Ohlasy na vlnenu latku

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

opékali breberky?
nunc est bibendum
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna

Post by alistaire »

JARKWIS - a zkoušel jsi to otestovat? 8)

řekl bych, že za ty roky už se ve vlně trochu vyznám, a
i tu vlnu, kterou mi tam v Karsu dali s dušováním jako stoprocentně 100%, byla možná tak 90tka...

Já neříkám, že je to za tu cenu špatně, ale 100% tam nikdy neměli, a pokud budou brát odtamtud co berou, tak ani nikdy mít nebudou.

Zase a znovu, neříkám že je to špatně, jen že je s tím třeba takto počítat. Za tuto cenu je to ale zupr. Ostatně i já mám uniformu už pár let z nějaké cca 85tky, a nevidím to jako problém...

Navíc... když už 100% vlnu, tak nejraději tkanou ručně na stavu, že...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

alistaire wrote:JARKWIS - a zkoušel jsi to otestovat? 8)

řekl bych, že za ty roky už se ve vlně trochu vyznám, a
i tu vlnu, kterou mi tam v Karsu dali s dušováním jako stoprocentně 100%, byla možná tak 90tka...

Já neříkám, že je to za tu cenu špatně, ale 100% tam nikdy neměli, a pokud budou brát odtamtud co berou, tak ani nikdy mít nebudou.

Zase a znovu, neříkám že je to špatně, jen že je s tím třeba takto počítat. Za tuto cenu je to ale zupr. Ostatně i já mám uniformu už pár let z nějaké cca 85tky, a nevidím to jako problém...

Navíc... když už 100% vlnu, tak nejraději tkanou ručně na stavu, že...

Netestoval...prostě když si chytnu na 100% látku a na dotyk cítím že něco není v pořádku...tak je to jiná...pokud je tam pár% tak to nepoznám já a nepoznají to ani prodávající a věřím, že mnoho lidí taky ne. Za další to bylo porušování zákona ne, ty etikety atd....???

Věřím že se vní vyznáš líp než já, kor pokud máš mnohem větší praxi. Já v dobré víře dávám info.

Jinak ovšem prozradíš mi z kama Kars přesně bere? Nebot co vím já... i když neznám jména, tak bere z několika velkoskladů a více fabrik.

Vlastní stav máme přízu taky atd. ale tkáme jen na několika předváděčkách v roce. takže na kostýmy to zdaleka nestačí.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce

Post by Radim Vaňousek »

Pokud někdo neřeší ceny, tak ať se mrkne na http://kroje.cz/sukna.htm a nechá si poslat vzorky. Barva na stránkách vypadá dost ostře, ale... je to min. 99% -otestoval jsem ji ohněm.

JARWIKS:
za 100-250Kč/bm seženeš ledatak flauš, nikoliv sukno. Rozdíly mezi nima jsou okem rozpoznatelné.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Radim van Ousek wrote:Pokud někdo neřeší ceny, tak ať se mrkne na http://kroje.cz/sukna.htm a nechá si poslat vzorky. Barva na stránkách vypadá dost ostře, ale... je to min. 99% -otestoval jsem ji ohněm.

JARWIKS:
za 100-250Kč/bm seženeš ledatak flauš, nikoliv sukno. Rozdíly mezi nima jsou okem rozpoznatelné.
Pěkně podražili :cry: Není to tak dávno, co sukna prodávali za 460.- Kč/m a to už mi šly oči šejdrem...

Ono se občas dá sehnat i kolem 200.- Kč/m, ale to jsou skutečné zázraky, jež člověka naplní pocitem tichého štěstí :wink:
Co mám poslední informaci od Mrázů (z minulého týdne), tak vlnu asi přestanou úplně brát, protože směsovky za 400.- Kč/m+ jsou pro ně neprodejné, čistá vlna dosahuje vesmírných částek a čeští výrobci prý definitivně klekli. Podobná situace je i u lnu :evil:
Volo, multum, statim!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Dle tvrzení výrobců i dodavatelů, není o čistou vlnu zálem. Umělina zlepšuje některé vlastnosti vlny, například žmolkování a plstění. Pochopitelně i snižuje cenu. Odběratelé chtějí směsi, proto se vyrábí směsi. Odběratel je ten, kdo obchoduje minimálně ve stovkách, nebu tisících metrů, ti ostatní jim jen pomáhají od skladových zbytků. Textilní průmysl je v úpadku, takže každý výrobce je rád, že se vůbec ještě drží. Před dvěma lety mi bylo v jedné fabričce vyrábějící vlněné látky nabídnuto, že mi čistou vlnu vyrobí na zakázku, při minimální odběru 500 metrů. Ta firma ještě existuje, takže pokud by byl zájem, můžu se zeptat, jak jsou na tom s výrobou čisté vlny teď.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

myslim ze i kilometr by zmizel jak nic, kdyby se dostali pri slusne kvalite na rozumnou cenu.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce

Post by Radim Vaňousek »

Nj, ale jde zas o barvu. Oni ti udělaj 500m, ale v jednom kusu. A pochybuju, že každý, kdo shání vlnu jiné barvy, je schopný si ji obarvit.
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

To by problém být neměl: v továrně by to taky nebarvili žádným přírodním způsobem a hodit kus látky do pračky se sáčkem Iberie zvládne každý. (Ti, co ještě bydlí s rodiči, budou jen muset vysvětlit mamince, že barva pračky nemá vliv na funkci... :wink: )
luinien
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 202
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prostějov/Olomouc/archeoskanzen Modrá

Post by luinien »

Jenže barvení 100% vlny na 90° C je docela šílenství. Hezky se srazí, takže množství zakoupené metráže rázem klesá geometrickou křivkou.
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Tak použiješ Javanu, ta barví od 50 stupňů, jen je o něco málo dražší... Teď jsem jí barvila hedvábné civilní šaty a nikdy jsem nebyla tak spokojená s výsledkem.
User avatar
Radim Vaňousek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 141
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brodce

Post by Radim Vaňousek »

Já bych vlnu nepral nad 30°C.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Ještě v 16.stol měla dle Zikmunda Wintera většina sukna barvu šerou vlčatou, takže přírodní. V RS pak muselo být barvené sukno docela luxus. To jen v 21. století, jsme tak strakatí. :)
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Ondra: snazili se tim pres "vlas" deky dostat k vazbe, aby zjistili jak je utkana
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Tak ze míněné firmy se za ty dva roky stal výrobce 100% a 80% vlněného sukna. Nechala jsem si poslat vzorky, takže pokud to bude vypadat dobře a v rozumné ceně, dám to rovnou do nabídky. Moměntálně je 100%vlněné sukno skladem v černé barvě.