Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Jsou někde další iluminace prošivek na 13. - 14, st. kromě výše zmíněné Mac. bible a Codex manese?
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

sidney: V holkham bible občas vykoukne prošívka; taky tam maj prošívaný závěsy na helmách. Je to na obrázku pár stránekzpět.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 7633#67633

Narvku nevím jestli bych to interpretoval jako prošívané závěsy ,spíš to budeou celé prošívané čepce zapínané na přední straně na knoflíky a krytící krk a i ramena , ikdyž připouští ,že tady budou zas závěry dosti nejednoznačný kvůli malému množství vypovídajících pramenů.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Bohuslav: vidíš, čepce takhle hezky velký mě nenapadly. A to ho tam dokonce jeden má. Ten jak sedí mrtvě dole vprostřed. Na tom límcočepci uplně vlevo jsou snad dokonce vidět dva knoflíky ale ruku do ohně za to nedám.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Joj to je ten důvod ,proč si myslím ,že to není závěs , ikdyž i pro něj by se tam našly nějaké možné inspirace, to je holt ten problém výtvarných pramenů.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím,

právě se chystám dělat novou prošívanici a řeším konstrukční detaily o kterých bych se chtěl s Vámi poradit.

Uvažoval jsem, že prošívanici udělám převlékací přes hlavu (bez kompletního rozepínání), ale se střihem podobným střihu suknice - rozepínání od výstřihu po prsa na řadu knoflíčků. Další věc, kterou si však nejsem jist, ale byla by podle mne velmi praktická je rozpínání rukávu od lokte po zápěstí na řadu knoflíků. Když totiž bude rukáv alespoň trochu vypasovaný, komplikuje to protahování rukávu spodní tuniky.

Jaký máte na toto řešení názor?
Díky a přeji krásný den.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jednu prošívanici převlékací přes hlavu jsem si dělal. Rozhodně bych ti nedoporučoval to rozšiřování od pasu ani od průramků. Budeš mít moc materiálu, který se ti na rozdíl od suknice nebude řasit ale odstávat. Pokud máš normální postavu, tedy hrudník o pár čísel větší než pas, pak ani není problém s tím udělat ji naprosto rovnou. Několikrát jsem v ní byl v boji i na delším pochodu a funguje. Doporučil bych ti i svislé prošívání těla, protože ty válečky se krásně stahují opaskem aniž by se někde vytvořil fald pod brní. Prostě se jen víc srazí. Rukávy jsem si dělal jen takové, abych protáhl ruku a opět jsem neměl žádný problém. Pokud ti ovšem nebudou knoflíčky na rukávech v něčem překážet, nic špatného bych v tom neviděl. Pokud jich tedy nebude moc :wink:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

S prošíváním ani s konstrukcí těla problém nemám. Mám již hotovou prošívanici na lehkooděnce i se suknicí a funguje naprosto spolehlivě (ani ta suknice mi nedělá problémy). Spíš se mi jedná o to zapínání na rukávech. Opravdu máte špatné zkušenosti s rozšiřovanou suknicí na prošívce? Já ji též neměl rozšiřovanou a nakonec sem ji rozšířil čtyřmi klíny tak, aby chránila i jedno z nejdůležitějších mužských ústrojí.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Myslím, že to rozšíření suknice může někomu sedět a někomu zas ne. Pokud má někdo přes boky méně než přes hrudník, bude mu rozšířená suknice asi vadit.
Ty knoflíčky na rukávech jsem v nějaké knížce viděla a bylo jich tam dost, od lokte až po zápěstí. Já myslím, že by měly být dost hustě, ale hlavně malé a ploché, aby nepřekážely, případně bych je ještě překryla proužkem látky. Ale zkušenost s tím bohužel nemám, s knoflíčky jsem rukáv nikdy nešila.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jenže rozšíření v případě prošívky = zvon. Nikdy to nesplihne ani pod tíhou zbroje. Ovšem záleží na vycpání. Ty knoflíčky od lokte jsou ale až druhá půle 14. století a jedná se o vycpávaný doublet člena francouzkého královského domu, navíc rozhodně ne šitý pod brň. Tam tento módní doplněk má opodstatnění ale z praktického hlediska bude méně knoflíčků lepší, dobovější, našemu prostředí a společenské vrstvě bližší.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Spernak
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Spernak »

Oni tam ty knoflíčky hlavně ani nejsou nutný. Když to přesně ušiješ, tak rukáv bude sedět i bez zapínání. (Já je tam mám a dělají mi jenom neplechu)
Zakrytí "nádobíčka" ale není rozhodně vhodné podcenňovat! Podvakráte už jsem tam nakoupil pěknou šlupu a pokaždé jsem tam NAŠŤĚSŤÍ něco nacpanýho měl, takže na "funkci rostlináře to naštěstí nemělo vliv".
Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

V knížce Romana Vaverky jsou k takové ochraně uvedené kroužkové krátké spodky, ale až od 2. poloviny 15. stol.. Existovalo něco podobného třeba jen prošívaného i dříve? Budu dělat Kaputovi prošívku, tak ať to vyřešíme při jednom. Docela jste mně vyděsili, ráda bych měla někdy v budoucnu vnoučata.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Lenka wrote:V knížce Romana Vaverky jsou k takové ochraně uvedené kroužkové krátké spodky, ale až od 2. poloviny 15. stol.. Existovalo něco podobného třeba jen prošívaného i dříve?
Urození kryli své vzácné nádobíčko např. takovýmto poklopcem.
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Origi ... kovka2.JPG
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Origi ... kovka3.JPG
Ale je to výjimka, obvykle postačovala okovaná rozsocha sedla. Ti, kteří bojovali pěšky, zase nebyli pro společnost tak důležití a jejich případná kastrace zůstala pouze jejich osobním problémem.
Kroužkové spodky se sice v 15. stol. vyskytovaly, ale rozhodně ne tak často, abychom je brali za standardní součást výstroje. Spolehlivou ochranu skýtaly pouze ještě pozdější plechové chrániče přirození.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

http://www.oook.cz/events/kolin-2008/1782.html
Poučen podobným Indysponováním při boji jsem nechal dělat zbroj, na které je ochrana velmi slušně vyřešena :badgrin:
Ale to neřeší problém vycpávanice. Taky si nechávám dělat prošívanici a asi to k ní zakomponuji spolu s lokty.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Co je tohle za zbroj - destičky? nebo co?

Image
Post Reply