Tesáky

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Dyinghistory
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Dyinghistory »

vytáhl, kdyby např. pochva (pokud je kožená) v horní užší části nedosedala dokonale na čepel, ale byla volná s oválným průřezem. Ale nejspíš je to stylizace a já jen tak plácám :)
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Moje pochva má pro tento účel horní stranu částečně nedošitou. Používám jiný způsob zavěšení, ale falchion drží dobře, někdy až moc -:)
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

vy žertujete pane?!
s tím "opačným" ostřím bych byl opravdu opatrný... užitnost takového řešení mi není moc jasná a v desítkách dochovaných kusů jich velké procento rozhodně není...
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

tedy dobrá, na té iluminaci jsou tyto zbraně nakresleny velké jako pořádné meče - tesáky ale takové velikosti většinou nabyly až na sklonku středověku. Ten dolní drtič přileb má navíc viditelný středový výbrus což u tesáku také není zrovna klasika. tohle plus tak výrazné rozšíření čepele (příp. ztvárnění přileb) mě vede k přesvědčení že jde o autorskou licenci tvůrce výjevu.....
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

ps: nejde o počty dochovaných kusů, ale o to jaké ty kusy jsou
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

kascha wrote:tedy dobrá, na té iluminaci jsou tyto zbraně nakresleny velké jako pořádné meče - tesáky ale takové velikosti většinou nabyly až na sklonku středověku. Ten dolní drtič přileb má navíc viditelný středový výbrus což u tesáku také není zrovna klasika. tohle plus tak výrazné rozšíření čepele (příp. ztvárnění přileb) mě vede k přesvědčení že jde o autorskou licenci tvůrce výjevu.....
Nemyslím, že by šlo o autorskou licenci. To by stejnou licenci musel mít i autor Mac. bible - tam je podobných zbraní několik desítek a tesáky v Romance of Alexander jsou jen vývojově pokročilejší modely téže zbraně /mečové rukojeti, záštity na obouručních tesácích/godenacích/.

Jsou ještě někde zobrazeny tesáky/godenaky/chopery/malchiony či jak tomu budeme říkat?
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

sidney: to je pravda - zbývá ale ještě pro kontrolu napsat co tyhle výjevy zobrazují - tak, kdopak to sem dá? :roll:

já totiž neříkám že takové hračky nebyly. Jenom se chci dobrat co nejblíže skutečnosti o které si myslím že bude méně barvitá než naznačuje třeba ing. H.
Wir wollen in Beifall untergehen ..
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

to je samozřejmě pravda. Ono to posunutí těžiště ke hrotu je stejné i u obyčejného falchionu atd.

to že by podobný tvar byl lepší k proražení zbroje zřejmě platí také. Jde o to jestli byla taková úprava zbraně opravdu využívány. Jestli tak nejsou vyobrazeni bojovníci, kteří měli mít z nějakého důvodu exotický nádech. Na sydnyho fotce o kus výše je tahle zbraň s mečovým jílcem a pravděpodobně i správně broušená a? kde je ten hrot k proražení zbroje? kčemu byl její tvar pak dobrý?
nicméně je to zajímavé téma tak uvíme co se ještě objeví..
Wir wollen in Beifall untergehen ..
Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Prosím našel by se někdo kdo, dokáže zadatovat tento tesák?
http://arkleb.rajce.idnes.cz/Pro_Rajce/
Potřebuji i zdroj fotek, které jsou přiloženy. Které muzeum, případně jaká literatura byla použita.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hmm, že by zase nějaký náhodný nález z díry samovolně vzniklé v poli? To druhé album na rajčeti má přímou souvislost s nálezem?
Last edited by Boza on Mon 29. Sep, 2008 9:00, edited 2 times in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Boza wrote:Hmm, že by zase nějaký náhodný nález z díry samovolně vzniklé v poli?
Samozřejmě vím odkud ty muzejní fotky jsou, ale nelíbí se mi to:) Panáček bude asi detektorář...
Nebo kde k tomu přišel... jo šel kolem a náhodou to vylezlo zpod traktoru... se stává:)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Arkleb
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Zlínský kraj 46 let

Post by Arkleb »

Siegfried wrote:
Boza wrote:Hmm, že by zase nějaký náhodný nález z díry samovolně vzniklé v poli?
Samozřejmě vím odkud ty muzejní fotky jsou, ale nelíbí se mi to:) Panáček bude asi detektorář...
Nebo kde k tomu přišel... jo šel kolem a náhodou to vylezlo zpod traktoru... se stává:)
Panáček je i majitelem detektoru a taky je v muzeu jako doma.
V muzeu si myslí, že je to meč těžké jízdy ze 17. století, já tvrdím, že je to tesák 14.-15. století.
Oba tam máte SZ a pokud chcete pomoci, klidně vám pošlu email na Dr. z muzea a můžete komunikovat s ním. Jinak odkaz na tento čet už jsem mu poslal. Není detektorář, jako detektorář, zrovna jako není řidič, jako řidič. Jo a bylo to v lese u staré cesty.
http://www.lovecpokladu.cz/
Last edited by Arkleb on Mon 29. Sep, 2008 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Co je to teda za muzeum?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Hlavní činností Klubu Lovců Pokladů Zemí Koruny České je...vzdělávat své členy (právně a technicky)...povzbudit své členy, aby dodržovali kodex zákonného chování a tím i dobrou pověst klubu...podporovat členství lidí ze všech sociálních vrstev a pomáhat rozvíjet jejich zájem o historii naší země... :mrgreen: :evil: :evil:
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Je to tesák.
Nejvíce by o něm dokázal říci asi Petr Žákovský. Už pár let na toto téma sepisuje maxidiplomku... :)
Post Reply