Koně v RS

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

A já si dovolím upozornit, že dámské sedlo nemá s raným středověkem nic společného:-) Takže případná debata o tomhle stylu jízdy bude trochu OT.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

A co RS sedla? Třmeny se nalézají, kování postrojů také, ale sedla si nějak nevybavuju. Prý je jedno v Lednickém muzeu, ale neviděl jsem ho tam ani ho nemají na stránkách...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Kain wrote:A co RS sedla? Třmeny se nalézají, kování postrojů také, ale sedla si nějak nevybavuju. Prý je jedno v Lednickém muzeu, ale neviděl jsem ho tam ani ho nemají na stránkách...
Mam pocit ze sedla jsem nekolikrat zahledl pri prochazeni franskych a risskych iluminaci. Jenze jich mam nasbirano viz nez 1400 a tak nezarucuju ze neco vyplodim :-)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Mi jde tedy hlavně o vnitřní konstrukci ze dřeva, vycpání atd...iluminace mám taky, i když nějakou hezkou, názornou a detailní nepohrdnu, právě naopak...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Pokud netrváš na našem prostředí, tak je nález z Osbergu.
Image
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Díval jsem se na tu stránku a moudrý z toho nejsem...ale dík, o tomhle jsem nevěděl...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Dvě dřevěné kostry sedel jsou určitě v knize Die Slawen in Deutschland. Původ si teď nevybavuju.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Rekrut »

Je to asi trochu OT ale kamoska byla v Ulanbataru vystavovat na Ambasade a privezla odsud par fotek. Co sem vyděl tak tam jezdej na dřevěnejch konstrukcích do dneška. Maj pres to přehozenou kůži a funguje to.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

A pod tím? Tohle přesně mě zajímá, ačkoliv u těch slovanskyých sedel se píše, že byla potažena kůží, čím víc informací, tím lépe...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Chlapi, to na čem se jezdí v Ulanbátáru je skoro stejný, jako to na čem se jezdilo v 17.stol. v Polsku, v 19.stol. na Donu a něco podobnýho jsem viděl v devadesátých letech v Rumunsku. Kozlíkové sedlo je v podstatě stejné po celém světě a rozličných obdobích. Lišit se to bude ve tvaru rozsoch a nějakých detailech. Kaine zkus si zagooglit s heslem "mongolian saddle" nebo "tibet saddle". Ale mám pocit, že tohle jsme tady už kdysi řešili.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Ano, to je ono! Děkuju všem, už mám všechny informace, které jsem potřeboval...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Ty budeš dělat sedlo?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

V podstatě stejná sedla jako známe z rs se používají dodnes v Mongolsku.

Taky jsem uvažoval o výrobě sedla coby rekvizity do tábora, ale bez koně je to ještě o něco divnější než tolikrát diskutované ostruhy...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No když k tomu pořídíš ty dvě půlky kokosovýho ořechu... :-k Ale jinak to není zase tak nesmyslný nápad, uvažuju o tom taky, ale rád bych si to (za spolupráce profi sedláře) zkusil uadělat sám, proto že mně to zajímá. Nakonec budeme mít ostruhy, třmeny, postroje, sedla, stáje...jen koně chybí :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Blbý na tom je, že když si teď uděláte sedlo a pak ho třeba někdy v budoucnu budete chtít posadit na nějakého koně, nemuselo by to pasovat . Ostruhy bych pochopil jako odznak stavu či majetku, ale sedlo v táboře bez koní bude taková divadelní dekorace.