"Hard" turnaj

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

To jo, ale každý, kdo si bude dělat nebo upravovat zbroj, udělá ji rovnou tak, aby prošla i na turnaj. Takže kdyby třeba v 11 století byl poměr přileb na kompletu bez kukly/ s kuklou, ale holou bradou/krytou bradou 1:1:1, vy docílíte 0:0:3. Takže v polsku jsou desítky krytů obličeje na přilbách typ gjermudbu, ačkoliv tam ten závěsník nebyl, na šišácích taky, ačkoliv té pravidelnosti pro 10. století moc nesvědčí atd. Tohle se stane.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

V tomhle souhlas s Kainem ,že tím bude posunovat výbavu tímto směrem.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Kaine, chápu tvoje obavy, a sdílím je. Jinak to není tak, že bychom si zajeli jednou do Polska a provedli huráakci. O tvrdším turnaji uvažuji už déle, poslední tři roky. Bylo ale potřeba ověřit, že naše vybavení to vydrží a lidi to bude bavit. Obé se potvrdilo.
Co se výstrojní "uniformity" týče. mám k tomu dvě poznámky:
1. jsem přesvědčený, že skladba zbrojí, která se nám objevuje na bitvě, je z hlediska zastoupení jednotlivých typů těžce nehistorická. A nejedná se jen o převahu těžkých zbrojí (která je řešena scénářem), ale i jiné než kroužkové zbroje, které byly v našem kulturním okruhu nejspíše výjimkou
2. jak psal Wothan, turnaj bude (pokud se ujme) vždy jen jedním typem boje. Zachováme stávající styl boje v bitvě, stávající kruhy zrady a pod. Přesně proto, že nechceme, abychom dopadli jako Poláci, na jejichž polní střety se IMHO nedá dívat. A pokud by sem začalo jezdit více cizinců jako účasníci, museli by se přizpůsobit, nebo vypadnout. To je jasně dané.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Čekal jsem, že řeknete, že jste tam nebyli poprvé, ale na to můžu říc, že vím a vy taky víte...a víte. že vím a vím, že víte, že vím...:-)

Ale já si prostě pamatuju, když se zavedly kruhy zrady, kolik lidí tam šlo. Všichni. I ti nejlehčí lehkooděnci, nezkušení nováčci a tak. Každý se chtěl blýsknout. A jestli uděláte turnaj, který bude jakoby nejdrsnější RS bitkou, tak to bude cíl každého, kdo ten boj rád. Nalezou tam pokud možno všichni.

V polsku hrajou např na Wroclawi na jeden jalkýkoliv zásah. Takže bojovníci mají přilbu se závěsníkem na obličeji, tenkou prošívku, co největší mandli a šavli 400-700g. To je výzbroj, kterou musíš mít, abys vyhrál. Zbroj i reálný meč tě zpomaluje. Takže to má prostě kde kdo.

Takže trvám na svém varování - každý těžkooděnec se bude chtít blejsknout na turnaji, ale nemít dvě helmy, takže si udělají stejné komplety se zakrytými ústy a Normanky, lehké mandláky bez puklice a bude. Normovaný těžkooděnec vs. zbytek. Ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Kaine, kolik lidí chodí o kruhu zrady teď? Máme ho třetí rok, že? 20? Ze 150? Asi tak, bych řekl.
Uvědom si prosím, že u nás (teď myslím ČR) není boj hlavně o turnajích, ale o bitvách. Turnaje jsou doplněk, a vybavení na ně si pořídí pár lidí, které to baví. A nevěřím tomu, že si bude speciálně pořizovat lehký štít, a pokud ano, be my guest. Zas tolik jich nebude.
Opravdu si myslím, že vycházíš z jiné situace a predikuješ stejné důsledky. A současně také říkám, že tvé obavy do jisté míry sdílím a chceme negatvům předcházet.
(BTW, já jsem na to neupozorňoval, to Wothan :wink:)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Wothan wrote:Když jsem viděl jak dopadly některé přilby, není těch 1,5mm málo? Protože třeba u přileb klepaných za studena z hlubokotažného plechu to imho na tohle nestačí.
Není, je to minimum, které vyjde pocuchané. Taly si uvědom, že ty největší vraždy, což byly ty palcáty, tam mít nebudeme, a stejně tak zakářu jakoukoliv sekyru, která bude moc těžká.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

melkel wrote: Není, je to minimum, které vyjde pocuchané. Taly si uvědom, že ty největší vraždy, což byly ty palcáty, tam mít nebudeme, a stejně tak zakářu jakoukoliv sekyru, která bude moc těžká.
To nebudou povoleni ani páni Korálci?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Palcáty bych povolil, ale co kluci popisovali, tak tam měli Poláci nějaké mladší perové palcáty, navíc navařené na celokovové násadě.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

To jsem viděl u Litevce,ale do turnaje to nevzal.Myslím,že mezi bulavou a lelčí sekerou není v konečném důsledku rozdíl.
Smrt je smyslem života.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No možná ta malá bulava nadělá i míň škody než sekerka, protože pouze drtí, kdežto sekerka se může i tupá snás zaseknout - vidím to na těch slovanských sekerkách na svých štítech :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bulavky budou, myslel jsem pernate palcaty.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Jiři z Holohlav wrote:To jsem viděl u Litevce,ale do turnaje to nevzal.
On ne, jen ho půjčil Argonovi, když ten zlomil o jednoho Poláka svoji bulavu :)
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Tento pikantní detail mi unikl - asi jsem měl zrovna práci :shock:
Smrt je smyslem života.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Ale jinak to vyřešit nepůjde, chcemeli dostát výstrojním pravidlům
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc
Contact:

Post by Damien »

Kain wrote:To jo, ale každý, kdo si bude dělat nebo upravovat zbroj, udělá ji rovnou tak, aby prošla i na turnaj. Takže kdyby třeba v 11 století byl poměr přileb na kompletu bez kukly/ s kuklou, ale holou bradou/krytou bradou 1:1:1, vy docílíte 0:0:3. Takže v polsku jsou desítky krytů obličeje na přilbách typ gjermudbu, ačkoliv tam ten závěsník nebyl, na šišácích taky, ačkoliv té pravidelnosti pro 10. století moc nesvědčí atd. Tohle se stane.
Myslím, že ty dráty přes ksicht u přileb typu Gjermundu nemají Poláci kvůli turnajům, ale po shlédnutí filmu Stara basn :wink: Jinak souhlasím s Wothanem, pochybuji, že by si někdo dělal výbavu jenom do turnaje, když ho zažije jednou dvakrát do roka (myslím s těmi tvrdšími pravidly, tzn. uznávání zásahu pouze s dosdatečnou razancí). Lidi se i tak vyblbnou v Kruhu zrady či cti nebo v normálních turnajích na jiných bitvách... Akorát po tom strašném turnaji ve Wroclawi bych ten na WB hrozně rád viděl, už mě opravdu začíná hodně mrzet, že se s naší výbavou a kostými prostě nevlezeme :cry:
Negr, Jarl Olomouckého kraje
Kill ´em all, let Odin sort ´em out!
Post Reply