Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

No to se máš čím chlubit Rabe, takový celý rezavý :) kdo maže, ten pořízuje. Ale musím souhlasit s Rabem, podle mě je také zbytečné dělat naprostou repliku slovanského pořízu, když ty naše se od nich vůbec neliší (je to rudiment to je marný). Tedy pozor, musíte vědět s čím děláte, jsou různé typy pořízů- rovné, prohnuté, každý na jinou práci, ale dělá se s nima panečku, dobrý vynález. :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Obávám se že "naprosto neliší" není tak docela pravda - my samozřejmě máme tyhle recentní pořízy všech možných tvarů, ale upřímně řečeno neznám z RS nálezů žádný který by se tomuhle přesně podobal - většinou mají trochu jiný tvar a bývají drobnější. Pokud by někdo ale našel nález který by tvarově i šířkou čepele odpovídal těm recentním které jsme schopni sehnat dnes (máme věci obvykle z 19-20.st.) velice bych to ocenil - fotku, rozměry apod.

Některé nástroje jsou skutečně stejné - mám třeba teslici, dlabačku - tak 18-19.st., která se prakticky nezměnila, dokonce má i navařený kalený ocelový břit na měkkém jádru (byť je to zjevně hodně používané, takže z břitu už zbývá jen málo). Jenže často nejde jen o to jakou práci to odvede - udělám stejnou práci širočinou z 15.st. jako z 19.st., ale třeba nebudu ukazovat divákům v Rs reáliích práci širočinou z 19-20.st. (mám třeba z tohohle období dvě - jedna má dokonce navařený břit na jádro a kovářskou opravu přeplátováním a nýtováním, druhá už je homogenní, vyrobená bucharem/lisem). Když si pracujeme sami tak samozřejmě používáme kde co včetně seker od fiskarsu, které při vhodně volených typech odvedou spoustu práce - ale nic pro diváky :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Pánové, nedělejte ze mne prosím idiota. Vím, jak se s kterým pořízem pracuje, na co je vhodný, a jak se přibližně měnily a neměnily nástroje v průběhu historie.
Tudíž touha po kopii nějakého nálezu je čistě moje libůstka, abych vlastnil nástroj, jehož vzor používal nějaký řemeslník v době, kterou se snažíme ztvárňovat, přibližně na území, o které nám jde. Tudíž pokud nemáte nález s těmito parametry a s měřítkem, komentuje si laskavě doma do kapsy.
Díky.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Tož pardon, jsem rád, že k tomu přistupujete takhle a těším se na výsledky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak různě, ale řezbařinu dělám obvykle sadou moderních dlát. Ale ani já nejsem profesionální řezbář, jen samouk. Dělám to víceméně pro radost a proto že lidem ukazuju až výsledky své práce (někdy :-) ), zatím jsem dobová dláta nepotřeboval. I když uvažoval jsem o nich - na druhou stranu já se tímhle "řemeslem" u nás nezabývám tak to rád nechám třeba na Melkelovi. Jinak jeho i moje práce je vidět u nás na webu (můj je nábytek, Melkel dělal třeba tu naběračku).

http://www.curiavitkov.cz/prace43.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já mám v řezbařině velmi neoficiální vyučení - několik let v kroužku, který vedl řezb. mistr z učňáku v důchodu, asi rok u loutkáře v Draku. Dláta používám moderní, jelikož jako řemeslo to nepředvádím, na druhou stranu se od těch historických někdy ani moc neliší. Třeba dláta od EBENA jsou dokonce i ručně kovaná a prodává je neleštěná, v černém zakalení, takže jediné moderní je na tom poněkud příliš pravidelná rukojeť. Ale kvalita supr.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

odpoved neni jednoznacna. Stari ovlivnuje vlastnosti negativne, pokud je paroh vystaven povetrnostnim vlivum, pak jeste vic. Na druhou stranu drive byli asi lepsi jeleni protoze ta kvalita jako takova se zhorsuje .... :?
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tak to je zajímavé...to bych se zeptal taky - mám doma starý paroh, někde z bazaru, co konkrétně můžu čekat? Štípání, nebo lámavost, vyšší nebo nižší tvrdost...? Nemáš s tím zkušenost? Já zatím dělal vždy z relativně čerstvého...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

da se to odhadnou podle vahy a barvy ale neni to stoprocentni. Taky se nekdy objevujou maly prasklinky paralelne s radky perleni, tezko popsat, spatny paroh se drobi
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Je velmi tmavý (IMHO starý), ale prasklin jsem si nevšiml. Tak to mi zjevně nezbude, než to zkusit. Díky.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

U starych parohu z bazace anebo z pudy je nejhorsi, ze to puvodne byli casto nejake vesaky nebo lustry a tak podoben a ty jsou casto napustene nebo nalakovane nejakym sajrajetem a dost blbe se s toho dela (neco sem musel i vyhodit).

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Na téma pořízy - jeden je popsaný v knihách o Yorku. Obrázek a související text:

http://ps.ulmus.cz/other/poriz1.jpg
http://ps.ulmus.cz/other/poriz2.jpg
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Poříz z ostrova Gotland (Mastermyrská truhla) Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Já to dělám tak, že u dírky pro nýt srazím lehce hranku, větším vrtákem nebo špičkou nože. Na nýt použiju buď drát o něco málo delší než je nýtovaná tloušťka, nebo malej uštíplej hřebíček bez hlavičky. Při roznýtování to chce postupovat opatrně, jinak Ti to praskne. Přebytečný materiál se nahrne ke sražené hraně díry. Je dobrý si to zkusit na nějakém odřezku materiálu. Tímto způsobem nevznikne hlavička, ani rozmlácená placka, nýt je zároveň s povrchem nýtované plochy, dej minimální přídavek na dýlku nýtu.

Doufám, že sem to popsal srozumitelně. Hodně štěstí při práci !
Last edited by Begbie on Sat 08. Mar, 2008 20:34, edited 1 time in total.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

celkem v klidu tam naklepes i hlavicku, pokud mas dost maly kladivko, drat je v dire nafest a mas maly presahy (tak 1,5 mm z kazdy strany) pak musis klepat sikmo a stridat strany...

Pokud nejsi nejak extremne zrucny, pocitej s tim ze prvnich par bude osklivych

jeste rada, daleko lip se dela s do rovna zapilovanyma koncema nez s ustipnutyma klestema
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Post Reply