Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No a kdyby se ti fakt jo nedařilo a chtěl nýty s hlavičkami, zajeď v Praze na Petrské náměstí (kousek od Florence), je tam prodejna Hutník kde mají nýtů habaděj. Dlouhé, krátké, tenké i tlusté, železné i měděné. Nevím jestli 1.5 mm je normovaná velikost, ale 1, 2 a 3 mm tam budou mít určitě.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

prave ze je to slaby... nyty sice maji ale jen zridka nad 2x10... coz je u hrebenu problem
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by Kryštof »

Tak, konečně se mi podařilo prokousat se tou vší technikou a vložit sem po čtrnácti dnech obrázek hotového hřebenu :)
Tady je:
Image
Na konec bych ještě jednou chtěl všem moc poděkovat za cenné rady, které se ukázaly být dobrým řešením :)

K.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

no vidis! moc pekne to dopadlo!
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Má kopie známého idolu. Má stejnou výšku jak originál, 2,67m, tělo mám ale asi užší (20 - 25 cm) a některé části pak nesedí. Dřevo je lípa.

Image

Image

Image
Last edited by Acheron on Mon 21. Apr, 2008 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Moc pěkné, jen mám jednu drobnou připomínku - naprosto laickou - tahle technika zpracování mi přijde vhodná pro kámen a ne pro dřevo. Proto mi dřevěné repliky tohoto idolu nevyhovují z principu.

Zpracování je jinak super.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Parada velika!
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

=D>


Taky se chystám že si tenhle idol zkusím, jen co na něj budu mít vhodnou svatyni...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

V jedné z Turkových prací (Liubvz Metropolis)jsem našel zmínku o nálezu něčeho co popisuje jako parohový rozdělovač řemení pro psí směčku. Má to být z Libice, jelikož jde o populárně laděnou publikaci tak neuvádí bližší informace. Ačkoli jako zájemce o Slavníkovce mám skoro vše co bylo k této lokalitě napsáno, tento předmět mi jaksi uniká. Víte o tom někdo??
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Zkus mrknout na práci od Kavana o vyrobcích z kosti a parohu v PA. Ale nepamatuji si, že bych to tam zaregisroval, pravděpodobně to bude kolidovat se schránkou z rozcochy parohu, možná nedodělenou. Ale funkci rozdělovače řemení by jistě mohla plnit, ikdyž si nemyslím, že výhradně ke psímu spřežení.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Dík, zkusím to.
Trojcípá schránka mě taky napadla, ale o těch Turek obvykle píše prostě jako o schránkách, přece jen psal už v době kdy byla hmotná kultura rs dost prozkoumaná a známá - to když se člověk podívá do původní Poulíkovy dokumentace z Mikulčic tak se popisu a interpretaci některých předmětů nestačí divit.
Napadá mě že jsem kdysi viděl snad v NM nějaký kostěný předmět který vypadal tak trochu jako to co popisuje ale bylo to podle mě dost subtilní než aby to takovéhle použití vydrželo.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Článek na téma dřevěných mečů. Spíše je tam zmíněn vrcholný středověk, ale na konci se zmiňují o tom, že nálezy jsou už od laténu.

Tak i tak, třeba to někomu poslouží.

Jenom moje poznámka: mám pocit že bylo několikrát řečeno, že neexistují pochvy jen z kůže - a potom by závěr článku asi nebyl správný. Nuž nevím.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím,

mám otázečku ohledně poměrně netradyčního zpracování dřeva a to výroby dehtu. Máte někdo zkušenosti s výrobou dehtu ve větším množství? Uvažoval jsem o milíři, ale myslím, že "klasickým" pálením vyjde spíš uhlí než dehet. Též jsem koukal na pokusy výroby dehtu z březové kůry suchou destilací, které provádělo CEA, ale nemyslím si, že by to bylo vhodné pro výrobu většího množství.

Chystáme se přes podzim a zimu rekonstruovat říční loďku a vnější stranu obšívky chceme natřít dehtem, takže proto to větší množství.

Děkuji za věcné informace.
Přeji krásný den.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Předně se dá kvalitní dehet koupil - litr asi 1500 Kč (myslím, že tolik mne to stálo).

Ve větším množství dehet vyrábí Villa Nova. Pálí totiž uhlí a dehet je vedlejší produkt.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Díky, mohl bych se zeptat, kde jsi dehet koupil?
Vítězství nebo smrt!
Post Reply