Barvení

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Jiři z Holohlav wrote:Olšové šištičky by měly dělat modrou,ale nevím v jaké míře zralosti.
:badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin:

A kůra z jasanu prej taky :wink: Už nevěřím takovým zaručeným radám - sám jsem vyzkoušel téměř dvě desítky různých "rad" a vždy se stejným výsledkem - že je to kravina. Obzvláště u modré barvy...

Možná to otrocky vyzkouším, ale budu se pak zase bít do hlavy, že jsem na to naletěl ](*,)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Bohuslav:

Tak kromě toho co jsi vypsal nebo co tu padlo jsem ještě zkoušel:

šafrán - do žluta, ale musí se opakovaně, na hedvábí mi chytal lépe
cibule - žluto-oranžová, barvil jsem nakonec celkem 3x a barva velmi slušná

Mořil jsem to v modré skalici.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

K tomu seznamu rostlin bych měl i výhrady, ale každý může vyzkoušet, co obnáší barvit nažluto smetánkou lékařskou :wink: atd.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

A kožešinu jste náhodou někdo barvit nezkoušeli? V knize "Kůže", od O. Floriánové se totiž píše tohle: "Když bylo potřeba, kožešina se ještě dále barvila přírodními prostředky. Nejčastěji šlo o hnědou barvu, kterou slovenští kožešníci získávali z choroše, houby parazitující na ovocných stromech." Netušíte někdo, jak na to?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Taninové barviva chytají na přírodní materiály, tedy by mohli i na chlupy. Není problém to vyzkoušet - ale mě to přijde zbytečné.
Bílá barva je dle mne cennější než hnědá a proto nevidím důvod - teda leda by se to nebarvilo na pruhy, vzory apod (což asi pro RS není doloženo).

Dodatek: teď mi došlo, že mluvíš asi o ovší kůži s chlupem, potom by barvení mohlo mít smysl a nebylo by těžké -* protože se barví stejně jako vlna.

Já jsem barvil kůži v kůře ořešáku a ještě nějaké další barvy, ale spíše jenom na doplnění vzhledu.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Tu kůži jsi tam celou namočil a nechal jak dloudo?
K tomu barvení: Tady v té knize jde o berana, ale jde mi taky o jiné, zpravidla drahé kožešiny, ktré se mohly přibarvovat pro vylepšení barvy a tím zakrytí špatného přírodního vybarvení (napadá mně třeba kuna nebo sobol), nebo, to bych řekla že spíš ve vrcholném středověku k imitování drahé kožešiny na levné.
Tak kdybys mi nějak poradil jak s tím chorošem - taninové barviva - to mi nic neříká, v chemii jsem na tom byla vždycky bídně.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Nevím jak s chorošem,ale tanin je bohatě obsažen ve vyvařeném černém čaji.
Smrt je smyslem života.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Což nám asi taky moc nepomůže ne?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Na tanin je nejbohatší dubová kůra.

Lenka: barvit ovčí kůži, která vlastně nemá vlasy, ale jen podsadu je naprosto jiné než barvit ostatní kožešiny.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

to barveni kuze by me taky zajimalo. A kdyz kuze, tak nemyslim tech chlupu, ale toho z ceho se sije(boty, opasky, tasky atd)

predevsim by me zajimalo jakym zpusobem by se to dalo obarvit. Vareni kuze nepripada v uvahu a pochybuju ze maceni ve studenem roztoku bude tak efektivni. Takze by to chtelo asi hodne silny pigment.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Pouze podsadu mají plemena jemnovlnná a polojemnovlnná, cožje merino, cigájo, ovce kavkazská, anglická krátkovlnná a pod.
Polohrubovlnné mají podsadu i pesíky, jsou to ovce valašská, šumavská, romanovská, jihoevropská i severská, maďarské racky a pod.
Slovenští bačové, měli tedy asi ovce s podsadou i pesíkem.
Tak v čem by podle tebe měl být rozdíl?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

ONDRA:

Podle Myschwerka se kůže nebarvila, protože barvivo má opačné pH jak břečka, ve které se kůže činí.
Experimentálně to mohu potvrdit. Jediné co se mi celkem dobře barvilo je surovka.

Tu barvíš tak, že ji rovnou několik hodin máčíš v roztoku barvy (ale musíš ji tam dát suchou).

LENKA: to všechno vím. rozdíl je velký v tom, že podsada lépe chytá barvu. A celkově jsou vlasy u domácích plemen jemnější.

Zkus obarvit muflona - ten má pesíky klasicky jako u zvěře a zároveň je to jen zdivočelá ovce - a uvidíš ten rozdíl.
:)
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

O barvení usně (tedy řemene bez chlupů) je tady napsáno tohle: Černé barvy se dosahovalo tak, že se do syrovátky na několik dní namočil starý řetěz (nebo jiné železo), tímto roztokem se pak kůže natíraly. Jiný způsob uvádí zalít železo vodou, v níž se vařily knedlíky ze žitné mouky. Další způsob je vyluhování železa v modré skalici, nebo nátěr roztoku skalice zelené, boraxu a nigrosinu. Nátěr se obvykle několikrát opakoval a nakonec se kůže ještě mohla nalakovat černým klihovým roztokem. Ve výsledku by měla být vždy černá. Hnědá barva by se měla dosáhnout odvarem z choroše. Zelená tak, že se kůže posypala měděnými pilinami (předpokládám, že za mokra). Nejstarší způsob barvení budou asi nátěry krví. Nic z toho jsem zatím nezkoušela, ale taky se ktomu chystám. Jestli něco vyzkoušíš ty, budu ráda, když mi dáš vědět jak to dopadlo
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

To co jsi napsala je samozřejmě barvení pomocí minerálů a je to tedy snad v pohodě. Sám jsem barvil třeba modrou skalicí... Moderní useň se dnes moří jinak a jinak tedy bude chytat barvu. Takže správný exoperiment by měl asi začít činěním koží a pak teprve barvením :(

Jenom historická poznámka: pokud vím, tak kromě krve se žádné jiné jiné barvení nepodařilo prokázat a naopak víme, že se kůže raději pošívala barevnými textily, než by se barvila.

Takže čert ví jak to vlastně bylo.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!