Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

ja souhlasim a dodavam, ze lano je pekny zpusob jak proseknout tu surovku... :mrgreen:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Na ja, ale ptá se špernak, a ten to může chtít na VS. A když se zeptáte Siegfrieda, na pavézu dvě vrstvy lnu a na to lano, ne pod to. Ale jinak souhlas s oběma, lano pod surovku je zbytečné. Tož ale když to chtěl zkusit...? ale nevšiml jsem si, že chce surovku na lano, nepořádně čtu...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Kain wrote:Na ja, ale ptá se špernak, a ten to může chtít na VS. A když se zeptáte Siegfrieda, na pavézu dvě vrstvy lnu a na to lano, ne pod to. Ale jinak souhlas s oběma, lano pod surovku je zbytečné. Tož ale když to chtěl zkusit...? ale nevšiml jsem si, že chce surovku na lano, nepořádně čtu...
Tak čti pořádně :biggrin: . Jinak jasné, díky vám za postřehy. :wink:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

já dával pod surovku pásek vařené kůže. taky funguje.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

jen bych chtel pripomenout, ze dokud se do sebe nepustime ostrym zelezem, maji tyto uvahy hodne priblizny charakter
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Zaujal mě popis lisování štítu z kůže, slyšeli jste o tom někdy? Viz

http://www.militaria.cz...

Pořád v hlavě převaluju výrobu franského vypouklého štítu ze šesti kožených segmentů.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Noxter »

Chtěl bych se zeptat do kdy je zhruba datováno použítí mandlových štítů a neznáte někdo odkaz nebo přímo výrobu korpusu štítu.........dík
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

zhruba do poloviny 13. st.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přičemž ovšem už od konce 12.st. začínají převažovat štíty se zakrojenou horní hranou, takže kompletní mandle by se mohla objevit jen vysloveně na počátku 13.st. a i to asi trochu jako archaismus. Ony se mandle objevují v různých podobách i dál - třeba jako maličké jezdecké štíty na výjevech ze 14.st. ale to už asi nebude přesně ono.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Narazil jsem na foto stitu z Ilerupu, je to sice pozdni rim, konstrukcne vsak stejne jako ranne stredoveke germanske stity a zajimava je vicecetna oprava stitu

stin celk. pohled

Image


Detail oprav bronzovymi plisky a nyty

Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Moje bakalářka o slovanských štítech je k dispozici zde:http://www.is.muni.cz/th/108574/ff_b/
Vlastní text je pod odkazem Kopie-prace nova
Před čtením vás chci upozornit, že nějaké konečné řešení štítové otázky tam nenajdete.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Wow, čte se to dobře.

Poznámka: i posudek oponenta je zajímavý :) ...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Je to dobré, ale oponent má v lecčems pravdu, já s ním vlastně souhlasím, promiň, Knechte... BTW opomenutí držení za dvě madla a dřevěné puklice, ty podklady tady na foru jsou, škoda.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Ano, některé věci z oponentského posudku uznávám, jiné ne a ty jsem povětšinou obhájil. Několik věcí jsem úplně nepochopil a nejsem sám (na některé se tvářil dost zmateně i vedoucí). Mám pocit, že oponentka se mi z toho pořád snaží dělat práci o rs štítech jako takových, na což bych si ovšem netroufal, proto je to zaměřeno na slovanské štíty na našem území. Ty obecné řeči o štítech jsou jakýmsi úvodem a nemají mít encyklopedický charakter.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

A ty dřevěné puklice - o nich se zmińuju například v laténu a u Germánů, držení za dvě madla řeším v souvislosti s orientálním štítem. Že tam nemám některá další vyobrazení je pravda, ovšem nezdá se mi, že by ty vytýkané znamenaly kdovíjaký přínos.