Prošít či vycpat? Prošívanice...

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Viktorie, ClaryAldringen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Corin wrote:Zdravím

Vím že to nejspíš nepatří sem, ale nechci zbytečně zakládat nové téma či psát do méně vhodného.Měl bych jeden dotaz. Mohli byste mi sem,prosím, napsat orientační cenu nějaké obyčejné (tím myslím nějaké nezdnobené,ne nějak luxusní) prošívanice?? Předem děkuji
Ty prošívky, co jsem zmiňoval byly po 12K, ale Polák je potom trochu zdražil. Jsou nezdobené, obyčejné, leč ručně šité a velice odolné. Když nasáknou vodu, špatně vysychají, zatuchají a smrdí (to jen ke druhé stránce mince).
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Díky. A jen tak pro srovníní kolik stojí nýtovaná kroužkovka?? Nemám vůbec přehled.
Vítek
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Corin wrote:Díky. A jen tak pro srovníní kolik stojí nýtovaná kroužkovka?? Nemám vůbec přehled.
Pákistánská stojí hruba 9-11K, česká o Bobra Krédla od 25K výše (zhruba 1,50 Kč/kroužek).
I když se říká, že ty pákistánský se teď zlepšily, tak mi kvalita nepřijde moc dobrá. Viděl jsem jich asi deset z posledních dodávek. Je na tom vidět ta polostrojová výroba. Kroužky jsou z podivného materiálu, který je dost tvrdý. Průměr 8mm z drátu 1,6mm je asi tak nejlepší z toho, co se sem vozí, ale košile jsou dosti těžké. Menší kroužky 7mm mají praskliny v místě díry pro nýtek. Nejhůř vypadají ty z plochých kroužků, tam je strojní výroba vidět nejvíc.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Jirka Klepač z Ústí n/L.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

KOHO: otázka jestli vycpávanice funguje hůře nebo ne, není tak jednoznačná a zdá se mi, že mluvíš spíše teoreticky než z praxe... Nic nebrání udělat základ z více vrstev látky, takhle to dělají poláci... kluci mají několik vycpávaných (já ostatně také) proti seku to funguje dokonale (to ostatně z podstaty věci musí) a proti bodům kupodivu celkem také... víš že se kopíma bodáme docela zostra a žádný zásadaní rozdíl jsem neshledal... leda v tom, že ty co jsou lehčí jsou samozřejmě v krytí horší (víc to bolí) Jinak ty vycpané buřty když sou pořádně tak mají tak strmý ůhel, že se ten bod stejně i v té škvíře zbrzdí třením.
Otázka skutečné účinnosti v praktickém boji je otevřená, ale je potřeba nezapomínat najednu věc, plátno bylo stále drahé! tedy 30 vrstev proti vycpaným 6-8 je úplně jiná cena... a vzhledem k tomu že ochrana byla limitována hlavně cenou, jsem si celkem jist, že byly používány i jako jediná ochrana...

Ohledně ceny vycpávaných, tak šité na stroji vycházejí pořádně tvrdé z polska tak kolem 4000,- ale je to na objednávku... třeba loni na Grunwaldu nebyl na stáncích jediný kus !
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Siegfriede, prošívanice proti bodu kopím? Asi si konečně obstarám jedno ostré, nejsi jediný, kdo akutně potřebuje vyvést z omylu...nebo myslíš proti těm dnešním bezpečným?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Kain: zkus si to přečíst prosím ještě jednou a pořádně než budeš zase za nejchytřejšího na celičké velké moravě .))
Bavíme se o nasazení v dnešních bitvách, tedy proti kopím tupým či s kuličkou. Funguje to dobře.
O skutečné funkčnosti v boji reálném sem psal dále, kde víc méně říkám, že je to otázka jak to fungovalo, ale nepochybuji že se to používalo, protože to bylo dostupné a proti části zásahů co se vykytovaly to bylo i dost spolehlivé... a i proti tomu bodu to bylo lepší než suknice :)
Last edited by Siegfried on Wed 04. Jul, 2007 12:59, edited 1 time in total.
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Nerýpej, jen se ujišťuju :) A souhlas, prošívanice je lepší, než nic, a tlustá je lepší, než tenká... :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Post by Corin »

Martin: Díky
Vítek
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Zajic wrote:Siegfried: Sieg pane. Tak jak ses ptal na Staromáku na tloušťku prošívky, nedalo mi to a pokusně jsem ji rozřízl. Na těle to má 14 vrstev. Naivní důvěra.

Ahoj na Malešově
Brekeke
Mě se to nějak nezdálo :)
Co takhle na nashle na Zbirohu ? Chceme ty burgundské války z druhý půlky 15.tého pojmout seriozně, mohlo by se ti to líbit .) Petra F. jsme už zvali. Kdyžtak mi napiš osobní zprávu, ať tu nehmyzíme. čus. Sigi
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Zkoušel jsem střílet z luku do plsti a několikrát přeložené látky stejné síly. Plsť prostřelíš ani nemrkneš a látka má dalece větší odolnost.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ale jako tlumící vrstva k utlumení úderů je naopak velmi slušná a protože zároveň z jiných zdrojů u jiných příležitostech víme, že se z plsti občas dělaly v 11-12.st. tuniky, máme ze silné plsti jeden kabátec lehkooděnce a několik krzen pod kroužkové zbroje.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To zase jo, kabát je z toho lehký a výhřevný a tlumící vstva pod zbroj je taky dobrá.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Teď budu trochu reagovat pozdě Siegfried psal.
Siegfried wrote:KOHO: otázka jestli vycpávanice funguje hůře nebo ne, není tak jednoznačná a zdá se mi, že mluvíš spíše teoreticky než z praxe... Nic nebrání udělat základ z více vrstev látky, takhle to dělají poláci... kluci mají několik vycpávaných (já ostatně také) proti seku to funguje dokonale (to ostatně z podstaty věci musí) a proti bodům kupodivu celkem také... víš že se kopíma bodáme docela zostra a žádný zásadaní rozdíl jsem neshledal... leda v tom, že ty co jsou lehčí jsou samozřejmě v krytí horší (víc to bolí) Jinak ty vycpané buřty když sou pořádně tak mají tak strmý ůhel, že se ten bod stejně i v té škvíře zbrzdí třením.
Otázka skutečné účinnosti v praktickém boji je otevřená, ale je potřeba nezapomínat najednu věc, plátno bylo stále drahé! tedy 30 vrstev proti vycpaným 6-8 je úplně jiná cena... a vzhledem k tomu že ochrana byla limitována hlavně cenou, jsem si celkem jist, že byly používány i jako jediná ochrana...
Takhle já vycházím z toho ,jestli vemeš dvě vrstvy mezi ně něco strčíš (jako surovou vlnu, chomáče bavlny či koudel ,nebo co by se tehdá jěště dalo) , prošiješ a postavíš to prodi ostrým zbraním ,tak po pár secích to máš prořezaný a materiál ti vypadá.

Já třeba teď řeším prošívanici ,tak že mám cca 15 vrstev a do dvou posledních jsem dal dvě vrstvy surové vlny. Takže to má nejdříve funkci rozložení více do plochy (cca 13 vrstev) a pak tu změkčovací a to doufám v ty dvě vrstvy jakoby vlněné plsti ,akurát rozkouskované a rozcupované ,takže má trochu větší objem.

Ano cena takové zbroje z více vrstev nebyla jistě nízká ,ale je otázka ve srovnání s brňí či jěště pokročilejšími zbrojemi.

Co jsem zatím jen četl o smolení (a to jen z sekundárních pramenů Constantine-Válka ve středověku) tak z nějakého 13. století asi 6 vrstev plátna a asi prostřední dvě snad měly být smolené ,ale o tomto tématu vůbec nic netuším a ani nevím ,jestli to někdo zkoušel.


Vím ,že toto je sice z jiné doby ,ale chtěl jsem se zeptat jaké konkrétní jsou zmínky ze svaté země jak si tam údajně měli vojáci vycpávat právě prošívanice bavlnou ,nemohlo by to být právě ono kombinování .

Wothane ,hodíš sem ještě pic toho krzna určitě jsem ho už viděl ,ale teď si nemohu vybavit.Ale furt je to jen vaše (RS) analogie (tedy náhrada za absenci zmínek právě o prošívanicích) ,ne. Myslíš ,že by se něco takového nějak hojně využívalo i v pozd. stř.?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Bohuslav wrote: Takhle já vycházím z toho ,jestli vemeš dvě vrstvy mezi ně něco strčíš (jako surovou vlnu, chomáče bavlny či koudel ,nebo co by se tehdá jěště dalo) , prošiješ a postavíš to prodi ostrým zbraním ,tak po pár secích to máš prořezaný a materiál ti vypadá.
Už sem psal Kainovi, že s tímhle se nepřu, ale prostě vydím vycpávku jako lacinější variantu čehosi, a vrchní vrstev může být, jak sem již uvedl více :) ostatně se můžeme dříve nebo později dobrat k problematice svrchní a spodní prošívky... indicie v podobě více prošívek na jednu osobu tu např. v broumovské hotovosti jsou .) Ale jsou to všechno stále hypotézy :) Skutečných podkladů je jako když není...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
Post Reply