Skandinávie doby vikingské

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ty importy poměrně vyspělé slovanské keramiky ve Skandinávii je poměrně známá věc, mám ale pocit, že se vyskytují jenom v emporíích(např. Viskiauten/Višněvo, Jomsborg/Wolin apod.), kde docházelo skutečně k čilým obchodním stykům mezi slovany a vikoši. Ale bude potřeba to ještě ověřit...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Dagfari Hrut wrote:Zdar nemáte někdo náhodou obrázky vikinských motivů ( ornamentů )?
sice by mi teď měli nějaké dorazit z Anglie, ale není jich nikdy dost, proto se ptám kde se dá.
Jelikož jsem tak hrozně hodný, nafotil jsem nějaké vikinské ornamenty a jsou k dispozici na cd. Není toho mnoho (odhaduju tak 60fotek) a lidi kteří se vikingy zabývají delší dobu je pravděpodobně budou znát, nicméně jako určitý přehled se to snad hodí. Pro představu je to čerpané hlavně z knih Wikinger und Slawen, Birka I,II, Wikinger am Rhein, Švédské zlaté poklady a umění vikingů, Svět vikingů...něco je i porůznu z netu, za to samozřejmě neručím.
K vyzvednutí v Hradci nebo Brně, případně poštou, vzhledem k věnovanému času a práci si dovoluji navrhnout 50Kč za cd.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
WILDEWALDER
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Prešov, Slovensko

Post by WILDEWALDER »

bobře - www.ulfhednir.dk neviem ci to tu uz volakto dal, ale reku lepsie este raz.
Les je mojim rodiskom, domovom a hrobom.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Nový nález (zatím nevykopaný) vikingské lodi z Anglie zde.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Todle jsme našel na netu, docela zajímavé:

Nač si Vikingové brousili zuby?
Jaroslav Petr 10.2.2006

Švédská antropoložka Caroline Arciniová odhalila u Vikingů nečekaný obyčej. Severští válečníci si nechávali vybrousit do horních řezáků hluboké zářezy. Důvod jejich počínání není jasný.

Snad šlo o určitý druh zkoušky odvahy. Možná se tímto způsobem označovali příslušníci jakési sekty nebo "klubu". Nelze vyloučit, že zářezy na zubech byly cejchem prozrazujícím otroky.

Přibrušování zubů má dlouhou historii. Nejstarší známé příklady pocházejí z Mexika a jsou staré bezmála tři a půl tisíciletí. Zdá se, že vrcholu obliby dosáhl tento módní trend mezi 8. a 15. stoletím. Dlouho se zdálo, že se v Evropě obrušování zubů neujalo. V roce 1990 však objevili švédští archeologové na vikingských pohřebištích ve Fjölkinge a Trelleborgu tři lebky, jejichž zuby nesly jasné známky po úpravě lidskou rukou. Vedoucí výzkumného týmu Caroline Arciniová se v následujících patnácti letech zaměřila na pátrání po dalších případech záměrného obrušování zubů mezi Vikingy. Výsledky zveřejnila ve vědeckém časopisu American Journal of Physical Anthropology.

Celkem prověřila Caroline Arciniová 557 koster lidí, kteří byli pochováni v rozmezí let 800 až 1050 n. l. Našla mezi nimi 22 jedinců, kterým byly ještě za života do horních řezáků kamenným či železným ostřím vyřezány rýhy. Některé zářezy byly poměrně mělké, jiné se nořily hluboko do zubu. Jen výjimečně se dávný "zubní dekoratér" spokojil s jediným zářezem. Většinou nesly zuby dvě nebo dokonce tři rovnoběžné rýhy. I když byly lebky s broušenými zuby nalezeny v rozsáhlé oblasti na jihu dnešního Švédska, v Dánsku a na švédských ostrovech Öland, Gotland, nesly všechny "zubní dekorace" pečeť jednotného stylu. Obvykle se táhly vodorovně napříč přední stranou horních řezáků. Rýhy se nacházely těsně nad krčkem zubu, takže zůstávaly skryty za horním rtem. Jejich majitel je odhalil jen při hodně širokém úsměvu. Archeologové nevylučují, že si Vikingové vtírali do zářezů v zubech tuk nebo vosk s tmavým barvivem (např. sazemi), aby je zvýraznili.

Archeology samozřejmě zajímá, k čemu takové rýhy sloužily. Caroline Arciniová zjistila, že rýhy na zubech "zdobily" výhradně muže. Většina jich byla pohřbena v poměrně mladém věku. Tím ale výčet fakt končí. V dalších úvahách už vstupuje na tenký led nepotvrzených hypotéz. Zářezy na zubech mohly sloužit jako svérázná ozdoba nebo znamení prozrazující příslušnost k určité skupině. Mohli se tak označovat například spříznění obchodníci. Caroline Arciniová nevylučuje, že šlo o válečníky, i když na jejich kostrách nenašla stopy po zhojených zraněních, jichž by zřejmě nezůstali ušetřeni. Zářezy v zubech by mohly být jakýmsi "vysvědčením" dokládajícím úspěchy v boji. Tak bychom mohli vysvětlit různou hloubku i různý počet zářezů. Čím větší úspěch, tím hlubší zářez. Čím více hrdinských činů, tím více zářezů. Dánská antropoložka Pia Bennikeová se domnívá, že zářezy na zubech mohly být znamením označujícím otroky.

Zářez na zubech si zcela jistě nedělal Viking sám. Zřejmě se svěřil do rukou odborníka, protože kvalita zářezů svědčí o precizně odvedené práci. Zkoušky na zubech získaných ze středověkých hrobů naznačují, že vytvoření zářezu mohlo trvat přinejmenším 20 minut. "I když zářez nepronikl k nervu, bylo jeho pořízení zcela určitě hodně nepříjemné," konstatuje Caroline Arciniová ve své studii. Nevylučuje, že Vikingové podstupovali broušení zubů jako zkoušku odvahy a odolnosti. Snad to odkoukali na svých toulkách světem. Pro inspiraci by se však museli vydat na hodně dalekou výpravu. Velmi podobné rýhy na zubech lze najít na lebkách z indiánských hrobů v Illinois, Arizoně a Georgii. Vikingové sice dopluli až do Grónska a do Severní Ameriky, ale do oblastí, odkud jsou známy indiánské hroby z vruby na zubech, s vysokou pravděpodobností nikdy nepronikli.

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Pomožte mi někdo s moji sklérozou, prosím. Nestojím o utracení své osoby, jenom jsem kdysi četl v nějaké knížce zápis zcesty nějakého kupce či mnicha, který říkal, že viděl v nějakém severském městě muže s černě malovanýma očima, ještě je přirovnával, že jsou marnivý jako ženy. Akorát nevím které to bylo město ani který autor to měl ve své knize. Probral jsem všechny knihy co mám a nenašel, pomalu to přičítám své pomatenosti smyslů. Neříká to něco někomu?
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Hm, občas bych si to měl po sobě přečíst, samozřejmě Z CESTY, ne že mluvil zcesty a napsal zcestný zápis... :)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Byl to IMHO al-Tartushi z Cordoby (známý taky jako Ibrahim ibn Jakub, sefardský žid) v polovině 10. století (965) a psal to opravdu o Hedeby.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Mnoho díků, pánové! Vzpomeneš si ještě, Kaine, kde jsi to četl?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ve Wikipedii :mrgreen:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Skvělý, měl jsem spíše na mysli odbornou literaturu :lol: Přesně ten odstavec jsem četl v nějaké knížce, ale jestli to byl Svět Vikingů nebo Broenstead či Košnár, to už fakt nevím...

Další věc, nemáte někdo znalost o nošení šátků mezi muži? Obyčejný lněný šátek proti slunci, jestli je to dochované i u mužů... Osobně si myslím že ne, že šlo o ženskou záležitost, ale zase jsem slyšel názor že by to klidně šlo. Mě osobně přijde, že chlap by si tak typicky ženskou pokrývku hlavy na sebe asi nevzal...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

http://en.wikipedia.org/wiki/Hedeby

Však tam máš dokonce citaci překladu, co bys chtěl, faximili arabského originálu? :wink:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Damien
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 60
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomouc

Post by Damien »

Dyť jo, sakra, jenom jsem chtěl vědět, pro klid své duše, kde jsem to tenkrát četl, proto jsem se ptal. Znáš to, takový ten pocit, že to prostě musíš zjistit, který ti sedne na mozek a vrtá jako červ :idea: :biggrin:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jo, znám...třeba ti to někdo jen řekl a splynulo ti to...to se mi stává často:)...pak to tady krapet promažu, ať je tu jen dotaz a odpověďi...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »


Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita