Nešvary a prasárny

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Vzhledem k ceně nádob - nepomohlo by zajištění dostatku odpovídajích nádob na prodej přímo na akci?
Třeba teď o víkendu jsem zaregistrovala dost lidí, kteří by si nějaké rádi koupili, ale nebylo kde.
Některé věci si každý zvládne vyrobit sám, některé jsou moc drahé na prodej na akci, ale zrovna nádoby, které si doma většina lidí vyrobit nedokáže, mi přijdou snadno řešitelné tímhle způsobem.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Myslím, že neuživili... těch několik hrnčířů (tedy dva, co znám, kteří jsou schopni udělat dobré repliky) to dělají na objednávku jen jako okrajovou věc a na takovou akci se jim jet nevyplatí... Mohu výrobu keramiky zajistit, ale je třeba dát dohromady objem alespoň 20 ks a dodat vybrané vzory vč. rozměrů.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Myslím, že většina lidí, co keramiku potřebuje a shání, se v ní nevyzná natolik, aby mohla dodat potřebné vzory včetně rozměrů. Nemohl bys dát do nabídky nějaké fotky? Těch 20ks se určitě nasbírá.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Promiň, ale ne. Jde o příliš široký časový záběr a typů keramiky je strašně moc. V literatuře o raném středověku je keramiky publikováno dost, tedy pokud někdo něco chce, nechť si vybere a pošle obrázek. Ostatní rád zařídím.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Přivezl jsem pár nádob co mi odkdysi zbyly a byly během pár minut prodané (až jsem se divil). Rab má pravdu, pokud chceš opravudu "echt" keramiku a ne jen nějaký hrncoid s vlnovkou, tak se musíš dívat na typ okraje, detaily výzdoby a další věci, Keramika je historicky silně variabilní věc.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ovšem tohle rozhodně není době odpovídající keramika :wink:
Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Pro lučištníky: dávám ke zvážení, jestli by nebylo vhodnější (a estetičtější) šípy v toulci nosit špuntama dovnitř - jistě, do "klasických úzkých" toulců se jich vejde málo, jdou však nahradit plátěnými vaky. Ještě bych se přimlouval za používání jen černé pásky na obalování hrotů. A také za nesbírání šípů na zem spadlých během bitvy :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Proč by se šípy neměly sbírat?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Pampalíny wrote:Proč by se šípy neměly sbírat?
Sbírat můžeš za liniemi, ale vypadá strašně blbě, když se mezi dvěma šiky, které jsou od sebe cca 10 metrů, pohybuje skupinka sbírající šípy a nikdo na ně nezaútočí. Bohužel jsme to zapomněli zakázat.

Ad nošení šípů obráceně - myslím, že se tolik neničí opeření. A pásku vřele doporučujeme, letos jsme pokytovali vyměkšení na hlavice, příští rok snad nezapomeneme na tu pásku.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9

Post by wolf »

rab wrote:Ovšem tohle rozhodně není době odpovídající keramika
A proto zustala v nabidce dele nez tech dvacet minut :-)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

A další téma - pánské účesy - jeden typ mě vyloženě irituje - na vojně jsme to nenáviděli - všude stejně krátce asi tak na 2-3 cm a vyholený krk „do ztracena“! Jestliže se chce na ženách, aby v případě nedobových účesů nosili plachetku, tak pro pány s účesy metrosexuálů by měla být povinná čapka po celý den (a možná i noc...) :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

melkel wrote:
Pampalíny wrote:Proč by se šípy neměly sbírat?
Sbírat můžeš za liniemi, ale vypadá strašně blbě, když se mezi dvěma šiky, které jsou od sebe cca 10 metrů, pohybuje skupinka sbírající šípy a nikdo na ně nezaútočí. Bohužel jsme to zapomněli zakázat.
Aha, tak toho jsem si nevšiml. Myslel jsem že to vadí obecně, což mne zarazilo.

V sobotu si vybavuji, že jsem jednou sbíral munici (brambory) maximálně 2 metry od svého šiku, dělal jsem obezřetného a rychle jsem se stáhl. Nikoho dalšího mezi vojsky jsem si nevšiml - tak proto ten dotaz.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

rab wrote:A další téma - pánské účesy - jeden typ mě vyloženě irituje - na vojně jsme to nenáviděli - všude stejně krátce asi tak na 2-3 cm a vyholený krk „do ztracena“! Jestliže se chce na ženách, aby v případě nedobových účesů nosili plachetku, tak pro pány s účesy metrosexuálů by měla být povinná čapka po celý den (a možná i noc...) :wink:
Ehm, popisuješ v podstatě můj účes, ale za metrosexuála (ani aspirujícího) bych se věru neoznačil. A AFAIK jsou i krátké vlasy košer, pokud nejsou nagelované nabo nabarvené....
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Viktorie »

S lehkým zpožděním bych se ráda jako jeden z organizátorů vrátila ke kritice loňského LH srazu a zároveň konstruktivně vyřešila kritizované body do budoucna.

Nevhodné oblečení či kombinace oblečení si hlídá garant daného období - je zcela zřejmé že jakožto organizátor a zároveň člen skupiny rekonstruující 15. století nemohu např. Pampalínimu kecat do barvy tuniky. Věřím, že s každým dalším ročníkem budou tato drobná opomenutí ve výbavě zlepšována.

Ad brýle - za sebe osobně odmítám vynucovat na akcích námi organizovaných striktní dodržování LH za cenu velkého nekomfortu zúčastněných. LH srazy mají famozní přátelskou atmosféru a ze zpětných vazeb, které mám k dispozici jsou vysoce pozitivně hodnoceny všemi zúčastněními přes občasné výpadky ze striktního "kodexu LH".
Tudíž na příštím Malešovském LH sraze mohou lidé s vysokými dioptriemi klidně v případě potřeby odložit čočky a nasadit brýle, stejně tak se můžete smát a hovořit s rovnátky a pokud si zlomíte nohu klidně přijeďte i se sádrou v LH kostýmu. Pokud Vám tyto (dle mého soudu drobné) ústupky vadí máte zjevně dvě možnosti - kousnout to, nebo nepřijet.

Letošní LH sraz je v organizaci CV a tudíž povolenky či zakázanky tohoto směru jsou plně v jejich kompetenci.

P.S. Rada starého čočkaře dalším slepejšům: pokud nosíte celoročně brýle je více než pravděpodobné, že vaše oči odmítnou strávit nárazově v čočkách delší dobu - přirovnání je stejné jakobyste nikdy nenosili boty na jehlovém podpatku a pak si je vzali na 20 hodin - taky by vám nohy vypověděly funkci. Rada tedy zní - začněte s nošením čoček déle před akcí a každý den prodlužujte dobu nošení.
Viktorie
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

rab wrote:A další téma - pánské účesy - jeden typ mě vyloženě irituje - na vojně jsme to nenáviděli - všude stejně krátce asi tak na 2-3 cm a vyholený krk „do ztracena“! Jestliže se chce na ženách, aby v případě nedobových účesů nosili plachetku, tak pro pány s účesy metrosexuálů by měla být povinná čapka po celý den (a možná i noc...) :wink:
Hm, taky mě něco strašně irituje... Tenkrát byli lidé asi zřejmě zvyklí odmalička makat, takže se dá předpokládat, že asi neměli "pupek" a byli schopní např. v mrtvém tahu zvednout 1,5 x násobek své váhy. Takže bych zavedl kontroly obezity a síly...

Slovy Zdeňka Svěráka: "Možná jsem si trochu zapřeháněl"... Rabe, neberu, když někdo má dredy nebo třeba vlasy namodro, ale není tohle už vážně "přes čárku"?
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!