Nešvary a prasárny

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já nikoho Ondro nenabádám aby nenosil žádnou ochranu ruky, jen říkám jak to bylo a je a jediné co mi vadí jsou pracovní rukavice. Však jsem taky psal že jsem viděl už spoustu různých spekulativních řešení ochrany rukou - ať už jde o kožené rukavice zesilované další koženou vrstvou, prošívané nebo plstěné rukavice apod. a jak sám dobře víš, tolerujeme na WB v bitvě i rukavice pošité falérama, šupinama, kroužkama aj. - tj. i když to nemůžeme doložit a podle mého názoru se samostatné kovové rukavice prostě nepoužívaly, je to akceptovatelný ústupek historii protože zvolená technologie sama zcela jistě existovala. Ale i tak bych viděl tyhle kovové věci raději u těžkooděnců a u lehkých ty kožené, plstěné aj.

Jinak předkové před 12.st. zřejmě nenosili nic, nebo si tu ruku ovíjeli vrstvama plátna, sukna nebo koženým řemenem - ale jen potud aby se jim vešla ruka mezi příčku a hlavici a tam u mnohých mečů skutečně moc místa nezbývá a nedá se asi moc předpokládat že by měli menší ruce než my. Čili i tohle je asi řešení, jen to moc nechrání.

A co mně se týče - říkal jsem že mám ty ruce omlácené a odřené - ostatně z G. jsme si odnesl rozseklé prsty, ale k tomu zranění nedošlo přímo v boji, jako spíš při divadle což je kuriozní protože mně to samotného dost překvapilo :wink:
Last edited by Wothan on Tue 12. Aug, 2008 15:55, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Kell wrote:. Nevýhoda je za deště - surovka měkne (a mohl jsem dát více vrstev).
Doporučuji jednotlivé plátky surovky "natřít" bílkem, klidně víckrát...
my na surovku používáme opunciový vývar, nebo vaječnej bílek a proti vzdušné vlhkosti, mokré trávě, mrholení atd. to funguje...
Ve slejváku to ale samozřejmě neustojí...
ale nevím jak to je pro Vás stylovka...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Ok, Ok, to je fajn, uz to vypadalo ze presvedcujete o zbytecnosti ochrany rukou.
Wothan wrote:Jinak předkové před 12.st. zřejmě nenosili nic, nebo si tu ruku ovíjeli vrstvama plátna, sukna nebo koženým řemenem - ale jen potud aby se jim vešla ruka mezi příčku a hlavici a tam u mnohých mečů skutečně moc místa nezbývá a nedá se asi moc předpokládat že by měli menší ruce než my. Čili i tohle je asi řešení, jen to moc nechrání.
Myslim ze lehci, i kdyby meli ruce omotane nevim kolika vrstvami, tak na palici/sekere/kopi je rukojet nijak nelimituje. Pak to vidim jako idealni reseni. A vypada to i o dost levneji/jednoduseji (tedy pro nuzaka dostupneji) nez site rukavice. :mrgreen:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Těch akcí za rok, kde bojujeme máte taky asi 10. Od té doby co nebojuju s rukavicema se mi bojuje líp a zranění jsou maximálně nějaké odřeniny. IMHO když člověk i bez rukavic trénuje, tak se na ně nespoléhá a víc si dává bacha.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Müscha wrote:Těch akcí za rok, kde bojujeme máte taky asi 10. Od té doby co nebojuju s rukavicema se mi bojuje líp a zranění jsou maximálně nějaké odřeniny. IMHO když člověk i bez rukavic trénuje, tak se na ně nespoléhá a víc si dává bacha.
Blbost. Jsem tenkrát trénoval někdy s někdy bez, není to o spoléhání se na rukavice. Ale prostě náhoda je debil a ta rána může prostě přijít na tu pazouru. Rukavice, plstěné omoty a spol. jednoznačně pro všema deseti.
Last edited by JARWIKS on Tue 12. Aug, 2008 17:17, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ono asi takhle - zpráva Kosmova, vážící se k roku 1087, která mluví za vše: "Kněžic byl jen raněn pod pravým palcem, ale kdyby nebyl jilec meče, jejž držel v ruce , zachytil ránu, byl by nadobro přišel o ruku" - čili opakuji - není pravda, že by naši předkové znali zázračný recept na to jak bojovat holou rukou a nepřijít ke zranění (a proto ho logicky nemůžeme znát ani my - kdo si myslí že ho objevil, poněkud nebezpečně lže sám sobě) - jen podle mne ještě minimálně kryli mečem a tak přes ty pazoury tolik nedostávali. A když to pak technologie umožnila, obalili si ti co si to mohli dovolit ty pazoury železem, což se zjevně osvědčilo a poměrně dost dlouho vydrželo.

Takže ano, když je na to člověk bez rukavic zvyklý, dává si samozřejmě pozor, ale prakticky nikdo nemůže říct, že je bez rukavic bezpečnější (ostatně pokud nejste blbí, tak se přes ty ruce nenecháte úmyslně praštit ani když je máte). Já se třeba bez rukavic bezpečnější necítím, ale nenosím je na Antiku apod. spíš s respektem k historii...a trpím těma odřeninama :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jinak pro zajímavost reálná velikost jílce a úchopu na replikách mečů:

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jinak já jsem snad nikdy nedostal v bitvě do pazoury od nějakého konkrétního soupeře se kterým jsem bojoval - vždycky to bylo v nejhustší skrumáži, když se člověk už rve nebo je tlačen mezi štíty a ty rány létají ze všech stran. Většinou jsou to jen ty odřeniny a škrábance od hran a kování štítů apod. ale nemůžu nikdy vyloučit, že v tom chumlu jednou nepřijde blbá rána mečem nebo sekerou, kterou nebudu čekat, popřípadě více ran a nebudu krvácet stejně jako když mně na G. trefil omylem "bláznivý senátor" Páťa ve chvíli kdy jsem to absolutně nečekal - to je třeba ta Náhoda Vůl :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
huhulak

Post by huhulak »

mozna sem koukal na jinyho cloveka, ja videl svarecky rukavice hnede barvy, vzhledove temer stejny jako normalni klasicky rukavice,
voni i ty svarecky rukavice sou pomerne na prd a blbou ranu nezachranej, ja spis reagoval na pamapaliniho s jeho nazorem ze by je hned tomu chlapovi sundal, coz je na ukor bezpecnosti
nejlepsi by samozrejme bylo kdyby kazdej mel vami zminovane bezpecne typy, ale kdys je zatim nekdo nema tak mu tu jeho chabou ochranu nechat.
a ne vramci dobovosti a koukatelnosti uvysovat riziko zraneni dotycneho.

to melkel : sry blbej vtip, nicmene si hazarder pokud des do bitvy bez ochrany ruky zvlast kdys je to pro vasi dobu dolozeny
a ostatni bezrukavci sou hazarderi taky :P
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Huhulak: ale to je boj toho člověka - já si třeba u nás na bitvě ničeho takového nevšiml (což neznamená že mi to jen klidně nemohlo uniknout) - kdybych si toho jako pořadatel všiml tak bych mu je taky odebral. Jestli by šel do bitvy bez nich nebo si sehnal vhodnější ochranu je pak jeho boj, jeho problém.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Jestli mně paměť neklame, tak "nebudeme tolerovat svařečské rukavice" je napsáno v pravidlech bitev, takže dotyčný musí počítat s tím, že mu je někdo sundá.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ctěné diskutující na téma čím si ochránit ruce odkazuji do tématu Ochrana rukou http://www.livinghistory.cz/modules.php ... pic&t=1487.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by lubossek »

musim si taky trošku zapřehánět...

1) uznávam, že moderní nadávky v průběhu bitvy nebo při "táborovém životě" asi nejsou zrovna košer, ale holt mluvíme jak nám zobák narost. je však třeba si uvědomit, že jsou přítomni divácí a trochu slovník krotit.... možnost nadávat si starou češtinou je sice pěkná, ale je potřeba si uvědomit několik základních faktů: většina literárních památek staročeštiny se objevuje až ve 14. stol., tudíž pár set let po námi rekonstruovaném období - každý jazyk se mění a nadávky o to rychleji, když Foglar nadával do plantážníků, tak se možná "oslovený" naštval, dnes by se však spíše zasmál, na druhou stranu před 20 lety by asi nikdo nepoužíval "ty krávo" apod. (ono též stačí porovnat frekvenci užívání spůvka piča v práglu a ostravě...), druhou věcí rovněž je, že po rozpadu VM stará čeština vypadala trochu jinak než čeština kterou písal dalimil své verše... btw při používání starých nadávek bych rád věděl co se bude honit divákovi hlavou když na sebe budou bojovníci pokřikovat slova typu "trúp", "trhlík", "spálnivec" nebo nedejbože "samcoložník" - spíš to vyvolá bouřlivý smích, stejně jako kdyby šel mládenec vyjádřit dívčině své sympatie slovy "Oku dávaš posoku ľubosti." by spíš dnes dostal facana než aby si danou dívčinu získal....

2) účasy je sice soukromá věc, žijeme civilní život a pod stan si jedeme jen zablbnout - tomu odpovdají i účesy: ti, kteří mohou si udělají historický účes a po víkendu chodí s vlasy jako slušný člověk, někdo z různých důvodů mít autentický účes nemůže. nevěřím že všichni svobodní vikingové měli dlouhé vlasy, u některých vlasů to někdy není možné dovolit si je mít dlouhé apod., domnívám se však, že děvčata hrající roli vdané ženy by měla nosit šátek na hlavě (či jinou pokrývku) téměř výhradně, "svobodné" dívky ne až tak ortodoxně, ale spíš by taky měly mít taky cosi na lebeni. co se týče mužů tam je možnost nenosit čepicu volnější, ale stejně by měl každý nějakou tu čapku vlastnit.
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Kell:
S tímhle trochu opatrně, tenhle přístup by mohl vést k tomu, že se někteří lidé přestanou o kostýmy starat úplně a budou jezdit jako vyložení drbani. Není na škodu mít tam pár lidí, kteří budou trochu otrhaní, ale vypadá špatně (a je to občas vidět), když někdo s děravýma botama a kalhotama si najednou obleče kroužkovou zbroj, vezme meč a jde do bitvy. To by jeden brečel... Navíc, když měl člověk díru v botě nebo v oblečení, asi mu byla více zima a vlhko, takže si myslím, že spravovali co nejrychleji. Pokud by to bylo bráno takhle rozumně (záplaty ano, díry ne) a jak říkáš, odpovídalo by to společenskému postavení a vybavení konkrétního jedince, mohlo by to vypadat zajímavě. Otázka je, kde leží ta hranice, aby to bylo hezké a "LH", a zároveň se na to mohli koukat jak diváci tak ostatní účinkující...
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Když se zmiňujete o těch drbanech, myslím že naopak nějaký ten pořádný drban by se docela hodil, byli jsem na bitve v Grizbowe v polsku a jednoho tam měli a ten byl opravdu luxusní! posílám fotku, myslím, že mít něco takového na akcích tak by to nebylo k zahození :)
http://img2.rajce.idnes.cz/d2/1/1057/10 ... 08_021.jpg[/img]

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image