagiátorem, ale vždycky se nějaké přilbě budu blížit víc a nějaké míň. Té Tvé pohříchu asi víc, než té, která byla na Veligradu. Ale jak říkám, nebudu mít tu samou.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ta moje byla na všech Veligradech, ale asi myslíš tu Poldyho. No nakonec mi je to jedno, o jednu víc nebo míň, ale to tady řešit nemusíme, já s tím problém nemám a je to trochu individuální a tedy OT...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »


Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Nevíte někdo, na co jsou tam zezadu ty řetízky? Fakt mě nenapadá využití :?
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Těžko říct, jestli jsou původní, o čemž pochybuju. Možná mají jen zdůraznit, že tam jde zavěsit závěsník a kde a jak by asi vypadal.

Kdyby ano, možná nesly nějaký závěsník, třeba kožený.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Pokud budeme věřit dataci a pravosti té žebrovky tak je to nejstarší raně středověká žebrovka "jednoduchého provedení".

Poslední "seriovky" pro armádu vyráběli římané někdy ve 3. a 4. st. - žebrovky typu Der el medineh

Image

V 5. - 7. st. se vyskytují pouze luxusní žebrovky typu Baldenheim /alespoň jsem o žádné "jednoduché" žebrovce neslyšel/

Image


A teprve někdy z 9. st. jsou vyobrazení "jednoduchých žebrovek" z franských pramenů



Image

Tahle helma vypadá jako přechodná forma.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ta dole a ta poslední z Hermana co sem dal Kain se nápadně podobá vzhledu jednoduchých franských přileb jaké známe z žaltářů - nemyslím tím ty klobouky ale právě takové prosté oblé žebrovky bez nánosníku.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Wothan wrote:Ta dole a ta poslední z Hermana co sem dal Kain se nápadně podobá vzhledu jednoduchých franských přileb jaké známe z žaltářů - nemyslím tím ty klobouky ale právě takové prosté oblé žebrovky bez nánosníku.
To jsem měl oprávě na mysli - prosté žebrovky 8.-.10. st. , které jsou doloženy pouze na iluminacích.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jenže to je právě trochu zavádějící, protože pozdněřímských přileb s jedním středovým žebrem máme hodně. A protože technologické kyvadlo úpadku a renesance přileb se pohybuje asi tak mezi 4 a 11 stoletím, tak zhruba v 5. století jsou ty přilby stejně na úpadku, jak jsou na vzestupu ve století 9. Mnozí si je proto pletou, ale dobrým vodítkem je například šíře středového žebra. Chtěl jsem o raněstředověkých přilbách napsat článek, ale mám dost silné mezery ve východních helmách. Ale Sidney, co to napsat společně? Má třeba Bozha nebo Wothan chuť se přidat?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já s těma východníma bohužel taky moc nepomůžu, to by asi byla spíš Sidneyho parketa.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Momentálně tu asi hodinu denně volnou věnuju pokusům s brnířinou, ale pokud bude kdokoliv chtít, můžu pomoct ze svých zásob iluminací, helem je tam poměrně dost (pochopitelně obvykle dost stylizovaných).
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Doufám, že to nebude úplně pitomá otázka (někde jsem na to téma už natrefil, bohužel se mi ale nějak nedaří dohledat, kde to vlastně bylo), totiž - kdy se naposledy vyskytují lícnice u žebrových přileb? Dal by se tento prvek aplikovat dejme tomu tak na přelom devátého desátého stol. (v podstatě to, co má ve filmu "Stara basn" na hlavě Piastun v té bitvě, kde Polané pomlátí ony "nejvikingovatější" vikingy, co kdy viděl svět ?), třeba i dle mustru - "zdědil jsem to po dědovi"? Tenhle blembák má něco do sebe, nerad bych si ale pořizoval (historicky vzato) volovinu, byť by byla z hlediska bojového převelice praktická. Dík :)
Last edited by kraki on Sun 05. Oct, 2008 20:16, edited 1 time in total.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Saša: a na kterém území?

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."