Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

jasne ze barevne sukno bylo uplne bezne a indiani ho vyzadovali. Ale ti ho pouzivali asi spis na sukne/raminkove saty pro zenske, leginy, matchcoaty, capote apod.

Me opravdu jde o to, jestli se z neho nosili i kosile belosskeho strihu. Jestli treba kosile nebyly pouze lnene/bavlnene a vlnene byly kabaty, vesty, capoty apod.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

cossack wrote:No právě tak jsem to pochopil, jako teplou vlněnou košili. Tam bych s barvama neviděl problém. Je to ale myslím dost citlivá záležitost jak to zkombinovat s ostatním oblečením. Aby to trochu vypadalo.
Jo jo, jeden nesmí vypadat jak klaun Ferdinand :twisted: Ikdyž mám někde obrázek právě correra a ten fakt vypadá jak červená karkule. Toť on.
http://spicimedved.rajce.idnes.cz/Obrazky/#kinsman.jpg
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

jo, jediny poradny obrazek co znam :)

ale ten ma taky kosili jen lnenou a to cervene bych ze sveho amaterskeho pohledu klasifikoval spis jako nejake lehci vlnene capote a ne jako klasickou kosili...
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No to si pan Buxton namaloval "Červené zátiší" 8)

Ondra: Třeba takové vlněné košile....
http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=2#img
no a když už jsme v tom albu, tady má Maťas ten bágl co jsem o něm mluvil v sobotu
http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=2#img
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

To je Fratícý vojenský bágl.

Červené svrchní košile byli populární např. u Voyagerů, jsou doloženy i u MM a mimochodem u nich je i dost kostkovaných. Je ale pravda, že u staré doby jde spíš o barvy tlumené - přírodní barva čili bílá či špinavě bílá, dále hnědá, zelená, modrá a také černá (hodně u Curiers). Krom Voyageru jem to nikde neviděl.
Joe M.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

takze to sedi, jestli jsem to dobre pochopil, tak Voyager je vlastne registrovany Coureur des bois 8)
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Ja mám jednu otázku, možno pre niektorých nezmyselnú, ale už dľhší čas mi to vŕta hlavou : Kto medzi longhunterom a coureur des bois používal viac indiánskeho výstroja a výzbroja.

Podľa mojich doterajších zistený je to práve coureur des bois, ktorý má k indiánom bližšie, ale možno sa mýlim. :oops:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ne není!!!! Voyager byl zaměstnanec pracující pro kožešinové společnosti. Čili šlo o profesy. Jejich hlavním úkolem bylo zajištění chodu stanic a přepravy zboží. V zimě pomocí psích spřežení a jinak a tím se nejvíc proslavili - pomocí kánoí Image
Doba jejich působnosti začíná někdy poátkem 18 století a končí za 1.světové ve 20.století. Je zajímavé, že způsob vybavení a oblečení se za celou dobu prakticky nezměnil. Typické jsou pro ně pletené šerpy a kulichy. Vesmě šlo o Francouze či míšence z oblasti Montrealu a Quebecku.

Coureurs de bois by se dali přeložit jak lesní tuláci. Francouzský král totiž uděloval licence na obchod s kožešinami šlechticům a ti si za sebe najímali právě tyto může, kteří jejich jménem obchodvali s Indiány. Později se z nich vyvinula specifická sekta - předchůdci trapperů. Přejímali jako první Indiánské prvky oblečení a nebo naopak právě oni Indiány inspirovali v jejich oblékání. Image Čili oni byli ti úplně první, teprve později přišli obchodní společnosti zastoupené Voyagery a následovali je Long Hunters a pak Mountain Mans.

U tohoto je ale problém občas se orientovat, protože to co jsem popsal je přesné zařazení, ale původní význam se měnil a navíc něco jiného znamená v Evropě a něco jiného v Americe. Příklad - v Evropě je Voyager prostě cestovatel, v USA také ale navíc u nich jde i o označení výše uvedené profese a také to může znamenat to co u nás kanoista či lodník říční plavby :badgrin: Podobné je to u Courerus. Původně se tak označovali všichni cestovatelé a průzkumníci, později to ale může znamenat i obecné označení všech tuláků a lovců v divočině a to i těch součastných, kterým u nás říkáme myslivci či rybáři nebo houbaři :biggrin: Vždy tedy záleží na tom o čem je řeč.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

nataniel wrote:Ja mám jednu otázku, možno pre niektorých nezmyselnú, ale už dľhší čas mi to vŕta hlavou : Kto medzi longhunterom a coureur des bois používal viac indiánskeho výstroja a výzbroja.

Podľa mojich doterajších zistený je to práve coureur des bois, ktorý má k indiánom bližšie, ale možno sa mýlim. :oops:
Ne - nemýlíš. Musíš si vždy taky zjistit, co kdo děla a přestane tě mnohé překvapovat. Mám někdy dojem, že mnozí se orientují podle obrázků, studují detaily výzbroje a výstroje, ale vůbec nevědí, ci ti lidi byli vlastně zač. Že to byli vlastně profese či řemesla v konkrétní době.
Long Hunter byl normální sedlák či řemeslník, který vyrazil na podzim či z jara na malou fušku si přividělat. Vesměs na maximálně měsíc a pak hajdy za maminou a spratky. Coureus byl původně něco podobného, ale pak zjistil, že v lese nemusí na panské - tak tam raději zůstal. Indoši ho nehonili na pole :biggrin: Byla to ještě doba nevolnictví! Na to se zapomíná.
Hrala tu svou roly i uniformita a vymezení se vůči ostatním. Tak jako v Evropě byli myslivci svobodníky, tak to bylo i s lovci v Americe. U nás jsi je poznal podle kamizoly, kterou demostrovali svou příslušnost ke svobodnému stavu. V Americe to nahradili Indiánským oblečením - čili šlo o totéž v jiných podmínkách a postředí. Nešlo tedy zdaleka jen o módu či praktičnost. I toto hrálo ne zanedbatelnou roly.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Ondra: té červené bych se raději vyhnul, spíš bych šel do nějaké hnědé a myslím že jsem u "courier" viděl i černou. V sedmiletce jsem na frantících viděl spíše haleny přírodní, nebarvené - je to pracovní horní košile, není důvod ji dělat z dražší barvené látky. Na zimu se nosily capoty, zase z nebarvené a nebělené vlny.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jo, alespoň se zdá, že konkrétně černá byla u nich velmi populární. Červena zase prý u Voyageurs a kostkovaná u horalů.
Joe M.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Jake stehy pouzivate pri siti? Resim ted konkretne kosili, sesiti dvou kusu latky(boku, spodek rukavu apod.)

Docetl jsem se ze kosile si krome kupovanych(darovanych) sili i indiani sami. Ti si je pry delali kratsi. Takze mozna i ty stehy by zalezeli kdo to sil, ze?

Jestli to chapu dobre, tak nejcasteji pouzivany indiany byl tzv.whip-stitch.
http://www.perestroika.ca/html2/vest/handstitching.php
Podle tehle stranky to vlastne pri pouziti na sesiti dvou kusu latky nazyvaji fell-stitch.

Jake stehy pouzivali belosi, popr. jake pouzivate vy?

Ja dosavad vsechno delal zadnim stehem (back-stitch, jeden krok dopredu a pul zpatky:), ale tak trochu pochybujuze se tehda pouzival. Takze kdyz chci neco hezci, tak siju obycejny running-stitch tam a jeste zpatky aby to bylo utazene z obou stran.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Šiju všechno zadním stehem, tedy látky - u kůže je to něco jiného.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Otázka je jestli se máme od čeho odpíchnout. Třeba jsem si všiml na jedněch origoš šatech ve Skotsku v muzeu, že viditelný šev tam byl dělaný předním stehem(asi je to ten running stitch, ne?) jen v jednom směru. Ale jak byly sešité ty hlavní nosné švy co jsou schované vevnitř těžko říct.
Já jsem vždycky šil tak jak píše Ondra tím running-stitchem tam i zpátky. Pak jsem pod vlivem tunajší LH masírky přešel na zadní šev, ale nejspíš se vrátím zase k tomu původnímu - přijde mi pevnější a spotřeba nití je menší.

Ještě bych doplnil, že pokud nebudeme mít k dispozici nějaký fundovaný rozbor zaměřený na sešívání dochovalých kousků oděvů, můžeme si tak max. mezi sebou sdělit kdo jaký steh používá. Žádná varianta není špatně.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9

Post by wolf »

cossack wrote:Ještě bych doplnil, že pokud nebudeme mít k dispozici nějaký fundovaný rozbor...
Nejaky rozbor je na http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... itches.htm
, jak je na to s fundovanosti nevim.