Alternativní technologie leptu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Alternativní technologie leptu

Post by Savlis »

Pro všechny které zajímá leptání a dělají více stejných kusů anebo jsou silnější s počítačovou myší než v rytí ručénkama...

Leptal jsem si teď o víkendu partyzánu a jelikož se mi při rytí do krytu podařilo tento několikrát zprznit, rozhodl jsem se pro malou ojebávku, místo krytu jsem použil plotrovanou fólii pro standardní signmaking.

Předlohu jsem měl v křivkách již hotovou, plotru trvalo vyřezání pár vteřin, následná separace částí které tam mají/nemají být byl docela vopruz. Samotný lept proběhl bez větších potíží, použitá foĺie Oracal 651 vydržela cca 20 minut reagující kyseliny dusičné než bylo narušeno polymerové lepidlo. Vzhledem k tomu, že na lept mi stačí cca 15 minut, odolnost fóle je zcela dostačující. Takže, kdo má přístup k technologii, směle to zkuste....
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

drobnej dotaz: leptáš v drogerii běžně dostupnou technickou kyselinou, nebo máš koncentrát?
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Post by Savlis »

původ své flašky neznám ale je to 65% HNO3, samozřejmě potřebuje ještě trošku vody aby žrala ocel...., co se prodává v drogerii nevím, nekde jsem ji vyčachřil
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

a himbajs :shock: 65% kyselina je pěkně silná. Takže koncentrát.
Ty v drogeriích maj kolem 30%
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

ve zlatnicky meli 96 procentni dusicnou
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

K dyž už se tady probírají ty chemikálie, nevíte prosím někdo, kde sehnat dusičnan stříbrný?
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Bobr wrote:ve zlatnicky meli 96 procentni dusicnou
no, jo, ale tu na to železo nalít nemůžeš, protože by se ti místo leptání začalo pasivovat a místo leptu by si měl na povrchu oxidem namalovaný obrázek :)
"Heresy is like a garden weed, it won't stop feeding until you... BURN THE WHOLE DAMN GARDEN WITH A FLAMER, BURN IT, BURN IT TO HELL!!!!!" "Is there a wittle puppy in the garden? ITS A DAEMON! BURN IT!"
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

myslim, ze jsem toho docela dost vyleptal, redi se to o dost lip, nez naopak
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

když už jsme u toho leptání, co používáte jako separátor? Obvykle se používá asfaltový lak, ale slyšel jsem o směsi vosku s asfaltem. Zkoušel jsem to, ale neznám předepsaný poměr. Když je vosku moc, rychle to tuhne, když je moc asfaltu, zas to tuhne málo a nejde to pořádně škrábat.