kermika a glazura

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

kermika a glazura

Post by Maršálek »

Jak je to s glazurou a jejím využíváním od počátku 14. st.?
Vím, že se tu razí myšlenka neglazované keramiky, ale je to skutečně pravda? Siegfried odkazoval na keramické kachle ze 14. st., které jsou zeleně glazované. Já mám osobně pocit, že glazura známá byla, ale bylo to prostě dražší zboží, nicméně teď střílím naslepo a tak jsme se rozhodl otevřít toto téma :wink:
Ich dien!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Výjimečně se galzura používala i dřív. V téhle době se (když už) glazovaly hlavně trojnožky, zřídka i něco jiného (hl. kuchyňská keramika). I tak galzura rozhodně tehdy nebyla typická.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Pokud tě to zajímá víc, tak kontaktuj doc. Vařeku http://www.kar.zcu.cz/osobni.php?IDWorker=168
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Já jsem se o to také zajímal, bohužel nemůžu najít svoje výpisky, ale pokud si pamatuji bylo glazované zboží podstatně dražší a proto se glazovalo jen zevnitř a samozřejmě olovnatými glazurami které barví do zelena.
Jinak ty bezbarvé by mohli být solné, tak jak to mám já na pohárech, a dělá je keramický dvůr Dufek, mohu doporučit pálí dřevem a má o to zájem, dělá hlavně keltům, ale začal i díky mě gotiku, ted se mi dělají džbány podle těch krnovských. Pokud bude zájem dám kontakt.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Olovnaté glazura nebarví jen dozelena, používaly se hlavně zelená, červená/hnědá, žlutá.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

takže si dovolím krátké shrnutí a prosím, aby jste mě opravili, pokud plácám blbosti.
Glazovaná keramika se v naší době objevuje (poč. 14. st.), ale pro svou vyšší cenu není zdaleka tak rozšířená. Protože se na keramiku obecně pohlíželo jako na spotřební zboží, zachovalo se nám z archeologických nálezů nesrovnatelně větší množství té neglazované. Tahle keramika by pak byla tipická pro nižší společenské vrstvy a glazovaná by se pak objevovala u movitějších, nebo jako "slavnostnější" kusy. Současně je ale pro movitější možná přijatelnější varinata cínového nádobí.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Müscha wrote:Olovnaté glazura nebarví jen dozelena, používaly se hlavně zelená, červená/hnědá, žlutá.
glazovalo se "jenom" zevnitř, nebo bývalo glazováno z obou stran jako dnes?
Ich dien!
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Zpočátku určitě jen zevnitř, později se snad našly i nějaké střepy nádob, které vypadají, jako že byly glazované jen kolem hrdla a až později celé glazury - co se týče olovnatých ty solné byly podle mě dostupnější a jsou i nálezově starší a docela dobře vypadají jestli chceš pošlu ti fotky
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vím i o glazurách ze 13. století (Hradčany!) od nás kde je galzovaná celá nádoba (hodně malé nádoby). Zase se tu nabízí otázka provenience. Nicméně je to sakra velká rarita. První se začaly glazovat z praktických důvodů trojnožky - zase jen zevnitř. A ani ve 14. století to glazování nebylo rozhodně typické.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Na Marienburgu (Malbork) je zeleně glazovaný pohár (část glazury oloupaná) datovaný na druhou půli 14.století, v praze v ulici na perštýně, je vystavené za nějakou výlohou městkského památkového ústavu či co (nejsem si jist stavím se tam) opět zeleně glazovaný kachel prý z vykopávky v praze na polovinu 14.tého století. A těch kachlů s touhle datací sem tuším viděl více... ale zase nechci vařit z vody.

EDIT: mno tak sem koukal do fotek z Marienburgu a mám tam dva takový hrnky alá květináče z červené hlíny se zbytkama zeleného glazování které vypadá že bylo i přes okraj a pak pohár a lahev glazované zvenku v té tmavé hnědi. Ty sou ale podle mě pozdější na 14. by měly být ty zelené, bohužel sem nevyfotil popisky, byla tam nějaká baba a já měl pomalej digitál...
Last edited by Siegfried on Wed 07. Nov, 2007 13:32, edited 1 time in total.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Jo, kachlíky se taky glazovaly už i v téhle době.
Tady doporučuju kontaktovat pro detailní info mj. V. Brycha.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

http://www.exeter.gov.uk/timetrail/07_m ... le_jug.asp
Pokročilá práce datovaná na rok 1300, původem z Francie, dovezena do Exeteru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Saintonge
Zde glazované nádoby v typicky vinařské oblasti francie, které se šířily po celé angliii a irsku, 12.-13. století...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

nejstarší středověké glazury se vyskytují na dlaždicích (cca 11. - 12. stol.), na nádobách jsou doloženy glazury ze 13. století,více se šíří až koncem 14. století a "boom" přichází ve století 15. Jak už tu někdo psal, původně se glazovalo pouze uvnitř (u dreifussů vždy), později i celé nádoby.
Kachle ve 14. století jsou již také glazovány, musíme ale brát v úvahu, že v této době se vyskytují jen u nejzámožnějších.
Teď nemám moc času, ale v týdnu napíšu víc.
Last edited by maser on Mon 12. Nov, 2007 20:34, edited 1 time in total.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Glazura se udržuje po pádu Římské říše v Porýní, odkud se k nám mohla ojediněle dostat importem. Nejstarší glazura je na dlaždicích z Pražského hradu (10.-12. stol. to si už nepamatuju)
Od 13. století se na kuchyňské keramice objevuje olovnatá glazura. Jedná se o transparentní nátěr (průhledný) vznikající přepálením olova a oxidů (manganu, železa, mědi..). Má odstíny od zelené po hnědou- ty záleží na druhu přidaného oxidu (např. pro červenou/hnědou) oxid mědi, způsobu a teplotní výši výpalu. Tato glazura se užívá na hrnčině.
Od 15. století se používá solná glazura a to na kamenině. Při závěru výpalu se do pece hodilo cca 1-2kg soli, která se natavila na keramiku.
Mno a koncem 16. století (severně od Alp) zavedli Habáni glazuru cíničitou. Tato glazura je již netransparentní. Je opět založena na oxidech cínu.

Glazura byla ve vrcholném středověku také nahrazována vykuřovanou keramikou, která měla zhruba úroveň glazury. Taktéž například loštická keramika se svým výpalem silně blížila kamenině, tudíž se nemusela
glazovat.

Ing. Havránek: chápu to tak, že u toho nebyl archeolog? Pokud ano, pak je to smutné :|
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Post Reply