Velká Morava

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

kurňa ... su po ránu nějak málo vnímavý :oops:
nunc est bibendum
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Diky moc vsem. Nejdriv se omlouvam, ze jsem spatne formuloval otazku, spechal jsem z knihovny. Ptam se, prave proto, ze vim, ze OFICIALNE nemame doklad o konstituovanem klastere. Ovsem tuto oblast jsem nesledoval, proto se ptam nejsou-li nejake nove objevy, hypotezy, spekulace. Zajimaji me i podezreni neformalni seskupeni mnisskych komunit (ovsem jak dolozit eremus, ze?). Jde mi o kontinuitu rane stredovekych Cech s duchovnimi strukturami Velke Moravy. Kupr. se objevuje mineni, ze Rajhrad navazoval na tradici nejake starsi komunity. Podle me je to blabol, ale jak rikam, VM nedelam, tak se radsi tazu. Proto dotaz po literature. Nemam ted bohuzel pristup k ceskym knihovnam, chci si neco nechat nafotit a poslat, ale musim danemu cloveku aspon rict co chci :wink:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Opat wrote:Diky moc vsem. Nejdriv se omlouvam, ze jsem spatne formuloval otazku, spechal jsem z knihovny. Ptam se, prave proto, ze vim, ze OFICIALNE nemame doklad o konstituovanem klastere. Ovsem tuto oblast jsem nesledoval, proto se ptam nejsou-li nejake nove objevy, hypotezy, spekulace. Zajimaji me i podezreni neformalni seskupeni mnisskych komunit (ovsem jak dolozit eremus, ze?). Jde mi o kontinuitu rane stredovekych Cech s duchovnimi strukturami Velke Moravy. Kupr. se objevuje mineni, ze Rajhrad navazoval na tradici nejake starsi komunity. Podle me je to blabol, ale jak rikam, VM nedelam, tak se radsi tazu. Proto dotaz po literature. Nemam ted bohuzel pristup k ceskym knihovnam, chci si neco nechat nafotit a poslat, ale musim danemu cloveku aspon rict co chci :wink:

Jo ještě k té literatuře, ten sborník... snad nějaký svatováclavský, či sv. prokopa, nebo čechy roku 1000, sakra fakt nevím jak se to jmenuje ale je tam článek od Třeštíka, od Libora Jana, na toto téma kontinuity rane stredovekych Cech s duchovnimi strukturami Velke Moravy. Asi to bude toto, rozhodně toto by měl být onen výše zmíněný sborník, a mělo by tam příspěvku na toto téma být víc:
Jan, Libor. Stará Morava mezi Východem a Západem. In Svatý Prokop, Čechy a střední Evropa. 1. vyd. Praha : Lidové noviny, 2006. od s. 251-264, 14 s.


Jinak toto téma mě totiž taky velmi zajímá, hod mi do SZ tvůj mail, pošlu ti něco co by tě mohlo zaujmout:-), bo na ICQ te fakt většinou nechytám:-)
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Ad Jarwiks:
dik moc, tenhle sbornik mam. Od Jana mam jeste cosi o vyvoji krestanstvi na Morave do husitskych valek z jednoho sborniku Mikulovskeho sympozia. Dik moc
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »


Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Výstava velkomoravských šperků zde - jen do neděle!

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

http://rapidshare.com/files/60536594/Ma ... ici_II.rar
http://rapidshare.com/files/60523105/Ma ... II_a_V.rar

Přefocený druhý, třetí a pátý díl MMFH. První si můžete stáhnout na slovanech

Prosím nedávat na jinačí hostingy - po čase cca 1 měsíc to stáhnu dolů.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Dobrá práce, Pulcus :wink: =D>
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »


Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Mazec:-) Myslím že příští rok tam pojedu kopat zase:-) jdu napsat mail klímovy kde to našli, protože když jsem letos z výkopu odjížděl tak jsme neměli ani jeden hrob, pokud kopali teda na stejném místě jak v červencu.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nové hroby u II. kostela v Mikulčicích:

http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_regio ... 80205.html
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Sakra, každý má něco nového...jsem zvědavý na letošní sezonu Pohanska a Bojné. Na Pohansku by měl být nový kostelík...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

No, z Bojné jsou velice zajímavé věci :) A ten kostel na Pohansku u základny už je známý minimálně rok, ne?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No známý...podle předběžných výzkumů se předpokládá že tam je, ale letos by se měl vykopat a teprve hin sa hukáže...
Z Bojné je spousta pěkných věcí, naneštěstí hodně jich je vydetektorovaných. Každopádně tam s největší pravděpodobností zase letos jedu, tak poreferuju.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ta sonda co se tam dělala ten kostel nepotvrdila?
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Post Reply