Nešvary a prasárny

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Nešvary a prasárny

Post by kraki »

Něco jako "Sběrna keckařů" na http://www.ceskyserm.cz a podobně? Jsou mraky věcí, ze kterých se chytají za hlavu i lidi od scéniky (a tam se ledasco snese)... Při náročnosti LH mám dojem, že z tohohle vlákna bude asi nekonečné téma :? :wink:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Ono to není nic nového, ale pořád nechápu, čím to může být... Možná určitou omezeností některých jedinců, jenže i stádo volů mívá svého vůdce, který je alespoň schopen určovat směr cesty... Podle mě je to věc vedoucích skupin, pořadatel by musel mít další volné lidi navíc, kteří by nedělali nic jiného než dokola obcházeli tábor a dělali dráby... Jenže to pak znepříjemňuje život jedněm i druhým. Třeba by pomohlo zveřejňovat fotky těchto nešvarů, mohl by být pověřen jeden "štábní" fotograf, který by vyloženě vychytával tyhle věci. Ale zase aby se to nezvrtlo v nějaké pranýřování kvůli maličkostem ve vybavení, mám na mysli to, co vyloženě mlátí do očí. Ovšem co dělat s úrovní ohleduplnosti a slušnosti k ostatním, to nevím už vůbec...
Last edited by Rab on Tue 15. Jul, 2008 15:34, edited 1 time in total.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Na to nemám figuru :wink: Mně se hrubě nelíbí hlavně ty projevy současnosti - cigára, kelímky, brejle, pet-flašky, pytlíky, nářadí...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Je to sice osobní útok (jak jinak), ale já se tedy zamyslím:

Brýle jsou vážně špatné a neomlouvá Rabiho ani to, že si je vzal (např. foto vlevo), až když je na LH srazu začali lidi nosit. Je to stejně špatné jako rajčata a salátové okurky v 9. století.

Co se bot týče tak pro formu:

- já lněná tunika (barva - jako modré plody (bez chebdí)) + krpce = podle mne naprosto patřičná kombinace. K hedvábné tunice mám jiné boty, vysoké.
- moje žena: hedvábná tunika barvená indigem, střih bot, provedení, materiál to nejlepší co se dá pro středoevropské Slovany použít (ad Obuv ve středověku, Roman Vaverka). Uznávám, že technické provedení není moc povedené a boty přijdou nahradit, ale uvedená připomínka mi přijde jako účelová.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

K tomu tématu bych taky podtrhl to kouření a plasty. Bohužel eliminovat na akci vše nejde vždy, tak jak by si člověk přál.

V rámci skupiny vnímáme ještě ten rozpor, že současná OH scéna (respektive to co děláme pro diváky) velmi často nereprezentuje sociální rozdělení společnosti ve středověku. Je to škoda, protože takto to vypadá, že každý chodil v bronzu a v barevném oblečení.

Jinak mne docela vadí (a bohuže zjišťuji, že v tom jsem celkem osamocen), že se neřeší také biologická OH - karotky a moderní odrůdy cibule atp. před diváky přidávány do jídla; nedobové plemena psů atd.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

:| rád bych měl dobového psa, máš nějaké obrázky ? Případně která rasa je košer ?

Tohle všechno se tu probíralo, proč se to vytahuje zas ? Lidi, kteří jsou rozumní se chovají slušně, neřvou na sebe před diváky "pi*o" a podobně, nekouří, nemají brýle, nepoužívají před diváky nedobové věci - kelímky a tak dále.

Možná tady někde tahle stará debata ještě je, většina lidí sem chodí pravidelně, z toho plyne že se z té staré debaty poučili, ostatní to tak holt neberou, to je jejich blbost..... Třeba na Rogaru (neberte to prosím jako krytiku organizátorů) bylo jasně vidět kdo na to prdí a kdo ne, kvalita padá na úkor masovosti......... :evil:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

O psech se vedla debata v dané sekci. Už tam vyplynulo, že je to složité téma, ale u hodně plemen můžeme alespoň říct, že dobová nejsou (dalmatin :c)) Tak jako v jiných oblastech bych se i zde držel osteologických nálezů a iluminací (soch, reliéfů).

Máš pravdu, že se to znova vytahuje a asi za to trochu můžu i já. Takže potom sorry. Ale zřejmě je to stále aktuální téma (a nebo možná není a je to jen o dodržování dosavadních pravidel).

Pokud budeš mít chuť tak bych se tě chtěl zeptat na tvůj úsudek: osobně jsem dospěl k názoru, že na "masových akcích" je to prakticky neuhlídatelné. Koneckonců i tvrdá (a zažitá) bojová pravidla se na větších akcích nedaří udržet (např. šrouby v překližkových štítech). Jak potom uhlídat PETky?
Osobně myslím, že jen na akci, kde opravdu nepotřebuji masovou účast a kde dělám vše "jen pro sebe" (inspitrováno CZ-Indiány). A nemám potom problém nepoučitelného hříšníka vyhodit. Co myslíš?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Aberden bestiary - 12.st. :wink:
Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

No mi zas vadí nedobové kožešiny, většinou králíci a nutrie, ale možná je to jen profesní deformace a není to zas tak hrozné. Ale myslím, že když už má někdo kostým zdobových textilií, neměl by to nevhodnou kožešinou kazit. A není to o ceně, protože třeba beran, vhodný pro všechny období a společenské vrstvy je stále levnější, než nutrie, vačice a někdy i než králík.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Pampalíny wrote: Pokud budeš mít chuť tak bych se tě chtěl zeptat na tvůj úsudek: osobně jsem dospěl k názoru, že na "masových akcích" je to prakticky neuhlídatelné. Koneckonců i tvrdá (a zažitá) bojová pravidla se na větších akcích nedaří udržet (např. šrouby v překližkových štítech). Jak potom uhlídat PETky?
Osobně myslím, že jen na akci, kde opravdu nepotřebuji masovou účast a kde dělám vše "jen pro sebe" (inspitrováno CZ-Indiány). A nemám potom problém nepoučitelného hříšníka vyhodit. Co myslíš?
Je to přesně jak píšeš......problém je v té masovosti a nedisciplivanosti účastníků, myslím si, že když to nejde po dobrém musí to jít po zlém, nezvat nepřizpůsobivé jedince, lidi s mizernym vybavením (což děláme), jedině tak se zvedne kvalita. Doufal jsem, že to je po těch letech jasné (nepsaná pravidla) bohužel to asi bylo jen zdání :(
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Zdeněk
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Zdeněk »

Ad brejle: K tomu mám co říct,neboť ani mých 7 d. mi nezabránilo v účasti na akcích.Ráno vstanu a jdu si je do auta "nainstalovat". Uninstall provádím s červánky již za šera a je to po celém dni s touto luštěninou v oku ta nejzazší doba,řekl bych.
Trochu se obávám,že po této debatě po nás vy ostrozrací půjdete jak slepice po flusu.
Prosím proto o oboustranné pochopení: ve dne je to s brejlema zcela nepatřičné,to dá rozum,ale večer prosím o trochu shovívavosti,neboť bez jogurtů se můžu tak akorát nechat odvést do peřin,kde nezabloudím.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Neboj Zdeňku, jde o dobu, kdy jsou na místě diváci, takže žádný hon :)
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Bobr sem vytáhl setkání LH, takže si dovolím také přispět trochou do mlýna.
Setkání LH, je akce pro nás, bez diváků a čumilů. Jsou tam vidět zvěrstva různá, například tančící indián se středoevropankou (to že je dělilo 500 let a každý byl z jiného světadílu, nikomu zjevně nevadilo, a byla by blbost kdyby jo). Brýle bych tedy vůbec neřešil. Je to akce jen pro nás samé, a brýle spousta z nás prostě k životu potřebuje.
Brýle na akci pro veřejnost je věc zcela jiná.

Ad Vaše problémy se stylovostí. My máme na táboření táborovou policii, která je jasně určená, že po celou dobu akce hlídá stylovost, dodržování pravidel a zahání případné kolemjdoucí turisty... Všichni jsou smíření s tím, že zrovna tihle budou prudit a jejich pruzení se většina snaží nebrat osobně.
Myslím, že něco podobného by se u Vás taky hodilo...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Pampalíny wrote:Osobně myslím, že jen na akci, kde opravdu nepotřebuji masovou účast a kde dělám vše "jen pro sebe" (inspitrováno CZ-Indiány). A nemám potom problém nepoučitelného hříšníka vyhodit. Co myslíš?
Bohužel to taky není pravda, je to hlavně o lidech a jejich přístupu, zlenivělosti, zkostnatělosti a ... Zažil jsem táboření dělané "jen pro sebe" kde by se uplatnil LH policajt, který by měl každý den plné ruce práce a zažil jsem táboření" jen pro sebe" kde se nemuselo říct ani slovo a všechno bylo tak jak má být. Prostě pokud člověk nechce, tak to prostě nejde a nejde.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

U indiánů se už jednou bouralo týpí a hříšník byl vyhozen... po mnoha rozmluvách samozřejmě....
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Post Reply