Kožešiny

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Kaput wrote:Nejde o způsob činění. I chemicky činěné kožešiny vydrží mnoho let. Jde spíš o poměr cena:kvalita. A že zrovna poláci jsou na levné, i když nekvalitní kožešiny experti je taky fakt.
Hlavní problém v těch beranech je sůl! Ta tahá vodu - schválně si nějaké z těch kožešin lízněte a ucítíte, že jsou slané až běda... a každý motorista (škodovkář zejména :badgrin: ) po zimě potvrdí jakej umí být sůl prevít... Nezkoušel jsem to, ale Medvěd tvrdí, že novou kožešinu pořádně vymáchá, aby z ní tu sůl vyplavil a je to v pohodě...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Heinrich: jo, trochu to vlhkost tahá, ale spíš z ovzduší ve stanu - pokud dlouho prší - než od země a faktem je že ta vlna hřeje i navlhlá. Já to řeším tak že do postele naskládám jednu vrstvu beraních kožešin, na tu si lehnu a přikryju se vlněnou dekou a houní sešitou ze tří jiných beraních kožešin (chlupem dolů samozřejmě). Pokud je teplo, lehnu si až na tu houni, jen pod tu deku. Když to leží na posteli tak je to přikryté tou dekou a vlkhkost to moc netahá.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Jenže ty to máš na posteli, pokud bys to měl na trávě, tak ti řemen vždycky navlhne. Chce to nějakou izolaci. Jehličí, seno, vlněná deka a na to pak kožešiny. Nebo pd kožešiny ještě jednoho berana. Ze starého beraního kožichu vyjde po sešití obdélník 90 krát 180, je to velikost postele a výborná izolace. Takové kožichy často visí ve skříních našim babičkám, nenosí je a rády se jich zbaví.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Však on taky mluvil o pokrývce postele, na zemi bych to přímo na zem taky nedával.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Post by Kaput »

awe wrote:
Kaput wrote:Nejde o způsob činění. I chemicky činěné kožešiny vydrží mnoho let. Jde spíš o poměr cena:kvalita. A že zrovna poláci jsou na levné, i když nekvalitní kožešiny experti je taky fakt.
Hlavní problém v těch beranech je sůl! Ta tahá vodu - schválně si nějaké z těch kožešin lízněte a ucítíte, že jsou slané až běda... a každý motorista (škodovkář zejména :badgrin: ) po zimě potvrdí jakej umí být sůl prevít... Nezkoušel jsem to, ale Medvěd tvrdí, že novou kožešinu pořádně vymáchá, aby z ní tu sůl vyplavil a je to v pohodě...
To mi přijde jako blbost. Soli není v kožešině zas tolik. Navíc mácháním ve vodě se její kvalita dost sníží. Ztratí tuk a ztvrdne. Což není ideální pokud na ní chceš spát.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Kaput wrote:To mi přijde jako blbost. Soli není v kožešině zas tolik.
tak si lízni :badgrin:
Kaput wrote:Navíc mácháním ve vodě se její kvalita dost sníží. Ztratí tuk a ztvrdne. Což není ideální pokud na ní chceš spát.
Když ji chces jako podložku pod sebe, tak to může být třeba "prkno", doměkka vyčiněnou potřebuješ v podstatě jen na přikrytí... co se toho máchání týče, tak na to odpoví spíše Medvěd. Občas se tu na fóru vyskytne...
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Nepomůže namaštění?Proč se kůže orosí?To není natažení vody!
Smrt je smyslem života.
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

tuk nepomůže pokud v tom je sůlPrávě aji proto když nakupuju surovky které budu činit hledím jak na kvalitu samotné kůža tak taky na to jestli byla solená nebo né.
Awe
s tím mácháním to taky nevydim růžově né že by to mnělo vliv na rozpad kůže ,ale myslím si že jak už je sůl jednou v kůži tak se od tama sakra těžko dostává, vým že když jsem mněl kože namočené aji týden v potoku tak potom po napnutí a usušení jsem tu sůl ještě pořád cítil jak jsem kožu škrábal
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Nemyslel jsem, že to máchání je samospasitelné, ale nějakou tu sůl z kůže tímto způsobem dostanete pryč. Je potřeba kůži po uschnutí samozdřejmě opět rozvláčnit.
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

to se nepřu ,ale stejně tam té soli dost zůstane,na to aby to táhlo vodu to jsou alespoň mé skušenosti jak jezdíme tábořit tak se nejvíce osvědšili mozkovky ,ale i ty se musí během táboření věšet ven na odvětrání a osušení.Prostě není koža co by nevlhla leda bys ji zalel do vosku :twisted: :mrgreen:
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

awe wrote: tak si lízni :badgrin:
no tak jsem doma voblizal vsechny kuze co jsem nasel a fakt!
to s tim machani zkusim, alespon trochu to te kuzi urcite pomuze

moderator: skoro skoda ze takovahle diskuze problehla tady v Nabidce kde bude automaticky smazan po nejakem case. Mozna by se to vic hodilo do tematu http://www.livinghistory.cz/modules.php ... opic&t=308
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Rád bych ještě upozornil na to, že je rozdíl mezi kůží vydělávanou solí a kamencem a průmyslovou kůží. Obě táhnou silně vlhkost, ale ta ručně vydělávaná kamencem se ani po několikerém namočení netrhá (prostě po pěti letech je na tom výrazně líp než ta průmyslová, která se začíná trhat).
Jinak samozřejmě mozkovka je mozkovka... v tom se asi s Tomem všichni za indoše shodneme...
Ale rád bych upozornil Všeználka, že ať tu haníme průmyslově činěné kůže jak chcem, tak i nekvalitně vyčiněná kožka Ti vydrží dost dlouho... minimálně tak dlouho, dokud si to nevyřešíš nějak jinak (nákupem kvalitních nebo vlastnoručním vyčiněním :wink: ).
Jak psal Raiden, kožka za 3kila co vydrží pět let... není co řešit (kromě pohledu LH, že :wink: )
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

:lol: a případným kožním problémum :twisted: :twisted: :twisted:
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Hlavně pro ně to byl dřív sprostý spotřební mateiál že :wink:
Joe M.
Vichrice
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 108
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Vichrice »

Můžeme se přít, můžeme o tom diskutovat, ale to je tak vše. My máme kůže z Polska, už 10 let a žádné trhance, můžu je vzít a vyklepat a nic se nestane. Údržba - občas je nechat vyschnout. Dokonce, ani žádné kožní problémy. Nic, prostě nuda, žádné drámo.