Co Vás pobavilo na historických filmech?

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2

Co Vás pobavilo na historických filmech?

Post by Tita Iuventia Martia »

Zdravim,

co Vás, jakozto priznivce L.H., pobavilo na "historickych filmech" / jaky opravdu historicky film jste videli a co se Vam na nem libilo :?: :-)

Jsem fanda do Rima, a tak sve zazitky mam predevsim z filmu "mec a sandale" ;-)

Abych uvedla nejaky konkretni priklad pro vseobecne pobaveni:
Ve filmu Julius Caesar jsou Caesarovi vojaci obleceni v roztodivnych kozenych loricach segmentatach, maji prapodivna scuta s podivnymi "okynky" nebo jak to nazvat, prilby jsou skutecne neznameho puvodu a pouzivaji mece, ktere se zacaly pouzivat cca o 120 let pozdejc :D No a to bych si jiste vzpomnela i na vic nadher :twisted: Nehlede na tom, ze ten film utrpel i co do dobovych udalosti...To same film Spartacus (nedobove vybaveni vojaku, zkreslovani udalosti atp).

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2

Post by Tita Iuventia Martia »

No a nemohla jsem si nevzpomenout na filmecek Gladiator, ten taky nemel chybu :D Gemeral Maximvs v roztodivne lorice musculate s rameny od loricy segmentaty, uplne nesmyslny bojovy sceny (ty davovy myslim), zkreslovani udalosti pro dosazeni "dramaticnosti", napr. neni dukaz, nze by Commodvs M. Avrelia zabil a uz vubec ne, ze ho udusil polstarem, to se traduje o Caligvlovi, ze nebozaka Tiberia udusil polstarem :twisted: No a na konci ta nadherna hrdinska smrt po te, co zprovodi ze sveta Commoda... Jako pohadka s nadechem love story, ktera samozrejme nesmi chybet a s patricnym nadechem dramaticnosti je to dobry, ale jako historicky film to stoji za pendrek ;-)

Ale musim rict, ze obcas jsou ve filmech k videni i jednotlivi vojaci, kteri jsou dobove velice dobre vybaveni, ovsem jsou to legionari sto let plus / minus od datace filmu :D ;-)

No a uz jsem mela moznost videt i hafec dokumentu, ve kterych byla dobovost naprosto katastrofalni...

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

O "kvalitách" historických filmů se, myslím, nemá cenu obšírně bavit. Jsou to pořád filmy, točené pro širokou veřejnost a od toho se odvíjí vše - kvalita kostýmů a vybavení, která se řídí jednak náklady a také tím, zda to "bude vypadat efektně". Tady jdou filmaři s oblibou mimo historii. Stejně tak i překrucování reálií - je to kvůli divákovi, aby tomu a) rozuměl b) aby ho to uchvátilo.
Myslím, že ve vztahu k oživené historii mají vážně co říct jen dokumenty. Jistě, může se vyskytnout i poctivě udělaný historický film, který může posloužit jako volná inspirace (ale ne MODLA :evil: - kdysi to bylo Statečné srdce - ne že by to byl kvalitní his. film, ale modlou se stal), ale kolik takových je.. Tohle je spíš na rozebírání u piva.

Nemůžu si dost dobře vzpomenout, kdy se mi líbil nějaký historický film jako celek (hmotná kultura i jednání osob atd.) - vyvstává mi jen pro období RS Stará báje. Pěkná byla také nově natočená série Ohněm a mečem, ovšem to je zfilmovaný román, takže jednání postav brát s rezervou.
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2

Post by Tita Iuventia Martia »

JJ, mas pravdu, ze nejak obsirne to rozebirat vazne nema smysl ;-) Ale me to nedalo se i tu na L.H. foru nezeptat, bo my Rimaci jsme to na nasem foru resili uz asi x desitek krat a dospeli jsme, u kazdeho exemplare filmu, k tomu samemu nazoru, jako mas ty: Tj., ze takove filmy se toci hlavne proto, aby divaka vzali a to nejen za srdce (u dam), ale i poradne napnuly pri epickych scenach pred a po bitvach... Priznam se, ze mam rada, krome Rima, Gotiky a v podstate jakehokoliv obdobi, kde se pouzivaji chladne zbrane ;-) Take fantazy, takze muj oblibeny film z tohoto zanru je trilogie Pán prstenu, ale to je na jiny topic ;-) Z hist. filmu., kdyz pominu jejich nehistoricnost, se mi libila napr. Johanka z Arku (ta dvojdilna), Tři mušketýři atp. V podstate kazdy, kde jsou rytiri, zbrojnosi, kde rinci zelezo a tak.. Ale i tyhle filmy asi utrpi, co do dobovosti zbroji, ze :?: Ja se totiz v RS, Gotice a tak modc do hloubky nevyznam :-(

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Mě osobně se třeba líbila Johanka z Arku s Milou Jovovič (nebo jak se píše) ale abych mohl kafrat do historických reálii to ne
Tkže se klidně nechám vyvést z omylu že je to dobrý film

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

s filmaři jsem občas ve styku a i kdyby byl dobrý scénář, rejža z toho udělá umění a producent trvá na modelech, které diváci chtějí. Viz. černoch v roli francouzského vysokého šlechtice, ženy válečnice , princezna odmítne krále a vezme si smradlavého chudáka......
Film Statečné srdce si popletl snad všechny bitvy, Williama Walace- psanec kvůli pytláctví a jeden z nejvyšších mužů své doby- hrál blonďatý prcek Gibson. V roli skotského sedláka krkolomě obcuje s francouzskou princeznou, budoucí anglickou královnou. Skoti chodí ve velkých kiltech , aby každý poznal , že jsou Skoti (stejně dobře mohli mít dvouřadý smoking). Angličané mají jednotnou ústroj, aby bylo poznat, že jsou Angličané.
A v závěru Eduard I. plný výčitek svědomí v bolestech umírá zároveň s hlavním hrdinou- v tu dobu se těšil pevnému zdraví a čekalo ho ještě mnoho let hodnotného života.
Konec konců, koukněte, co udělal Shakespeare Richardovi III. 8)
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Největší absurdita je právě ten vztah princezny s Wilíkem, neb. ta proslula jako panovnice jejichž snem bylo Skoty vyhubit :badgrin: Je to totéž jako tvrdit, že Hitler měl rád Židy #-o
Joe M.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Jedny z mála historických filmů, které se opravdu vydařily, jsou 'Dopisy z Iwojimy' a 'Vlajky našich otců'. Jenže to je tak nedávná historie, že se na ní nedá moc co zpackat. I když Pearl Harbour mluví za vše...
Z tohoto období je taky zajímací film 'Pouta války'.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

V Drbárně už tohle téma bylo - a myslím, že by mělo patřit zase tam a ne jinam, neb seriozně o tom debatovat nemá smysl. Hraný film je především zábava a tomu je vše podřízeno. Nic víc. :wink:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ano, jenže je tu to jenže :? Pokud jde o film historický, přesněji o film o skutečné události, tak se často bere jako berná mince. Dokonce na něj chodí školy místo dějepisu. Žádný rejža se nebude kasat, že zplodil jen líbivou podívanou a že z historie si vybral jen téma a realita doby jej vůbec nezajímá a dokonce ji ani nezná. Prostý divák je pak často i masírovaný, že jde o přesný popis dané události a tak věří, že to přesně takto vypadalo a proběhlo. Dneska se běžně člověk setká s tím, že ne že to někde četl, ale že to viděl a tak to tak je :badgrin:
Joe M.
vechio
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Duelanti a Goyovi přízraky..

Post by vechio »

No z filmů které se tváří jako historické bych vybraj jen pár..které mě dostali svou čistotou historických reálií a to jsou Duelanti Ridleyho Scotta, Formanovi Ghoyovi přízraky dále taky Alatriste je docela v pohodě i když jsou tam časové průšvihy..
Potom Purpurové srdce..je jich celkem dost akorát to nejsou prostě kasovní trháky i když by mohli být ..dnes to záleží pouze na masové reklamě a počtu kopií které jsou do kin..
Fugam Victoria Nescit!

http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko

Post by WILDEWALDER »

no mne nahodou Braveheart moc inspiroval. od te doby chodim na LARPy a bojovky zasadne v modrym xichtem

http://wildewalder.deviantart.com/art/Me-again-84086072

:lol: :lol:
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Problém je možná v tom, že takový unuděný pan Smith (anebo Novák) by nejspíš neskousl nic komplikovanějšího, než co pobere svou první signální. Třeba v "Troy" zprznili Homéra jak zákon káže, ve výsledku z toho byl ale kasovní trhák. Držet se literární předlohy, průměrný divák by se v tom jistě rychle ztratil, držet se zjistitelných faktů o skutečné trojské válce, tak by se šel oběsit... Na druhou stranu je hodně věcí, co by si filmaři přece jenom odpustit mohli (namátkou třeba tu futuristickou helmu v Gladiátorovi, co má R. Crowe v té první bitce v Koloseu :roll: ).
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Gladiátora jsem viděl docela dávno, ale mám úplnej dojem, že při tý bitvě v Koloseu jsem zahlíd cosi jako opakovací rychlopalnou kuši (?), ze který navíc střílela ženská (???)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Tak naše snažení na poli historickém sklidilo úspěch při bitvě Rogar (možná že i jindy, ale já u toho nebyl) ale díky našim bitvám si diváci začínají uvědomovat, že opravdu filmy jsou nereálné, když jsme slyšel jak tatík synkovi vykládal, že to co viděl v troji jak hází kilometry přesně oštěpem není pravda, jelikož našim rekům se to nedařilo ve většině případů z deseti metrů (terč neměl snad ani metr čtvereční), tak mě to docela potešilo

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image