Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Včera jsem procházel Romanci o Alexandrovi a tam se to naopak nevyskytuje, nebo jsem se toho nevšimnul.
Last edited by Vladan on Wed 01. Aug, 2007 8:52, edited 1 time in total.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Samozřejmě, dal jsem to sem mj. i proto, že je to výborný průřez, na jediném obrázku je klobouk s kuklou, klobouk bez kukly, normanka i lebka, obě s kuklou. Na jiných je kroužková kukla samotná nebo s lebkou vespod. Tedy malíř si byl těch rozdílů dobře vědom. Navíc to jsou všechno sesedlí jezdci (ale totéž se vyskytuje u těžkooděných pěších, jen vždy bez kroužkových nohavic)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Řekl bych že všiml, proto to sem dal :)
V Maciewi jw barevné všechno. Jak má paní říká, vymalovat dest centimetrových přilbiček v rukopisu je desetkrát jednodužší než jednu skutečnou.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Mají tam též kratší rukávy, ale těsně pod lokty, jsou to vesměs střelci, těžkoodění. Kroužkovku s velmi krátkým rukávem nad lokty jsem pak viděl na obrázku "ukořistění pravého kříže" o bitvě u hattínu, což je tuším 1187, ale nakresleno až ve 13 století...
Image
Povšimněte si, že ti s krátkýma rukávana nejsou obyčejní vojáci:-) Za pozornost stojí též jezdec, co má kroužkovou košili a přes ni šupinovou vestu.
Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Opravdu se dají najít. Omlouvám se za neuvedení pramene, je to vzato z "pracovního bordelu zajímavostí" v mém počítači :) . Nicméně datací je to k nám.

Image
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Rrroonssspeerrkk? asi 1270 The Life of King Edward the Confessor
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:Rrroonssspeerrkk? asi 1270 The Life of King Edward the Confessor
což je podle majitele kodexu datováno k polovině 13. st. :wink:
Cambridge, University Library, sig. Ee.3.59., (The Life of King Edward the Confessor), cca 1250
http://www.lib.cam.ac.uk/cgi-bin/Ee.3.59/browse?O
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Něco k těm kloboukům v kombinaci s lepkou ,nebo co to vlastně je.

http://gallica.bnf.fr/scripts/mediator. ... 9&I=000047

The lives of the saints early 14th ( BNF Fr. 185 - sekund kvórter of 14. senčury)
kure_melancholik
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by kure_melancholik »

Nazdar, mněl bych takový dotaz zkoušel jsem tady pročítat diskuze i nějkaé materiály na které tam bylo odkazováno a chtěl jsme se zeptat co by jsi mi poradil jako helmu pro žoldáka na přelom 14/15 stol. Já uvažuju o klobouku v kombinaci s plechovým vousem zatím co zbytek skupiny mně láme abych si pořídil psí čumák. Co na to místní odborníci?
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

zalezi, co si predstavujes pod pojmom zoldak...ale ja by som radsej volil ten klobuk alebo slap bez priezoru...psi cumak je skor zalezitost jazdy
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

kure_melancholik:
Zadrž a své kolegy pouč. Psí nos na přelom 14/15 ano, ale pak i kyrys, nebo brigantinu, plátové ruce i nohy potažmo samozřejmě nejlépe sedlo a koně. :)
Tvůj klobouk je naprosto přesná varianta, naprosto tehdy běžné ochrany hlavy s naprosto dokonalou ochranou funkcí, kterou žoldák-pěšák může pěšky tahat, aniž by ji po pár kilometrech odhodil do křoví. :wink:
Honor supra Vitam! Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

kure_melancholik wrote:Nazdar, mněl bych takový dotaz zkoušel jsem tady pročítat diskuze i nějkaé materiály na které tam bylo odkazováno a chtěl jsme se zeptat co by jsi mi poradil jako helmu pro žoldáka na přelom 14/15 stol. Já uvažuju o klobouku v kombinaci s plechovým vousem zatím co zbytek skupiny mně láme abych si pořídil psí čumák. Co na to místní odborníci?
Přelom 14. a 15. stol. není nejvhodnější doba pro ztvárnění pěšího žoldnéře. A jízdu, předpokládám, dělat nebudete. Ve střední Evropě v tomto období nebyla úloha pěšáků v polních bitvách velká a rozhodující byl náraz těžkooděných jezdců. Výhradně do výzbroje těžké jízdy patřil i bascinet se psím čumákem. U pěšáka je to holý nesmysl a kdo ho dneska má, zpravidla hledá odůvodnění, proč že nemá taky koně. Obvyklými pěchotními přilbami byl malý bascinet bez hledí a železný klobouk. Obě přilby se vyskytovaly v různých tvarových obměnách a velmi často byly doplněny kroužkovým závěsem nebo kroužkovým oboječkem. Plátová ochrana brady, tzv. "bojový vous", se v této době ještě nevyskytovala. To je obvyklý doplněk klobouků a šalířů až ve II. pol. 15. stol.

Ještě bych dodal, že pěší žoldnéři se vyskytovali v tomto období v hradních a městských posádkách či v profi střeleckých jednotkách. V některých oblastech západní Evropy se pěší vojsko do války stavělo na miličním principu (Flandry, Švýcarsko), u nás byl používán systém krajských hotovostí. Takže to s těmi opěšalými žoldnéři nemůžeme přehánět.
Pěší bojovník (ale velmi bohatý) mohl používat i plnou plátovou zbroj. Její některé části však byly jiné, než u jezdecké zbroje. Zvláště se to týká přileb.
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 004546.JPG
Kunstwerk: Freskomalerei ; Wandmalerei sakral ; Zyklus ; Lombardei ; Ursula:03:005
Dokumentation: 1400 ; 1410 ; Morter ; Italien ; Südtirol ; St. Stephan in Obermontani
Anmerkungen: Morter ; Mittelschiff
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

kure_melancholik:
On ti hlavně z praktického hlediska při pěším boji ten psí čenich překáží, a to že je odklopný nutně neznamená, že se v tom dobře pěšmo bojuje :)
Mrkni se na http://www.myarmoury.com/feature_spot_bascinet.html
a tam je ten z Coburgu, malá fotka po pravé straně a má středový úchyt masky a podle jiných fotek je maska odnímatelná. Takže tak bych hádal že mohla být výměnná dle disciplíny na turnaj, či kdoví co s tím dělali...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Narazil jsem na zajímavost. Projíždím přilby na vyobrazeních a takové ty notoricky známé přilby z Ospreyů, období Kresčaku - malé lebky s hledím a případně takovými těmi šupinkami visícími z helmy, jako dodatečná ochrana jsem ve vyobrazeních zatím nenašel. Zatím je to buď čistá lebka, nebo kbelc případně kbelc s hledím. Nemáte někdo někde něco zašito?
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Díky zkusím se podívat.
Honor supra Vitam! Image