Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Peroxid jsem nakonec nepoužil, jelikož dávka byla ok, pH papírek sice jo, ale to jen na kontrolu, která by ani nemusela být, kdyby to měl člověk vychytané.
Takže problém je jen v NaOH a hydrosulfidu. Já jsem rád, že se mi konečně podařilo po několika neúspěšných pokusech díky špatnému receptu, obarvit indigem vlnu. Nekradu, abych nadále experimentoval.
Spíš mě mrzí, že člověk vám tu poskytne funkční recept, idkyž ne zcela pro RS, tak máte jenom připomínky. Za celou tu dobu tu nikdo z vás nepřišel s kloudným a funkčním postupem nebo si ho syslí. Vyjma Pampalíniho.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

predpokladam ze zertujes, ze?
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Begbie - mě se kdysi povedlo sehnat kilo indigového prášku, ale po dlouhém otravování a aby se mě už konečně zbavili. Nějaké množství bych mohl případně odprodat - koneckonců jsem to už v minulosti nabízel.

Wothan - já to osobně beru jako možnost si to nabarvit sám - kromě bavlny se nedá sehnat indigem barvená vlna a bohužel i profíci co barví len to neumí třeba na hedvábí - např. za nemalé peníze mi nedokázali hedvábí ustálit. :cry:

Had - teď zrovna u sebe nemám Bidlovou, ale mám pocit, že tam minimálně píše o metodě s močí (kterou snad i vyzkoušela) a snad i ty otruby... Jenže výsledek je nakonec stejný. To je o tom zda experimentovat jako v EA nebo dělat OH a mít indigem barvený materiál. Já u barvení volím první cestu- zatím s vyjímkou indiga :wink: kde mi to přijde zbytečné.

Acheron - konečně jsem to dostudoval a je to super. Konečně něco kloudného, když Bidlová zklamala.

Osobně jsem zabil desítky hodin u barvení s indigem a jen každý 7 pokus jakžtakž vyšel - problémy byly hlavně s redukcí a s ustalováním... tady je konečně něco co je od člověka co s tím barví pořád a je to funkční.

Takže mnohokrát DĚKUJI !

Jinak tady pořád někdo rýpe, ale drtivá většina to nemyslí zle, jen se chce dobrat k více informací :wink: navíc asi krom mě nikdo neví, že sehnat tento FUNKČNÍ RECEPT obnášelo půl roku snažení. Koneckonců já se o to taky snažil ještě déle.
----
Je to jako by někdo konečně přišel s tím jak kvalitně ustálit červce, který je stejně drahý a taky se s ním plýtvá, protože neznáme přesné postupy.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Díky za nabídku, já to zkoušet nebudu, na zahrádce nám už roste druhým rokem boryt. Loni to s ním nevyšlo, návod paní Bidlové je zřejmě nefunkční, ale máme další.

Možná Had by měl zájem?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

V pohodě, já se toho zbavit nepotřebuji. Navíc tak 250 gr už padlo jen na pokusy...

Boryt už taky pěstuji a uvidím s jakým výsledkem. U něj by se však pro dosažení tmavě modré (podle některých pramenů) muselo barvit několikrát po sobě. Každopádně, pokud budeš mít funkční recept nebudu se zlobit, pokud se o něj podělíš.

Ještě mě na modrou lákalo to rdesno, ale to už je typicky asijská rostlina, takže jsem ji nakonec nesadil...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Druhý a opět úspěšný pokus s indigem. Tentokrát jsem použil naprosto přesné váhy na gramy a vyplatilo se. Nálev měl správnou hodnotu pH a výborně barvil. Navíc jsem použil o dost více indiga a barva je o poznání sytější.
Dokonce se mi podařilo oživit nálev přídáním nového indiga, kde se ale nejedná o jednoduché přisypání prášku či pasty.

zleva: klubíčko z minula pro porovnání.
dále dvě vlny bez mořidla
krásná sytá zelená vznikla z původní kamenec + listí břízy = žlutá. Na obrázku to žel nejde příliš vidět, ale v přírodě úplně splývá se zelení. Navíc jsem použil zbytkový nálev, žádná investice navíc

Dvě malé napravo je zachráněná vlna ze špatně obarvené vlny indigem, ale u velmi špatně fungujícího receptu z Bidlové. Čili můžete také zachraňovat.

Dole vlna namořená kamencem, vyšla nejsytější, nicméně nemusí to být díky kamenci, jelikož nálev byl v tu chvíli znovu oživený a nejsilnější. V budoucnu bych šel raději přes kamenec.


Image

Kdo by měl zájem, mohu poskytnou kvalitní recept. Raději upozorňuji, že recept je trochu vzdálen od RS, nicméně byl bych rád, aby tu zase nevznikla spekulativvní debata ohledně užitých chemikálií. Kdo pronikl do problematiky barvení indigem, by měl chápat, ostatně Pampaliního komentář ,viz výše, vše doplňuje.

Jinak indigo jsem měl přímo z ostrova Bali, z jedné vesnice, a všechno jsem ho již vyplácal. Kupoval ho žel bratr a nezjistil, jaké ingredience používají, což je strašná škoda, jelikož indigo bylo z horské vesnice, kde ho vyrábeli naprosto primitivním způsobem. Veřím, že ostatní chémie při barvení pak byla naprosto přírodní...


Každopádně stálo asi 70 kč, u nás by to byly řadově tisíce. Kdo se pojedete flákat někam na východ....
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Vypadá to opravdu úžasně! =D>

Byl bys schopen obarvit už hotové přírodní sukno? (zajímám se do budoucna)
Vítězství nebo smrt!
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Obávám se, že ne. Barvení je vždy práce na dlouho, u indiga konktrétně 5 - 6 hodin. To máš jeden pracovní den nebo pro mě třeba několik věcí ze dřeva. Už jen ten čas je velké ukrajování z volna potažmo ušlý zisk. Nemluvě o hektolitrech vody na výplach apod.
Barvení je dupačka, jsem rád, že dodávám tak akorát pro sdružení.
Navíc i rodinný dům se na barvení ve velkém nehodí, to chce prostě prostory.

Nejlepší bude, když se to sám naučíš a a přispějěš tak i celé komunitě :biggrin:

Jinak děkuji za pochalu.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Obecně by mne zajímala schopnost barvit sukno. Protože například barvení plsti mi moc nešlo :oops:
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

http://www.modrotisk-danzinger.cz/

Pan Danzinger je moc ochotný, barvil nám vlnu, říkal že s ní nemá zkušenosti, vyzkoušel to a byl příjemně překvapen.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Všem těm, kteří barví cibulí:

Konečně se mi povedlo sehnat větší množství (snad původního kultivaru) cibule šalotky. Je to druh cibule, který nebyl cíleně šlechtěn a je pravděpodobné, že původní cibule jí byly podobné. Každopádně šlotka by se měla pěstovat od nepaměti.

Barvící schopnost šalotky se ukázala poměrně slušná a výsledná barva je žlutá, žlutohnědá a okrovým nádechem - tedy obdobná jako u obyčejné cibule.

Jsem docela rád, že to tak dopadlo, protože pokusy barvit s primitivními druhy cibulí (Alium) dopadly špatně a proto jsem cibuli z barvení dotěď povětšinou vynechával.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Morbidka
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Morbidka »

Nevím, jestli to tu padlo, pokud ano, omlouvám se za nepozornost v textu, jen doplňuji literaturu, kromě zmiňované publikace od Tichých je tu ještě jedna kniha od Věry Bidlové: Barvení pomocí rostlin.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Tady je ta šalotka:

Image
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Nóóó tak to je super =D>

Jak si připravoval barvící nálev ačím si to ustaloval?
Když jsme barvili cibulí len, tak z toho vyšla spíš zelená.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Vladan wrote:Nóóó tak to je super =D>

Jak si připravoval barvící nálev ačím si to ustaloval?
Když jsme barvili cibulí len, tak z toho vyšla spíš zelená.
Len je úplně něco jiného, len docela pěkně barvil wotan cibulí (viz. toto fórum). Já na téma barvení lnu připravuji "studii", ale zatím závěry vidím v nedohlednu.

Cibule není třeba ustalovat. Stačí předem namořit v kamenci.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!