Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

no z logiky věci vyplývá, že ho má Věra....
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

guru wrote:no to jo :biggrin: :biggrin: ale nema tam strih
pokud komukoliv, kdo slyšel aspoň vzdáleně něco o střiztích a šití, ukážeš ty věřiny stránky, vezme metr a tužku, změří si tě a střih za 15 minut bez problémů nareslí, z těch obrázků je to zřejmé... A pokud je šikovný(á), nakreslí to křídou rovnou na látku a ušije to, je to dost jednoduché. Zdravím! Posadow
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

A pokud nikoho dost šikovnýho nenajdeš, napiš Věře mejla... je milá a o zkušenosti se ráda podělí.

Jinakm střihově na tom není vůbec nic těžkého... snad jen ten rukáv.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Chtěl jsem se zeptat především Maršálka , Posadowského popřípadě Rrronšperrrka na váš názor ,který oděv(nejspíše nějaký svrchník) popisuje P. Žitavský ve Zbraslavské kronice k roku asi 1330 "s oslíma ušima".
Píšu teď něco o vývoji a příjde mi ,že zrovna tato zmínka je ideální opěrný bod , tak mě zajímá váš názor.

Bohužel jsem si celou kroniku nenaskenovat ,tak kdyžtak později doplním přesné znění.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

"Oslíma ušima" jsou ve Zbraslavské kronice s největší pravděpodobností myšleny pachy.

Byla myšlena tato věta? - "Už je vidět u většiny lidí krátké a úzké šaty s jakýmsi cípem, u lokte splývajícím na sukni, který poletuje jako oslí uši."
Volo, multum, statim!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

mám stejný názor :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

No to je jasné ,šlo mi o to jestli si myslíte ,že se jedná o takový ty dlouhý pachy viz třeba Velislavova bible(Noemova žena a Sára) nebo jestli se nejedá ,ještě spíš o předchůdce pachů a to takové ty lehce prodloužené zadní části rukávů ,protože ty by spíše odpovídaly tvarům oslích uší.

Tyto rukávy se právě objevují kolem těch 30. let ve výtvarném umění docela hojně.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Ony byly pachy a pachy. Bývaly totiž různě tvarované a mnohdy svým tvarem připomínaly právě visící oslí uši. Na iluminacích je možno vidět pachy se spodním koncem rovným, špičatým zaobleným, směrem ke spodníu konci se zužující i mírně rozšířené.

Právě ty mírně dole rozšířené v cca poslední třetině a pak se zužující do oblé špičky nejvíc připomínají oslí ušiska. Takže autor mohl mít na mysli tento typ. Otázkou však je, mohl-li takové rukávy ve své době již vidět.

Ty velmi široké, často různě cípaté rukávy se, myslím, objevují až někdy v poslední třetině 14. století a později - alespoň co se mi tak vybavuje. Po rozšíření burgundské módy.

Když tak vycházím z logiky, předpokládám, že pachy se asi vyvinuly z pprodlužujících se a stále více ozdobných rukávců gardecorpsu. Proto myslím, že Petr Žitavský mohl vidět spíše ty, než burgundské široké rukávy.
Volo, multum, statim!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:...spíš o předchůdce pachů a to takové ty lehce prodloužené zadní části rukávů ...
Zdravím, touhle větou se zabývá i Zíbrt, doporučuji přečíst. Jednoznačně se tím myslí pachy.
Ovšem spekulovat na téma, který typ se vyvinul ze kterého a kdy myslím nemůžeš, protože pro něco takového seženeš těžko dost důkazů. Myslím, že z dostupných pramenů ani literatury nic takového nevyplývá a jedná se o spekulaci.

Ad Kateřina: Prosím, rozšířené rukávy do toho nepleť, ty souvisí s vývojem jiného typu oděvu. Tady jde skutečně o pachy. Zda je autor zbraslavské kroniky mohl ve své době znát - jednoznačně mohl, mluví o nich někdy kolem roku 1330 (možná mírně po, nemám před sebou) a jejich vyobrazení osob vlastně neurozeného původu je z Velislavovy bible, navíc rovněž Žitavský si stěžuje na jejich nošení u neurozených. U urozených osob lze nošeníc pachů popsatelných jako "oslí uši" snadno nalézt již během první čtvrtiny 14. století.

Nakonec mi nedá poznamenat, že zde spekulujete nad věcí padesátkrát vyřešenou a dobře popsanou i probranou v literatuře...
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Jako doplněk po docestování domů:
Zíbrt, Č.: Dějiny kroje... str. 267, 313, 315, 367
(příp. Houston, M.: Medieval costume... str. 78, 79, 107-109)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Zajímavý typ pachů je v romanci o Alexandrovi. Vzhlíží jako vlastně rozepnutý rukáv až k lokti pokud by měl knoflíčky nahoře. Úplně to evokuje vývojovou lini - úzký rukáv, rukáv na knoflíčky, rukáv na knoflíčky až k lokti, rozepínaný rukáv na knoflíčky až k lokti, rukáv s pachem bez zapínání, ale záměrně dělaný, jako rozepínaný rukáv na knoflíčky až k lokti, a konečně rukáv s jiným tvarem pachu. :biggrin:
To je hatlamatilka co?
Honor supra Vitam! Image
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Ronšperk wrote:Z Úplně to evokuje vývojovou lini ...
Zdravím, to je zajímavá teorie..
Při pohledu na řadu iluminacíé jsou možné ještě další . 3/4 rukáv, zvonovitý rozšiřující se 3/4 rukáv, 3/4 rukáv s krátkým cípkem dole, s delším cípkem dole, s pachem... těch možností je spousta a ani z velkého množství iluminací se mi nepodařilo vysledovat nějaké vývojové řady, jako že by na starších byl jen krátký cípek a s dobou se prodlužoval...

K původní Bohuslavově otázce, já si myslím, že klidně mohl vidět dlouhé pachy jako jsou ve Velislavově bibli. Možná ne až na zem, třeba jen k bokům, nebo nad kolena, ale určitě se to už nosilo...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Posadowski:
Můžou být správně klidně obě :wink: :biggrin: :idea:

Vidět určitě jsou, ale byl bych opatrný na prostředí a na společenskou vrstvu. U "nás" na venkově, bych takové výstřelky tahal tak maximálně já v neděli do kostela, abych ukázal drnům jaký jsem frajer 8) , a že na to mám. V Plzni či Praze na ročním trhu by toho bylo asi více. Si myslím.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Posadowski:
Můžou být správně klidně obě :wink: :biggrin: :idea:

Vidět určitě jsou, ale byl bych opatrný na prostředí a na společenskou vrstvu. U "nás" na venkově, bych takové výstřelky tahal tak maximálně já v neděli do kostela, abych ukázal drnům jaký jsem frajer 8) , a že na to mám. V Plzni či Praze na ročním trhu by toho bylo asi více. Si myslím.
souhlas, módní novinky také potřebují prostředí a nositele, aby se ujaly
Ich dien!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Ronšperk wrote:Vidět určitě jsou, ale byl bych opatrný na prostředí a na společenskou vrstvu...
Tak to jistě, to se předpokládá, já taky netvrdím, že to nosí kdejaký drn. Zase na druhou stranu v Luttrellově žaltáři už to nosí "kdekdo". U něj je ale otázkou datace, může být totiž až 1345. (což ostatně Velislavova bible taky). Ale plně s Tebou souhlasím, kdybych je v naší době chtěl vidět, vyrazil bych asi v Praze do nějakého většího kostela v neděli na mši...
Post Reply