Smolením zesílená zbroj

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Smolením zesílená zbroj

Post by sroub »

Ahoj všichni,
nevim jestli to nepatří spíš do řemesel ale chtěl bych si zesílit tuniku smolením, má s tím někdo zkušenost? Google mi sice poradil že se zbroj chudáků (o kterou mi jde) zesilovala smolením, ale ani při nejlepší snaze sem nezjistil jak. Možná jenom proto že nevládnu cizim jazykem. Teoreticky by to mělo bejt jednoduchý, rozehřát smůlu a nalejt to na oděv, ale je tu i dost otázek, např, jakou smůlu, na jakou teplotu, spíš na len nebo vlnu, jak s ohebností rukou atd...
Tady na fóru sem nic nenašel tak se jako poslední možnost ptám, než se vydám metodou pokus-omyl k cíli.
Non multi, sed multa
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Smolením zesílená zbroj

Post by Boza »

sroub wrote:Ahoj všichni,
nevim jestli to nepatří spíš do řemesel ale chtěl bych si zesílit tuniku smolením, má s tím někdo zkušenost? Google mi sice poradil že se zbroj chudáků (o kterou mi jde) zesilovala smolením, ale ani při nejlepší snaze sem nezjistil jak. Možná jenom proto že nevládnu cizim jazykem. Teoreticky by to mělo bejt jednoduchý, rozehřát smůlu a nalejt to na oděv, ale je tu i dost otázek, např, jakou smůlu, na jakou teplotu, spíš na len nebo vlnu, jak s ohebností rukou atd...
Tady na fóru sem nic nenašel tak se jako poslední možnost ptám, než se vydám metodou pokus-omyl k cíli.
Před časem jsem s tímhle experimentoval a musím říct že mi to dneska přijde jako zhůvěřilost. Jde o to že smůla (ať už z jehličnanu nebo listnáče) je prostě materiál svým určením po vyschnutí pevný a křehký. I kdyby jsi nasbíral smůlu čestvou, zahřátím rychle vyprchají silice a po vychladnutí zbyde takový pevný křehký koláč.

Po přidání včelího vosku se vlastnosti trochu zlepší (koneckonců směsí kalafuny a vosku se napouští kožené lahve), ale stále je to imho vhodné jen na pevné dílce, např. na lamely zbroje. I když lze napustit libovolný nasákavý materiál, výsledkem bude neohebná (a ke zlomení náchylná) deska/roura atd.

Kladu si otázku, jestli celé tohle smolené krzno není spíš donekonečna opakovaný stereotyp, vzniklý nějakým chybným překladem, romantickou představou obrozenců nebo obojím.

Pokud jde o zesílení tuniky (předpokládám že tak aby poskytovala větší ochranu), doporučoval bych jít cestou více vrstev.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Trochu si mně nalomil, ale když už sem tu smůlu začal zbírat, zkusim to i tak, jenom ne s tunikou ale s odstřižky látky co mi z ní zbyly, pak dám vědět jak sem dopad, napadlo mě totiž zkusit smolou slepit k sobě dvě vrstvy tlustý vlněný látky, jestli tohle neni ta správná cesta jak to bylo....
Non multi, sed multa
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ještě jedna věc.

Ten termín "smola, smolený, smolný" atd. nemusí znamenat smůlu ze stromů. Dneska si to tak automaticky vyložíme, ale úplně klidně to taky mohly být nějaké těžké (a na vzduchu tuhnoucí) frakce vznikající při pálení dřeva v milířích/výrobě kolomazi.

Nebo-li něco na způsob dehtu. Starší ročníky si asi vzpomenou na térový papír na střechy, dneska se to imho už nepoužívá. Další příklad by mohlo být dehtování při těsnění lodních trupů.

Znovu, bez důkladného prozkoumání (písemné zmínky? v jakém kontextu? existují zachované fyzické artefakty? existují doklady z jiné kultury?) bych se do napouštění zbroje smůlou ze stromů vůbec nepouštěl, sorry.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Navíc bude taková zbroj výborně fungovat jako pochodeň.

Na druhou stranu linothoraxy lepené z mnoha vrstev lnu byly ve starověku běžné.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To už mně taky mockrát napadlo - antika zná termín "Tunica molesta" což byla právě silně nasmolená tunika navlékaná na těla odsouzencům, kteří v ní pak byli upáleni.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Jo, nad timhle problémem sem taky uvažoval, nehodlám se nechat upálit, oni ostatně "již staří římané" byli docela sadistickej národ.... Ale z doby Markomanských válek (která mě zajímá) neni zrovna moc dochovanejch zbrojí, pokud si vybavuju tak snad jenom fragmenty z Mušova a jelikož dávám dohromady chudáka a ne knížete, jediný vylepšení (krom více vrstev oděvu) je ono zmiňovaný smolení.
Zdá se že si pro začátek nechám zajít chuť na římský legie a budu se věnovat lovu nebo řemeslum :lol:
Non multi, sed multa
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nevím jak linothorax, tohle období mi nic neříká.

Nicméně i kdyby byl lepený z více vrstev, tipnul bych si spíš na kostní klíh, to je univerzální lepidlo zpracovatelné i za studena.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Sroub: obávám se že tě najdeme i v lese a budeš, jak my Římané říkáme, latrinizován :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Bude mi ctí se nechat hledat po lese od římských legií, aspoň bude zábava ale budu klást co největší odpor vaší latrinizaci, nechtěl bych totiž skončit s Commodem v jednom cirku, nebo tak nějak :lol:
Ale na Gladius radši přijedu ještě jako zvědavej civilista, hledající inspiraci, než jako markomanský válečník :wink:
Non multi, sed multa
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Nedalo mi to a zkusil sem si pohrát aspoň s ústřižkama vlněnýho sukna, a moje zkušenosti jsou následující:
Politá látka, nechrání skoro vůbec, de to proseknout ostrym nožem.
Nalito a rozetřeno do látky, popraská to při pohybu, a udělá to takový lamely, ale chrání to tak jako to politý, max. proti klacku, ostří projde jak nic.
Dvě vrstvy látky, slepený k sobě horkou smolou, to je asi nejlepší řešení, ostrej nůž to hned neprosekne ale probodnout to jde, ale je to překvapivě těžký a strašně tuhý, i když ,funguje to :).
Vzhledem k tomuže vlněný sukno je drahý, a nebylo moc levný snad nikdy, se klonim k tomu co tvrdí Boza, zbroj zesílená smolením nejspíš vznikla špatnym překladem, nebo tak něčim.
Pro pořádek to ještě vyskoušim i s tim dehtem nebo klihem a na lněnou látku, ale zejtra to nebude :wink:
Non multi, sed multa
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

samotná smola (pryskyřice) je určitě blbost...

Nicméně čelé úpravy bych se šmahem nezbavoval... I když s plochami zkušenost nemám, přece jenom...
Když při šití kůže nit - motouz nejdřív natřete smůlou a potom voskem, vydrží neuvěřitelné věci co se týče pevnosti, otěruvzdornosti a trvanlivosti oproti neošetřenému materiálu. Tímhle směrem bych to viděl...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nemáš na mysli něco jako ševcovský pop, strécu?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

tak něco...

Nicméně "co je to ševcovský pop"... co já vím, každej švec měl svůj recept...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Post Reply