Velká Morava

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Nechci šířit fámy, nebyl jsem u toho. Co jsem se doslechl, je tam malta odpovídající na VM, snad tam chytli nějaký hrob, takže obecně to vypadá velice nadějně.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Já mám právě info, jak říkáš, o těch mrtvolákách a maltě z té loňské sondy. Pak to snad měla nějaká komise popřít, že snad o kostel nejde...
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

O II. kostelu na Pohansku, pokud vím, ještě nic publikovaného není.

Souhrn ke Znojmu napsal Z. Měřínský - Měřínský, Z. 2006: Od příhodu Slovanů po Velkou Moravu II. Praha. Staránky 600-601. Pravděpodobné tam jsou dva VM kostely.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Všechno nej Svatoplukovi...právě jsem dočetl od R. Nového knížku o Velké Moravě...to je ale snůška blábolů, jak ten si vymýšlí, to by mu mohl Červeňák závidět:-)
Na začátku stránky uvádí, že Pešina tvrdí, ze někdy v 30. letech 1é. století vládl VM jakýsi Volcus nebo Holcus. On dodává, že snad tedy i Oleg. O pár řádků spekuluje o jeho Varjažském původu, za chvíli je to už Oleg I. Varjažský, Rurikovec na útěku, a na druhé straně bojuje moravsko-varjažská družina proti Polákům, a to prosím bez jakýchkoliv podkladů až na Pešinova jména Volcus (Holcus)...masakr...ryzí fantasy, hezká, bohužel pod hávem odbornosti...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Před časem jsem ji prolistoval v knihkupectví (má výrazný obal) a hned ji zase vrátil zpátky do regálu :wink: . Ostatně co čekat od autora titulů typu "Hadí síla a čakramy, jak je neznáte" nebo "Tatvická astrologie"... :badgrin:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Blíží se sezona, tak mě napadlo, že bych mohl zmínit některé postřehy, co jsem loni okoukal a co by mohly pomoct těm, co finišují na svých nových součástech vybavení:

1) nepoužívejte ta největší klišé. Vojenská zelená deka je opravdu vlněná, ale sama o sobě se hodí tak na spaní. Vynasnažte se ji brát jako polotovar a když už z ní děláte třeba plášť, pokuste se ji obarvit, obšít, prostě upravit.

2) dlouhé švy neznamenají vždy ruční výrobu, ale někdy šlendrián. Něco jiného jsou švy na prošívanici a něco jiného na tunice. Myslete na to, že ani tehdy nebyli fušeři. Když něco šijete, udělejte to poctivě. Nezapravené okraje látky, divoké nestejné viditelné švy, to není známka RS, ale lajdáctví.

3) nevyrábějte si vybavení, jaké má někdo jiný. Vím o člověku, který si pořídil prakticky stejný plášť jako já, stejnou helmu a dokonce ji červeně olemoval (nechci vyvolat rozbroje a nemyslím to zle, nebudu ho jmenovat, navíc to zřejmě taky neudělal ve zlém - a propos, mám hezkou zelenou na tu helmu, chceš?), což je škoda, protože bychom neměli vypadat jako bratři v triku. Jsou i jiné možnosti VM helmy, než je ta moje atd. Kroužkovka je ta poslední věc, kterou potřebujete, všechno je důležitější (i meč :) )

4) myslete na ucelenost. Když děláte řemeslníka, nenoste kroužkovku. Když děláte elitního družiníka, nenoste krpce. Stříbrné šperky si může dneska dovolit každý, je to mnohdy postříbřená sériovka. Ale když vypadáte jako trhani, tak si koupí prstenu uděláte sice radost, ale vypadáte, že jste ho ukradli. Železná garnitura taky není špatná ani méněcenná.

Tož tolik k postřehům, když jsem se včera večer probíral VM fotkama z akcí. Nechci zbytečně mentorovat, ale vím, že to čtou lidé, co s touhle dobou začínají, a k těm to směřuji...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

To je paráda - v kterém místě to je? Nevím, kde stál bývalý seník a "předhradí" tam bývala tři...
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

Ten gombik je celkom pekny. Skoda ze nieje viacej obrazkov. By som ho skusil aj vyrobit ak by bol zaujem.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

rab wrote:To je paráda - v kterém místě to je? Nevím, kde stál bývalý seník a "předhradí" tam bývala tři...
kousek od základny směrem k cestě
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Zrovna dneska jsem mluvil s panem Čápem, už se rýsuje i několik dalších hrobů, jsou dost hustě vedle sebe. K půdorysu stavby zatím nic nového neměl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Müscha: Díky :wink:
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec

Post by maser »

Na výzkumu (nebudu říkat kde) jsme objevili 17 hrobů z VM období. Všechny kostry byly "stráveny" zemí a to včetně zubů. O cca 50 metrů dál na stejném poli ve stejné hlíně a podobné hloubce jsme však nalezli kompletně dochované kostry z eneolitu a bronzu.
Prý se podobná situace objevila i na Paloníně, kde VM hroby byly bez kosterních pozůstatků, kdežto hroby k. zvoncovitých pohárů (pozdní eneolit) byly v perfektním stavu.
Je to zajímavé ne? Asi slovani jedli málo vápníku :)
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »


Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
skria
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 56
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá a tak...

Post by skria »

Kain: kde jsi to splašil?