přivazování nohavic

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

přivazování nohavic

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Můžu se zeptat, jak se přivazovali nohavice k opasku? Respektive, kolik tkalounů, pásků se na to používalo?
Proč se ptám tak blbě?
Když si přivazuji (rozuměj já jako indián z plání :wink: ) svoje legíny na dva tkalouny (nebo pásky) tak se mi dost šoupou a přetáčejí dopředu...
Nedávno jsem se ale dozvěděl, že drtivá většina legín se přivazovala jen JEDNÍM páskem. Ten se vlastně několikrát omotal kolem opasku a díky tomu se tohle přivázání při chůzi nijak nepřesouvalo.

Možná jsem úplně mimo (a Vy máte přivazování nohavic nějak doložené), ale prostě mne to napadlo při pročítání stránek Curie... prostě takovej postřech, kterej bude na 99% mimo mísu, ale co kdyby že :wink:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

V podstatě všichni nosí jen jeden "tkaloun" na boku, protože dříve hodně šermířů nosilo dva, a občas to ještě můžeš vidět, snažili se je - a to bezúspěšně- doložit historicky. Kdo dělá LH má jen jeden.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

richardrg wrote:V podstatě všichni nosí jen jeden "tkaloun" na boku, protože dříve hodně šermířů nosilo dva, a občas to ještě můžeš vidět, snažili se je - a to bezúspěšně- doložit historicky. Kdo dělá LH má jen jeden.
Díky, já si to myslel :wink:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To záleží dost na konkrétním období - v pozdní gotice se třeba novavice ke kabátci uvazovaly na větší počet úvazů, ale v RS máme doloženy (ikonograficky) v podstatě jen ty úvazy na přední straně nohy a nohavice samotné jsou zpravidla kratší než později, resp. - v předu mohou dosahovat výš, ale vzadu, je-li to na výjevech vidět (a více je to vidět až na výjevech od 13.st. dál) jen pod zadek.

Pro příklad - Hortus Deliciarum, konec 12.st.
Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Hezky viditelné nohavice, začátek 13. století:

http://www.bildindex.de/bilder/mi03006a13a.jpg

Popiska praví "Franken, Psalterium (Waldkirch-Psalter), 1201/1215, Handschrift & Text, Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply