Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já bych to také, jako bernou minci rozhodně nebral. Autor evidentně silně stylizoval vše. Pokud ne, museli bychom zakrátit meče asi na 50cm a kopí v lepším případě na metr :biggrin: .
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přesně tak - to je problém ikonografie, pro nějaké závěry je potřeba shromáždit velké množství výjevů, porovnat dataci, umělecký styl, typ vyobrazení a pak postupně odpreparovávat stylizaci a hledat v tom realistické výjevy což je většinou těžké, často skoro až nemožné. Ikonografie je jistě relavantní pramen, ale tam kde nemáme jinou možnost jak ty výjevy potvrdit z jiných zdrojů a potvrzujeme jeden výjev jiným (nebo extrapolací jiných) je to bohužel problém a můžeme se snadno pohybovat v určitém kruhu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jirka - Zir

Post by Jirka - Zir »

Zdravím, potřeboval bych střihy na prošívané zbroje, nejlépe s popsaným postupem (nemusí jít o LH) apod. Zatím jsem všude našel plno obrázku, ale střih žádný:( Jde mi hlavně o konec 13.stol. ale určitě bych uvítal střihy i na jakékoliv jiné období. Pokud někdo něco vyhrabete, budu moc rád...
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

No ono asi takhle. Pokud to nepotřebuješ na LH,KM,tak mám za to že si určitě nějaký střih vymyslíš. Toto fórum je spíš pro lidi co se to snaží neojebat :wink: . Ale pokusím se ti trochu poradit: nesnaš se dávat do prošívanice molitan,střiž atd.. Za prvé budeš časem zklamaný,nesaje pot aj. a za druhé v žádném případě tě to neochrání.. Jinak na konec 13.století bych se vyhnul šněrování vpředu.
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Jirka - Zir

Post by Jirka - Zir »

Ehmmm, zase nějaký chytrák... tu prošívku potřebuji například pro scéniku - což neznamená, že musím něco "ojebat". Jde mi o to, že například šití bude pravděpodobně strojem a ne ručně apod. Neříkám, že si na sebe vezmu kdejaký upgradovaný vaťák. Jde mi především o funkčnost (a dobový vzhled samozřejmě), takže místo blahosklonných rad typu "něco si vymysli" ocením odkaz na dobový střih popř. další informace.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

A co si takhle procist toto forum??? Nevim ale mam za to ze tohel se tu resi celkem pravidelne...

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

V tom případě nechápu co děláš tady ........? Scénika a KM mají od sebe dostatečně daleko! Pokud tady hledáš odpovědi na své otázky,tak je hledej jinde. Jen tak pro upozornění - neojebaná prošívanice má cca 12 vrstev prošitého lnu (vrchní vrstva může být i z vlny) u rukávů toliko vrstev být nemusí. Takováto neojebaná prošívanice není dělaná na scéniku,ale pro boj a ten kdo ji nosil nepotřeboval být tolik pohyblivý,vzlášť když měl třeba kopí atd.
Ty sám jsi nenapsal kterou třídu,zemi atd. chceš ztvárňovat a už vůbec né,že to má být na scéniku. Jinak pokud jsi hned tak neotesaný zkus vyhledávat anebo si opravdu něco vymysli. Ono totiž skloubit dobový upgrejdovaný vzhled,funkčnost a ještě do scéniky = ojeb. Měl jsem za to,že bych ti něco poslal,ale takhle si raději hledej chytráku. A se scénikou sem nelez. Ptej se na ČŠku
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Má-li to být co k čemu, vsaď na lidskou anatomii a logiku boje: tzn. možnosti jak se v tom vůbec hýbat, ochránit se, neupéct se v tom za letních veder atd... A pak vem v potaz materiály, co měli ti lidé tenkrát k dispozici. Zbytek je o ikonografii a občasných nálezech "z bažin vytažených". Vlastně na tom není ani moc co "vymýšlet"... Více méně :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Konečně románská prošívanice - rukáv z prošívané zbroje v.s. pod kroužky vč. prošívané rukavice datovaná do let 1160-1270. jakoby vypadla z Macieovske bible. Uložena jako relikvie v kostele ve střední francii, vnitřní vrstva len, vnější hedvábí, mezitím bavlněná cupanina /vata/ a podélně prošitý. Tloušťka 8-10mm.

k vidění zde http://guerriersma.free.fr/contenu/Arti ... _bussy.htm

Když jsem to uviděl poprvé, hned jsem si vzpoměl na tenhle obrázek z M.B. - ty dvě postavy v levém dolní rohu s tunikami s integrálními rukavicemi.

http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... 12ra&b.gif

Bohužel dle článku byla rukavice k rukávu přišita až v 19. st.

A tady je pár obrázků

Image

Image

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Parádní, jen ta datace působí trochu zvláště - od druhé poloviny 12.st. skoro do konce 13.st. :-k
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Takhle to datoval l’Institut Royal du Patrimoine Artistique à Bruxelles, blíže těžko říct
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Sidney wrote:Konečně románská prošívanice
Tak to je ovšem paráda. Kdo že měl být nositelem?
Použité materiály bavlna/hedvábí vypovídají o zámožnosti. Byla to svrchní prošívanice nebo se nosila pod zbroj? Nebo to nelze s jistotou říct..? Toho hedvábí pod zbroj je skoro až škoda.

Ikdyž.... škoda je jen dobrého člověka a zlého psa. :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Podle mně pod zbroj (jakkoli tu byla zmíněná MB kde jsou takové prošívané komplety i jako samostatná lehká zbroj). Ti co si mohli dovolit takové materiály by se asi nespokojili s pouhou prošívanicí beze zbroje (leda možná jako cvičná zbroj?) a přes zbroj se to v tomhle období ještě nenosilo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Moc pěkný řešení lokte.
Smrt je smyslem života.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Ono to neobejme celou paži, takže autoři spíše tipují pod kroužky než samostatně.