nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

je to myslim dany nekde v zakone... ted sem na to narazil pri hledani jinych veci - nevycisluje se hodnota toho nalezu jako takova ale u zlata a jinych drahych kovu ti spocitaji momentalni trzni cenu podle vahy... u jinych je to myslim reseny jen nejakym relativne nizkym obolusem...

fakt ze se jedna o pamatku nevycislitelne hodnoty nehraje nikde roli..
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

jojo, motivace... :twisted:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hraje - když je nevyčíslitelná tak se o to zřejmě nikdo ani moc nepokouší :wink: Což je skutečně motivující, jen co je pravda...

Jinak u těch bronzových věcí mně snad nikdy nepřestane překvapovat jak krásně se tenhle materiál dochová včetně detailů a v jak dobrém stavu, narozdíl od železa :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Tady je presne zneni:

Nálezci náleží právo na odměnu. Speciálně ji upravuje památkový zákon místo obecné úpravy v občanském zákoníku. Odměnu poskytuje krajský úřad do výše ceny materiálu. Je-li archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, v ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku. Nálezce má dále právo na náhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s archeologickým nálezem.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Jenom dodatek: ten meč na mé fotce je umělohmotný z MZM. Kdysi jsem ho tu na fóru zmiňoval.

Objevují se totiž stále dotazy na jeho váhy, míry popř. cenu...
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Tak to jsou dost drsný historky ze života. Zřejmě je třeba počítat s tím, že absolvování VŠ, případně přijetí k policii neznamená automaticky morálně volní vlastnosti Rychlých šípů.
OT: Jenom mě tak napadlo: když občan urazí policistu, jedná se o trestný čin urážky veřejného činitele a občan si to odnese. Když policista urazí občana nesmyslným obviněním - jedná se o co? Nebo je to v pořádku? :-k
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

http://www.arup.cas.cz/cz/pamatkovaochr ... hrana.html

Tady máš seznam všeho co se týče zákonů.

Problém není v tom, že bys nemohl používat detektor, ale v tom, že nesmíš kopat.

Bejvaly časy (a to už je sakra dávno) kdy si mohl kopat každý. Dneska už je to naštěstí řízené. Kdyby si mohl dělat výzkumy kdokoli a jak se mu zlíbí, tak zachvilku nebude co kopat a všechny prameny budou nenávratně zničené. Tohle si bohužel mrcasníci neuvědomují.

Osobně mám s policií špatné zkušenosti když jsem je volal právě k mrcasníkům na různých lokalitách. Potom co jsem se nenechal ukecat přijeli samozřejmě pozdě a nic neviděli.

Neházej všechny archeology do jednoho pytle, nebo ti někdo zlomí detektor :badgrin: A ty urážky všech si taky laskavě odpusť, nemuselo by se ti to vyplatit :twisted:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

xindl wrote:Já nechci nikoho urážet a lámat detektor budu jen o hlavu dostatěčně prudících individuí. Proč lidé prostě nepochopí tuto zábavu jako každou jinou? Přirovnejme to třeba k rybářům, kdo z nás kroutil hlavou nad jedincem, který sedí na břehu rybníka, před sebou má divné klacky a čumí do vody? Kdo jim spílal za to, že svou přítomností bezdůvodně iritují zapšklé povahy? Jde jen o to, zvyknout si na to, že mrcasníci zde jsou a bude jich čím dál víc.
K tématu přidám zážitek ze včerejška, když jsem šel omrknout pláž v jednom kempu, než jsem stačil rozbalit detektor, přihnal se rozlícený nájemce pozemku a tepal mě za to, že parkuju auto na trávě. On parkoval auto hned za mnou a nebral v potaz ani argument, že uprostřed sezóny tam parkují auta úplně všude (jenže z toho má zisk, tak mu to asi nevadí). Auto jsem nakonec přeparkoval o kus dál, ale z mrcasu už jsem měl jen špatnej pocit.
Pane Popelko, našel jsem stříbrný řetízek, stříbrný náramek, 24,50 v hotovosti, náušnici asi nerezovou pak nějaké olůvka a náboj 7,65 do pistole.
Prostě mi přijde, že odpůrci detektorů mají jen jeden problém a to je závist, oni prostě nemají tu trpělivost, ale jen nám to prostě nepřejí.
Rybář ovšem neporušuje zákon, na rozdíl od člověka, který m.j. neoprávněně kope na cizím pozemku... O závist v žádném případě nejde. Spíš o jistou "nasranost" z evidentního permanentního porušování zákona...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

To, že narušuješ archeologickou lokalitu už ale něco znamená. Stejně tak, když naši "opálení spoluobčani" a nebo jakýkoli stavebník na něco narazí, tak se to musí hlásit a pak jeto věc archeologie.
Když si budeš sbírat stracené řetízky na plážích, tak ti neřeknu ani ň. Když budeš hledat na archeolokalitách, tak bych ti nejradši pracky uřezal. Tím neodborným zásahem, kterému říkáš "dírac co pak zasypu" nenávratně zničíš všechny možné informace v tom co jsi narušil.
Nejde o to ty artefakty (a jiné archeologické fakty) vyhrabat, ale o to je zachovat (viz maltská kovence). Když jsou v zemi, tak máme šanci je zkoumat nedestruktivně. Když je vyhrabeš, tak zničíš veškeré vztahy artefaktu s okolím. V archeologii nejde jen o to něco najít, období starožitnické archeologie už dááávno skončilo.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

muscho a ty tu mluvis jako zastupce ceho? archeologu? neco mi uslo nebo uz jsi magistr?

jinak muj nazor na vec tu v tomto tematu zaznel tak se nebudu opakovat, ale prijde mi hloupe byt "hustej" vuci nekomu kdo je alespon natolik sdilny a inteligentni, ze se pta a shani informace proc je ta cinnost v rozporu at uz s legislativou nebo jen dobrymi mravy... tak proc hned ty narazky na nasilnou formu reseni, jak to tu predvadis ty... doporucuji omezit se na vecna sdeleni, bude to vypadat lip a vic profi.... chces-li uz se tu bit za ty archeology..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Asi žádný zákon nezakazuje hloubení otvorů do země, pokud se nedostaneš co do rozsahu onoho hloubení do sféry zájmu stavebního úřadu (nebo báňského úřadu :-) ) a s tím spojených zákonů (viz. terénní úpravy apod.). Na druhou stranu doby kdy všechno patřilo všem už jsou chválabohu za námi, takže každá zem má svého vlastníka - pokud budeš kdekoli kopat bez vědomí a souhlasu vlastníka docela určitě zákon porušovat budeš - o tom se doufám vůbec polemizovat nebude. Z pohledu mně jako vlastníka je lhostejné zda mi někdo na vlastní pěst hloubí otvory v lese, na poli, na louce nebo v manželčině záhonku tulipánů. Takže pokud budeš hloubit díru se souhlasem vlastníka (nebo přímo na jeho popud - viz. výkopové práce apod.) zákon porušuješ stěží - dokud něco nenajdeš. To zda budeš porušovat zákon závisí na tom jak se zachováš dál, pokud něco najdeš.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

nejsem pravnik ale hadam ze to bude veci nejakeho majetkoveho prava? nevim? ale vychazejme z toho ze les/pole nekomu patri... nekdo ho vlastni, napriklad sam stat.. a to ze mas pravo vyuzivat les ke sberu hub, lesnich plodu a podobne jeste asi neznamena ze muzes vsude kopat..

kdyz budes mit rekneme osete pole, taky bys asi koukal kdyby ho nekdo poslapal a misty udelal "jenom" par der..

ja se snazim chapat to jak pises ze jde spis o to hledani nez o ten nalez samotny, ale jednak jiste uznas sam ze takovy nejsou vscihni "lide s detektory" a druhak je bohuzel asi nerealne mit k dispozici team archeologu pokazde kdyz se vypravis nekam s detektorem... mozna je v takovem pripade nejlepsim resenim kdyz zjistis ze si nasel neco jineho nez plechovku od pastiky tam nechat ty veci lezet poznacit si to misto a nahlasit to nejakemu mistnimu muzeu, tim neposkodis tu nalezovou situaci (aspon ne moc) a i kdyz budou archologove remcat, udelas to nejlepsi co v danou chvili muzes.. obavam se ale ze zadna smirna cesta ktera by plne vyhovovala jak detektorarum tak archeologum neni..
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči má i výčet přestupků - § 39 (1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 10 000 Kčs fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že f) provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy

Území s archeologickými nálezy - § 23b téhož zákona
Plány území s archeologickými nálezy
(1) Kraj může vydat v dohodě s ministerstvem kultury nařízením kraje plán území s archeologickými nálezy v kraji nebo ve vymezené části kraje, ve kterém se vyznačí území, na nichž se vyskytují nebo se mohou odůvodněně vyskytovat archeologické nálezy, a který slouží pro zabezpečení archeologického dědictví17a) a jako podklad pro plnění oznamovací povinnosti stavebníka podle § 22 odst. 2.
(2) Plán území s archeologickými nálezy lze vydat na dobu nejdéle 20 let.
(3) Plán území s archeologickými nálezy lze změnit, pokud se významně změnily vědecké poznatky o archeologických nálezech a jejich výskytu v území. Pro vydání změny plánu území s archeologickými nálezy se použije odstavec 1 obdobně.
(4) Archeologický ústav a odborná organizace státní památkové péče poskytují kraji na požádání bezplatně potřebnou odbornou pomoc a odborné podklady, údaje a informace nezbytné pro vydání plánu území s archeologickými nálezy.
(5) Náležitosti a obsah plánu území s archeologickými nálezy stanoví ministerstvo kultury prováděcím právním předpisem.


Neoprávněný = bez oprávnění. Oprávnění vzniká různě. Buď přímo ze zákona - například obecné oprávnění vlastníka věci s tou věcí nakládat, nebo třeba oprávnění nájemce vykonávat některá práva jako vlastník (ano, to že tě tepal, že parkuješ auto na trávě i přes to, že ho tam parkuje taky je naprosto ok) Nebo to oprávnění plyne z nějakého úředního povolení. To je třeba příklad těch rybářů.

Ano, uznávám, že zjistit, jestli čirou náhodou není pro něco zapotřebí zvláštní povolení je strašná nimračka v zákonech psaných nelidskou řečí.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Když jdeš po artefaktech, tak de-facto provádíš výzkum a k tomu tě (instituci!) může oprávnit ministerstvo kultury na doporučení archeologického ústavu.

Nechci to řešit náslině, ale z druhé strany tady padlo taky pár nevybíravých slov.

Když už ti jde o to "hledat", tak proč nejdeš na brigádu na nějaký výzkum? Taky hledáš a ještě jsi placený.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Jak tak pročítám Vaší debatu, tak si vybavuji, že o tom policajtovi, co s detektorem našel tu hlavici bronzového kopí se psalo, že je spolupracovník nějakého muzea.
Takže nějaké legislativní ošetření pro činnost "rozumných" detektorářů pravděpodobně bude.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Post Reply