Ohlasy na vlnenu latku

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

A ještě ke lnu. Zkrachovalý Texlen koupil Slezan a převzal část jejich výroby lnu. Dělají jen na zakázku pro velkoodběratele, takže minimální odběr je 600 až 700 metrů. Jezdím tam pravidelně, takže pokud by někdo chtěl něco co dělal Texlen a pošle mi vzorek, porovnám podle vzorníku, jestli to Slezan vyrábí.
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Slezan vyrábí asi 400 druhů lnu (z toho skoro 150 druhů 100%) v různých gramážích a odstínech přírodní. Šířky většinou 140 - 155cm. Vzorníky mám doma. A kupuji podstatně menší množství.
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Já nakupuju jen lny ze souběhů, jsou právě většinou tenké košilové, silnější se se objevují málo. Proto jsem se ptala na vyšší gramáže a bylo mi řečeno tohle. Silnější lny jen pokud si někdo objedná a oni tě k němu přidají, nebo na zakázku 600 metrů. Převzali výrobu lnu z Šumperka i Texlenu, což bylo asi hodně druhů, proto to zredukovali.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

[quote="Radim van Ousek"]Já bych vlnu nepral nad 30°C.[/quote

Já šiju z vlny srážené při 55°C a pak peru na 40.
Smrt je smyslem života.
Richard
Nováček
Nováček
Posts: 47
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vysočina

Post by Richard »

Nedávno jsem četl v Dnes, že zpracovatelé lnu mají problém vůbec sehnat len od zemědělců, jelikož ti ho přestávají pěstovat proto, že se jim to mnoho nevyplácí - výkupní cena je velmi nízká. A raději jdou do jiných plodin..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To asi není jen problém lnu - začíná se pěstovat na biomasu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Richard wrote:Nedávno jsem četl v Dnes, že zpracovatelé lnu mají problém vůbec sehnat len od zemědělců, jelikož ti ho přestávají pěstovat proto, že se jim to mnoho nevyplácí - výkupní cena je velmi nízká. A raději jdou do jiných plodin..
Zpracovatelé budou muset nabídnout za surovinu minimálně stejnou cenu, jakou nabízejí "aletrnativní energetici". Pochopitelným důsledkem toho je několikanásobné zvýšení ceny suroviny i výsledného produktu, jako to můžeme sledovat u olejovin a obilovin. Litr řepkového oleje, který stál před rokem kolem 20.- Kč, dnes stojí 40-45.- Kč, litr slunečnicového pak místo nějakých 27-35.- Kč běžně 50.- až 60.- Kč.
Do nepříjemně brzkého budoucna je tedy více než pravděpodobné, že za metr továrně zpracovaného lnu s 10 - 30% Ba budeme platit kolem 350.- Kč/m a budem rádi, že jej vůbec seženeme. Kolik potom budou stát ručně předené a tkané experimenty, to si raději ani nepředstavuji. Ostatně - už dnes stojí len u Mráze, kde byl v prosinci kolem 80.- Kč/m, od 140.- Kč výše a cena se mění směrem vzhůru každý měsíc. Režný nebarvený 100% len tam mají i za 220.- Kč/m - a to je partiovka!

Poděkujme tzv. "ochráncům životního prostředí" a jejich zatím nejsebevražednějšímu výmyslu, totiž biopalivům.
Last edited by Kateřina_z_Landštejna on Tue 29. Jul, 2008 10:02, edited 1 time in total.
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Ať žijou!
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6

Post by Zuza »

Hm, tak to abych misto hedvabi zacala z Ciny importovat len... tam stoji kolem 100kc/m, coz jeste donedavna nebyl zadny big deal.

Mohl byste me nekdo pls informovat, kolik u byvaleho Texlenu stoji 100% len? A kolik je tedy minimalni odber?

Len se da koupit celkem snadno v zahranici, samozrejme ale nikdy nekoupite uplne levne. Treba zde:
http://www.fabrics-store.com/first.php?goto=showspecial
V Praze jeste par prodejen porad ma len za cca 200 +- 50kc, coz se da.

Image
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Zkus se zeptat http://www.slezanfm.cz/flash1/cz/index.html Pořád se to dělá v bývalých provozech Texlenu, jen vedení je teď Slezan. Pro mně je nejlepší brát z těch souběhů, prože si do Frýdku můžu zajet a je to tam levné, takže o normální ceny jsem se zatím nezajímala.
Last edited by Lenka on Tue 29. Jul, 2008 17:46, edited 1 time in total.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Mě by zajímala lněná příze, nevíte kde se dá koupit ? Volal jsem kdysi myslím do Šumperka, množství menší než paleta nechtěli prodat...

Ještě k té vlně - prát na 90°C jde, ale nesmí projít teplotním šokem. Jiná věc ale je co to udělá s barvou. Vyzkoušeno na ručně tkané vlněné látce.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Já myslím, že Slezan převzal i tu přádelnu Texlenu, protože lněné nitě dělají. Ale jestli prodají i menší množství nevím. V Texlenu to nebyl problém, ale se Slezanem je jednání celkově o dost horší.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Begbie wrote:Ještě k té vlně - prát na 90°C jde, ale nesmí projít teplotním šokem. Jiná věc ale je co to udělá s barvou. Vyzkoušeno na ručně tkané vlněné látce.
...a taky neždímat :!:
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9

Post by wolf »

Lenka wrote:Já myslím, že Slezan převzal i tu přádelnu Texlenu, protože lněné nitě dělají.
Me se teda zdalo, ze nite ze Slezanu jsou jiny nez z Texlenu. Ale treba je stejna pradelna a lisi se suroviny.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Já mám v těch plastových krabičkách a žádného rozdílu jsem si nevšimla, jestli máš na mysli tyhle tenké.