Odívání

Obchod a výroba

Moderator: Joe

R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

2 Nataniel:Vykašli se na RR a dělej milici,budeš happy protože si budeš moct dát na hlavu třeba h.... a nikoho to nebude rozčilovat,teda až na ten smrad.Když dělat armádu tak podle pravidel,když civilisty tak podle "měkčích"pravidel,rozuměj bez striktně daných předpisů.
Mnoho štěstí v rozhodování.Nashledanou za týden.
EXITUS IN DUBIO EST
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Čo si v zime obliekate pod legginy, nohavice a košele ?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Stylově nic :wink: Jinak záleží co děláš, ale asi se ptáš na vojcli. Tak co by jsi asi řek že ano :wink: To co se nosilo, čili punčochy a spodky, dále košile se vrstvili (třeba 5 košil), navíc se dělali i svrchní tlusté košile (mám dojem ale že se jim řkalo jinak i když vypadali jako normální košile ale z vlny - říkáme jim flaušovky), navíc měli vesty, kabáty a na ně ještě vlněné kapote (a nebo i kožich) - to je teplé až až!!! U civilů (u vojáků nevím) není vylouč ani svetr.
Joe M.
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Nataniel: dlouhé plátěné spodky a víc košil. Když se pohybuješ, stačí 2-3 tenké košile (případně 1 tenká + 1 vlněná) a vesta. Když se nehýbeš, musíš na to hodit ještě capot, kabát... případně přidat další teplou košili.
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Joe »

Tak tak, nepřehánět.
Joe M.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Svetr

Post by Joe »

Jen pro zajímavost článek o svetrech.

SVETRY
Před časem proběhla v TB diskuze o tom, zda jsou svetry stylové. Zřejmě nejsme jediní, koho to zajímá, protože v posledním dílu Buckskinningu je o tom zmínka v článku ”The History & Trade Ledges of Fort Hall od Clay J. Landryho. Tento článek je o tom, co všechno lze vyčíst z obchodních záznamů jedné pevnosti z éry mountainmanů. Vedle rutině se opakujících položek jako jsou rumělka, kuchňské nože, tabák, kafe či takových rarit jako střevíce z indické gumy a nepromokavý klobouk je tu několikrát zmíněno, že si někdo koupil tzv. Guernsey frock za 4,5 dolarů. Co se pod tímto názvem skrývá je objasněno v zápětí – je to pletený svetr, téměř takový, jaký známe dnes.
Ženy z ostrovů Guernsey, Jersey a přilehlého cornwalského poloostrova v kanálu La Manche začaly plést pro své muže námořníky velmi odolné vlněné svetry již v 17. století. Pro svoji výtečnou kvalitu se brzy rozšířily do okolních přístavů a následně dále po moři. Tyto svetry byly především modré (námořnická modř), dále také šedé a zelené. Od dnešních se lišily ve střihu – podobně jako tehdejší košile měly obdélníkovité tělo i rukávy, všité klínky do podpaží a u krku, v pase i na konci rukávů pružné náplety, autor dále uvádí, že mívaly bohatě vyplétané vzory.
Pokud jste až dosud ohledně stylovosti svetrů tápali, nadále již nemusíte, tento praktický kus oděvu nosili trapeři běžně, mezi nimi například prokazatelně Osborne Russell a to v letech 1834 až 1837. Takže nyní již stačí maličkost, sehnat do zimního táboření někoho, kdo vám svetr náležitého střihu uplete.

Z článku v Buckskinning VIII vybrala Klára Parolková
Joe M.
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by R.S.Black »

Image
EXITUS IN DUBIO EST
User avatar
Savlis
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 229
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Olomóc

Nataniel

Post by Savlis »

Natanieli, hele o co tady celou dobu jde? Když jsem dostal od RR nabídku se připojit, měl už jsem jakousi elementární představu o FIW (chtěl jsem dělat Howe´s infantry). Dohodl jsem se s Havranem, ten s Milanem, a jasně mi řekli co ode mne chtějí, co přesně mám mít na sobě (protože mají již jednoznačnou představu o tom jak chtějí aby jednotka vypadala) a hotovo, za pár týdnů jsem to dal dohromady, vyhnul jsem se tápání, šití různých "mimo" věcí a nesmyslů. Ke všemu jsem dostal střihy nebo zapůjčený kus ke zkopírování - jednoduše full servis:).

Netřeba po ničem pátrat a hledat a vymejšlet haluze. Na tvem místě bych poslal Milanovi SZ "Chcete mě?", pokud by odpověď zněla "ano", tak je vše vyřešeno a dostaneš naprosto konkrétní info co ci pořídit a co ne, pokud bude odpověď "ne" tak je to stejně jedno..... Nebo chceš Rangera domů na zeď? Připadá mi divný dotazovat pořád dokola na netu informace o RR když tu RR jsou a z pozice rekruta musím říct že na hodně solidní úrovni....
Martin Šavel

Alt-Starhemberg Olmütz, Regimentskommandant – http://www.olomouckypluk.cz

63.Grenzinfanterie Regiment Karlstädter-Szluiner – http://www.olomouckypluk.cz/chorvati

His Majesty´s Independent Companies of Rogers´ Rangers – www.rogersrangers.livinghistory.cz
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

nasel jsem neco k otazce barev tuque, ale nechce se mi to prekladat :)
pointa je, ze modra barva se zacala objevovat az po roce 1812
Here is the blue tuque stuff from David L. and Andre G.

From David:

In Cap-aux-Diamants, no 61, spring 2000, Francis Back pubished and article intitled "Le bonnet bleu des patriotes".

In short:

Around 1800 the red tuque looks to be universal in Lower Canada.

C. 1812 the use of blue tuque seems to spread in Montréal area, but red remains the tuque color around Québec City.

In the the 1820 and 1830's the «bonnet bleu» became the symbol of the patriote movement. «Bonnet bleu» is the nickname of the patriotes activists.

The explanation lays in the variety of sheep of the western part of Lower Canada. The wool produced here was nicknamed "Canadian grey". Used for home made or locally made products. Not suitable to be dyed in a red colour. Red pigment on that sort of wool gives an unpleasant brown. Then, it was used in its natural color or dyed in blue. 57% of wool production was concentrated around Montréal.

About the blue, white and red caps...


This is a myth, that started under the quill of the abbé Jean-Baptiste-Antoine Ferland. In his Cours d'histoire du Canada (1865), he wrote that in the 17th century "the cap of the countryside people were blue in the Montréal's disctrict, while they were red in that of Québec et white in the surroundings of Trois-Rivières".
This is pure legend, spread by generations of historians. Francis Back read kilometers of original period documents and concludes that the red tuque was almost universal in the 18th century Canada. Blue caps are a 19th century phenomena and the white caps, pure fantasy from the abbé Ferland.

This was crash abstract.


From Andre:

This is a very good question. I have always been under
the assumption that they did have blue tuques back
then... but as we all know, it is good to ask
ourselves questions from time to time, just to see
what we base our beliefs on.

So, without much research, here is what I have found:

Robert-Lionel Séguin, in "Le costume civil en
Nouvelle-France" quotes Kalm as saying that tuques are
red in the Québec district and blue in the Montréal
district (Pierre Kalm, Voyages en Amérique. Mémoires d
ela Société historique de Montréal. Montréal, 1880.
Volume 2, p. 194). Séguin also mentions that tuques
were generally white in Trois-Rivières. I would have
to double-check that quote from Kalm as this does not
jive with my recollections of Kalm. NOTE: I have just
double-checked this quote from Kalm. You can donwload
the 1880 edition from the Bibliothèque et archives
nationales du QUébec Web site. What Séguin quotes as
coming from Kalm actually is a footnote from L. W.
Marchand, the editor of the French translation of
Kalm's journals. So we can dismiss this as a late 19th
century affiramtion without any basis in period
documents.

Anyhow, Séguin gives another more intriguing quote: in
1659, Magdeleine Fabrez has « Une Tusque de ferrandine
bleu avec Neige Noir, 8 L », according to the
inventory by Bénigne Basset. Séguin quotes a
definition of ferrandine as being a fabric made of
silk and wool. Makes for an expensive tuque!

So, in short, except for that one quote, I have never
seen any document mentioning blue tuques in New
France. Has anyone else?
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

...aneb, červenou nic nepokazíš :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Nám se to taky nechce překládat :twisted: .
...a co modré námořnické oblečky tuná od kolegů z fr.maríny? Namátkou třeba.
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

cossack wrote:...a co modré námořnické oblečky tuná od kolegů z fr.maríny? Namátkou třeba.
nemyslim barva jako barvivo, ale barva tech kanadskych pletenych cepic :wink:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Jo aha, tuque je ta štrikovaná čepice. :oops:
Ale Vitouš má pravdu červenou opravdu nic nepokazíme :mrgreen:
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek

Post by Raiden »

Mno, je mi jasný, že Osprey není Bible svatá, ále japa na to teda přišli?
Image
To bych se svým modrým kulíškem byl trochu mimo :(

EDIT: Offšem pozor! To co poslal Ondra...
So, in short, except for that one quote, I have never
seen any document mentioning blue tuques in New
France. Has anyone else?
(úplně na konci), značí:
"Zkrátka, kromě jedné zmínky jsem neviděl žádný dokument, který by zmiňoval modré tuque v Nové Francii. Viděl ho někdo z vás?"
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník

Post by Ondra »

ovsem v te zmince je nejaky drahy kus odevu, vlna s hedvabim a krom toho vsude kolkolem jen cervene cepice

netvrdim ze je neco blbe nebo tak, jen davam v plen na co jsem narazil. Objednaval jsem si ted tuque na upleteni tak me zajimalo jakou zvolim barvu. Objednal jsem modrou, ale nastesti jsem jeste pred nakupem vlny stihl zmenit na cervenou. A ted koukam ze je to jedina mozna barva (nebo alespon hodne majoritni, takze pro nas par ceskych "kanadanu" by to asi mela byt sama cervena...)