Spracovanie koze, kozusin, zdobenie, sitie.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Rád bych se něco dozvěděl o činění kančích kožešin. Nějaké zkušenosti již mám, ale absolutně nemám čas studovat lit. na toto řemeslo. Nehodlám se tím v budoucnu živit ani činit cokoliv jiného, čili to neberte jako taháni know how. Jde mi jen o vylepšení mých pokusů, které jsem převzal od myslivce.

Sehnat čerstvou kožešinu z kance je celkem snadné, stačí mít známého myslivce, oni to už téměř nečiní, pouze zakopávají nebo pálí. Čili kanec je zdarma nebo za bakšiš.
Vyčinil jsem takto postupně 3 kňoury:
Nejdříve jsem řádně tukovou vrtstvu nasolil, abych vytáhl přebytečnou vodu. Až byla za týden dva sůl suchá, zbavil jsem kožešinu tuku. Tuk byl dost ztvrdlý, takže práce byla dost náročná.
U třetího kance jsem škrabal tuk dříve a šlo to mnohem lépe.

ZAJÍMALO by mě, jestli je solení nezbytné před zbavením tuku či to je zbytečné a solí se až beztuková kožešina.

Na fixaci se údajně používá kamenec, čili jsem do kožešiny zbavené tuku vetřel kamenec a nechal zase týden dva pracovat.
Poté zbylou sůl a kamenec vymetl.
Kůže byly vyschlé, avšak docelá tvrdé a nedají se příliš rolovat. Když kance nechám přes noc někde na vzduchu, ráno jsou hodně vlhké, ale zato ohebné....Patrně zbytková sůl nasává vzdušnou vlhkost.

Po roce kožešina vypadá z vyčiněné strany téměř jako kupná profesionální, má tu pěknou bílou barvu, avšak stále je dost tvrdá a vlhne.

ZDE bych velmi ocenil nějakou radu, jak změkčit trvale kožešinu, či jak lépe zabránit vlhnutí.

Rozhodně to není na dekoraci bytu, ale na válení se u ohně či na potažení štítu by to mělo stačit.
Takovéto to činění pak vyjde ,čas nepočítaje, na nějakých 20 Kč za sůl a 200, - za kamenec.
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

já osobně si myslím že je ůplně zbytečné ji solit,když ji hned za čerstva zbavíš tuku.To je ten problém s vlhnutím(sůl).A zmněkčit bys ji mohl elaskonem(impregnační olej na kůže)volně dostupný v drogeriich.Pokud
ji chceš na štít stačí ti tvrdá a zbavená tuku.
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Jasně, elaskon znám :) , akorát to není dobové, což moc nechci.
No a co absence soli? Nezačne kožešina potom hnít či plesnivět? Vždy se nějaké organické zbytky najdou... Nebo na to stačí ten kamenec?

K čem je také dobrý v činění ledek?
tom111
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 70
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: NJ

Post by tom111 »

co já vím tak kamenec by mněl stačit a jestli to chceš dobovéak ji skus navlhčit a při zasichání ji rostahuj na laně než uplně uschne a potom ji skus napustit hovězím lojem
myslím říť jako řiď ,ne řiť jako řiť
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

konečně zužitkuju,co nás letos učili na táboře indiáni :-)

1. kůži namočit
2. napnout a oškrabat
3. vetřít směs soli a kamence
4. nechat ve vlhku pracovat a pak oškrábnout
5. při vysychání měkčit např. o lano

toť ve zkratce
nunc est bibendum
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Jen doplnim Juru o technologicke casy.
Namaci se dva dny, pokud nechcete prijit o chlup. Pokukud chcete je to burt. Min znamena ze je nedostatecne rozmocena. Jinak doporucuju tekouci vodu, pak to zacina dost smrdet :badgrin:

Kamenec je pomerne dost pomaly takze je idealni ho nechat pusobi 1-2 tydny a po tu dobu musi byt kuze stale ve vlhku, ale ne v mokru

A smes kamence a soli je 3:1 (nebo opacne :oops: )
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

poměr kamence a soli je dobře... jinak takhle vyčiněná kůže bude furt chytat vlhkost, aby to tak nebylo, musela by být činěná mozkem
nunc est bibendum
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Jura wrote:poměr kamence a soli je dobře... jinak takhle vyčiněná kůže bude furt chytat vlhkost, aby to tak nebylo, musela by být činěná mozkem
Tím mozkem to myslím není, ale tím, že se udí a to vydatně (tedy dle Indošské technologie).
Tak mne napadá, zkusil už někdo přeuzovat normální jelenici (myslím nevydělanou mozkem)? Docela by mne zajímalo, jaké by to dostalo vlastnosti.
Joe M.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Kryštof wrote:Můžu se zeptat jak to vypadalo s vypalováním ornamentů do kůže, nebo do dřeva? Používalo se vůbec tato technika?
Nevím jak u dřeva, ale u výrobků z kůže je daleko častější ražba, rytí a tlačení. Proč vypalovat, když vybít ornament jednoduchým razidlem je rychlé, jednoduché a nepotřebuješ oheň...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Taky jsem se s tím nikde nesetkal.
Joe M.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

JOE - udění bot - někteří naši zimní ovčí boty udili a Myschwerk to zmiňuje jako OH úpravu bot ze surovky na zimu.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Joe wrote: Tak mne napadá, zkusil už někdo přeuzovat normální jelenici (myslím nevydělanou mozkem)? Docela by mne zajímalo, jaké by to dostalo vlastnosti.
Jsou nějaké zmínky o jelenici na botách? Já totiž jsem četl ze sek. litererary nějaké přímo oděvní povinosti jaké má nosit myslím ,že rolník oblečení a vždy tam je zmíněna hovězina. (z cca rözmezí 10-12. století)

Kniha něco na způsob středověký člověk a jeho svět (akurát od německého autora) a citace a iconografii používal především z těchto z prostředí především německa ,takže si nemyslím ,že by u nás bylo nějak jinak.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Kryštof wrote:Bozha: A bylo by to třeba teoret. možné? Takže neexistuje žádný nález s použitou touto technikou? A co u picích rohů? Třeba tato firma se tím zabývá... http://www.sweb.cz/msv_kupci/czech/zbozi/rohovina.html
:roll: teoreticky je možné i vypalování slunečním světlem za pomoci véélké lupy z křištálu. O co ti jde - chystáš se nakupovat nebo co?

Vypalované ornamenty na picích rozích, nabízené mnohými kupci jsou ze stejného soudku jako šroubované hlavice u mečů - tzn. rychloojeb sloužící k maximalizaci zisku. Projeď si výsledky http://images.google.com/images?q=drinking+horn a zjistíš jak jsou české trhy deformované...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Bohuslav wrote:
Joe wrote: Tak mne napadá, zkusil už někdo přeuzovat normální jelenici (myslím nevydělanou mozkem)? Docela by mne zajímalo, jaké by to dostalo vlastnosti.
Jsou nějaké zmínky o jelenici na botách? Já totiž jsem četl ze sek. litererary nějaké přímo oděvní povinosti jaké má nosit myslím ,že rolník oblečení a vždy tam je zmíněna hovězina. (z cca rözmezí 10-12. století)

Kniha něco na způsob středověký člověk a jeho svět (akurát od německého autora) a citace a iconografii používal především z těchto z prostředí především německa ,takže si nemyslím ,že by u nás bylo nějak jinak.
Oděvní řády jsou spíše záležitostí vrcholného a pozdního středověku a novověku. (např. ČESKÝ ČASOPIS HISTORICKÝ, 3/2007 - Postavení „šlechty ducha“ ve Svaté říši římské v zrcadle raně novověkých oděvních řádů ). Nastoupily až s rozvojem módy a jejím pronikáním mezi prostý lid, což pohoršovalo vyšší společenské vrstvy.

S tou jelenicí - neumím si představit, jak by k ní prostý člověk legálně přišel. Lov vysoké byl vyhrazen pouze vysoké nobilitě, takže leda by panstvo kůži milostivě vyhodilo :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Ježiši - já se omlouvám #-o Nějak mi uniklo, že jde o odkaz na téma středověk (reagoval jsem z odkazu mejlem) a zanáším sem zmatek - omlouvám se.
Joe M.