Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Nakonec mi to nedalo.
Zde je něco o modrých tuques od Davida L. a Andrého G.

Od Davida:
V (časopise) Cap-aux-Diamants, č. 61, jaro 2000 publikoval Francis Back článek nazvaný "Le bonnet bleu des patriotes" (Modrá čapka patriotů).
Ve stručnosti:

Zdá se, že kolem roku 1800 byla v Dolní (wtf?) Kanadě univerzální červená tuque.
Kolem r. 1812 se v oblasti Montrealu zřejmě začala šířit modrá tuque, ale kolem Quebecu zůstávala barvou tuques červená.

Ve dvacátých a třicátých letech 19. stol. Se „bonnet bleu“ stal symbolem vlasteneckého hnutí. „Bonnet bleu“ je předívka vlasteneckých aktivistů.

Vysvětlení spočívá v různosti ovcí v západní části Dolní Kanady. Zde produkované vlně se říkalo „kanadská šedá“. Používala se pro domácí nebo lokální výrobky. Nebyla vhodná k obarvení na červeno. Červený pigment vytvořil na tomto druhu vlny nepříjemnou hnědou. Proto se ponechávala v přírodní barvě, nebo se barvila na modro. 57% produkce vlny bylo soustředěno kolem Montrealu.

O modrých, bílých a červených čapkách…

Je to mýtus, který pochází z pera abbého Jeana-Baptisty-Antoina Ferlanda. Ve své Cours d'histoire du Canada (1865) napsal, že v 17. století „byly čapky venkovanů v oblasti Montrealu modré, zatímco červené byly v quebecu a bílé v okolí Trois-Rivieres“.
Je to čistá legenda, šířena generacemi historiků. Francis Back pročetl kilometry původních dokumentů a učinil závěr, že červená tuque byla v Kanadě 18. století téměř univerzální. Modré čapky jsou fenoménem 19. století a bílé pak čirou fantazií abbého Ferlanda.

Toto byl stručný souhrn.

Od Andreho:

Tohle je dost dobrá otázka. Vždycky jsem předpokládal, že opravdu měli modré tuques… ale jak všichni víme, je dobré se čas od času sám sebe zeptat, abychom viděli, na čem jsou naše předpoklady založeny.

Takže, bez velkého výzkumu, jsem našel tohle:

Robert-Lionel Séguin v "Le costume civil en
Nouvelle-France" zmiňuje Kalma, který říká, že tuques jsou červené v oblasti Quebecu a modré v oblasti Montrealu (Pierre Kalm, Voyages en Amérique. Mémoires dela Société historique de Montréal. Montréal, 1880.
Volume 2, p. 194). Séguin rovněž zmiňuje že tuques
byly obecně bílé v Trois-Rivières. Musel bych znovu prověřit tu zmínku od Kalma…
POZNÁMKA: Prověřil jsem tu zmínku od Kalma. Můžete si stáhnout vydání z r. 1880 z webové stránky Bibliothèque et archives
nationales du Québec. To, co Séguin zmiňuje, že to pochází od Kalma, je ve skutečnosti poznámka pod čarou od L.W. Marchanda, editora francouzského překladu Kalmových deníků (nebo časopisů, čert ví). Čili to můžeme považovat za tvrzení z konce 19. století bez opory v dobových dokumentech.

V každém případě Séguin pronáší jinou zajímavější poznámku: V roce 1659, Magdeleine Fabrez má « Une Tusque de ferrandine
bleu avec Neige Noir, 8 L », podle soupisu majetku pořízeného Bénignem Bassetem. Séguin zmiňuje popis ferrandine (???), což má být tkanina vyrobená z hedvábí a vlny. Což ukazuje na drahou tuque!

"Zkrátka, kromě jedné zmínky jsem neviděl žádný dokument, který by zmiňoval modré tuque v Nové Francii. Viděl ho někdo z vás?"
(omluvte nedokonalost překladu...)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Raiden: dobrá práce :-)
Ondra: asi máš pravdu, nicméně si nejsem jist, jestli majitelé modrých je jen tak zahodí... :-))
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Re: Nataniel

Post by nataniel »

Savlis wrote:Natanieli, hele o co tady celou dobu jde? Když jsem dostal od RR nabídku se připojit, měl už jsem jakousi elementární představu o FIW (chtěl jsem dělat Howe´s infantry). Dohodl jsem se s Havranem, ten s Milanem, a jasně mi řekli co ode mne chtějí, co přesně mám mít na sobě (protože mají již jednoznačnou představu o tom jak chtějí aby jednotka vypadala) a hotovo, za pár týdnů jsem to dal dohromady, vyhnul jsem se tápání, šití různých "mimo" věcí a nesmyslů. Ke všemu jsem dostal střihy nebo zapůjčený kus ke zkopírování - jednoduše full servis:).

Netřeba po ničem pátrat a hledat a vymejšlet haluze. Na tvem místě bych poslal Milanovi SZ "Chcete mě?", pokud by odpověď zněla "ano", tak je vše vyřešeno a dostaneš naprosto konkrétní info co ci pořídit a co ne, pokud bude odpověď "ne" tak je to stejně jedno..... Nebo chceš Rangera domů na zeď? Připadá mi divný dotazovat pořád dokola na netu informace o RR když tu RR jsou a z pozice rekruta musím říct že na hodně solidní úrovni....
Ja som s Milanom o RR hodne konzultoval. Posielal mi aj strih na breeches
a aj na vestu. Doma mám aj Sketchbook RR aj knihu American colonial rangers aj s prekladom. No bohužiaľ mám v povahe byť rypákom a dozvedieť sa čo najviac. Vieš mne sa čo sa týka FIW páči všetko a stále si poriadne neviem vybrať. Spočiatku to vypadalo, že fakt začnem robiť RR, ale momentálne naozaj neviem. :oops:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Poznámka k tomu termínu Lower Canada, označenému wtf? v překladu výše: viz http://en.wikipedia.org/wiki/Lower_Canada . Není to můj šálek čaje, jenom mě zaujal ten termín :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

nataniel

Post by Savlis »

OK, Natanieli, sorry jestli to vypadalo z mé strany ostřeji, nebylo to záměrem. Ale víš jak, kdo moc vybírá, přebere:). Všechno má své pro a proti, všude najdeš něco co ti nebude po vůli a všude najdeš něco za co bys umřel:). Přeju teda brzké a dobré rozhodnutí....
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

2 Boza: Děkuji. Člověk aby se pořád učil... :wink:
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Re: Nataniel

Post by Spící Medvěd »

nataniel wrote:Ja som s Milanom o RR hodne konzultoval. Posielal mi aj strih na breechesa aj na vestu. Doma mám aj Sketchbook RR aj knihu American colonial rangers aj s prekladom. No bohužiaľ mám v povahe byť rypákom a dozvedieť sa čo najviac. Vieš mne sa čo sa týka FIW páči všetko a stále si poriadne neviem vybrať. Spočiatku to vypadalo, že fakt začnem robiť RR, ale momentálne naozaj neviem. :oops:
Jo jo, to znám. Taky jsem dlouho pátral a vybíral, ale jednou se člověk rozhodnout musí a hlavně si musí dát bacha, aby nepřekombinoval.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

casto se tu zminujete o vlnene kosili na zimu. Zajimalo by me jaka je vhodna barva. Nemam k dispozici bilou vlnenou latku, takze doufam ze by nebyl problem kdyby byla kosile usita z barvene. Jde mi o obdobi pred a behem FIW, oblast velkych jezer.
Tmave modra/ tmave ruda/hneda/seda?
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

Skyeman: uz jsem se trochu lekl ze je to na me :o)
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Nó Ondro, když jsi si tak v sobotu pochvaloval jak je to ohromný, ti couriers, že vlastně můžeš mít cokoliv indiánskýho nebo bělošskýho... :wink:
Skoro bych řekl, že Skyeman napsal takový univerzální příspěvek :biggrin:

Ale jestli tu vlněnou košili míníš jako vrchní vrstvu, šel bych spíš radši tu šedou nebo hnědou, tím se asi nic nepokazí.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

prave ze jsme se bavili o te cervene, a me ted napadlo jestli cervena kosile neni spis typicka pro 19 stol, takze umicham nejakou vyblitou barvu a bude to asi nejlepsi :)
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Pro marnivého francouze by mohla být myslím i ta červená, ale spíš bych ji volil jako spodnější vrstvu. Taky jde o to aby jsi nebyl jako červená karkulka, když už budeš mít tu červenou pletenou čepici.
Jinak je pravda že červené košile jsou taky typické pro mountainmany. Ale pokud řekneš, že to máš růčo barvené asi každému sklapne.
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by awe »

Otázka je nakolik to bylo typické. S barvenými košilemi jsem se setkal zatím pouze jako s obchodním zbožím pro indiány...
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Spící Medvěd »

Barvené ve smyslu lněné aaa nebo i bavlněné, jak pravil Awe. Ale co se týče vlny, tam to u bělochů zas takový problém nebyl, vlněné sukno se přeci barvilo běžně.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No právě tak jsem to pochopil, jako teplou vlněnou košili. Tam bych s barvama neviděl problém. Je to ale myslím dost citlivá záležitost jak to zkombinovat s ostatním oblečením. Aby to trochu vypadalo.