Přilby vrcholného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

no mne to bolo zrovna v piatok vysvetlené tak, že oni to proste vyklepávali celé z kusu zeleza, takže tam, kde bolo treba to vechali hrubšie a kde nie, tak to natiahli tenšie; kdežto dnes sa to v podtate len vystrihne a vytvaruje z kusu rovnomerného plechu
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Vladan wrote:Zdravím všechny.

Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo podle nálezů či dochovaných helem doloženou tloušťku plechu používaného na výrobu helem. Dnes je nejpoužívanější 1,5 mm. Jak to bylo dříve?

Děkuji
Čau. Mám docela slušnej počet proměřovanejch kusů zbroje z výstavy v HK, tedy převážně 15. stol. Většina přileb má tloušťku zvonu cca 2mm, jeden šalíř ale v přední části i 4mm. Na druhou stranu tam byla subtilní barbuta cca 1,3-1,5 mm. Tvrdost je velmi rozdílná. Některé helmy jsou měřitelné pouze v HV, některé zase překračují 50 HRC. Tvrdost na jedné helmě může být velmi kolísavá.
Zajímavý je proměřovat třeba žel. klobouky, který mají na zvonu třeba 2,2mm, na krempě cca 1,5mm, ale na přechodu mezi krempu a zvonem jsou velmi tenký, leckdy i probouchaný a záplatovaný.
Já mám od Brožka šalíř z jednoho kusu plechu. Původní plech měl 3mm a v důsledku kování, stahování na kouli a broušení má zvon tloušťku 1,8-2,2mm, střecha 1,5-1,8 mm.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

V Muzeu kulturní historie na Pražském hradě (bohuže,l ač pražák, za boha si nevzpomenu na jméno paláce ve kterém se nalézá - je to hned naproti bývalému domu dětí a mládeže) je jeden dochovaný turnajový kolčí helm se sílou kovu na přední hraně cca 35mm a na zátylku pak cca 3mm (je to za vytrínou, takže popsané údaje jsou tak od oka).
Ten helm je také tak velký, že se do něj s přehledem vejde bascinet i další vycpávka mezi helmami.

Je to samozřejmě jen taková turnajová úchylárna (polní helm vypadá úplně jinak), jen mě zaujal právě ten rozdíl v tloušťce a nadměrná velikost vzhledem k průměrnému vzrůstu lidí v první polovině 16. století.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

narvek wrote:jsi si jistý těma 35 mm?
No jak jsem psal, koukal jsem na ten helm přes vitrínu a neměl u sebe pravítko, takže si nejsem jistý v žádném případě. Bylo to zhruba na šířku mého palce (což je 2,5 - 3 centimetry) a kousek.
Opakuji však, že se jedná o TURNAJOVÝ kolčí helm zhruba z první půlky 16. století. Tam je ta realita trochu jiná.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Andre wrote:V Muzeu kulturní historie na Pražském hradě (bohuže,l ač pražák, za boha si nevzpomenu na jméno paláce ve kterém se nalézá - je to hned naproti bývalému domu dětí a mládeže) je jeden dochovaný turnajový kolčí helm se sílou kovu na přední hraně cca 35mm a na zátylku pak cca 3mm (je to za vytrínou, takže popsané údaje jsou tak od oka).
Ten helm je také tak velký, že se do něj s přehledem vejde bascinet i další vycpávka mezi helmami.
Ty seš krmelec Andre. Kolčí helmy jsou sice velmi mohutné, ale rozhodně nemají nikde sílu materiálu 3,5 cm. Přední lem (před očima) je obvykle ohrnutý, tedy dvojitý, proto se zdá tak masivní. Z Prahy znám pouze jednu kolčí helmu z Národního muzea (kol. 1500), která ovšem bývá vystavována leckde.
Její rozměry jsou následující:
Délka 36 cm, šířka 33 cm, výška 45 cm
Hmotnost 9,166 kg
Do kolčí helmy patřila velmi masivní prošívaná a vycpávaná kukla, která se upevňovala pomocí řemenů skrz otvory na boku a tkanicemi skrz díry ve zvonu. V žádném případě se do ní nenosil bascinet (přiznám se, že takovou ptákovinu slyším poprvé).

Tady je kolčí helm od A. Duerera:
http://www.wga.hu/art/d/durer/2/11/2/05helmet.jpg
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Se mi taky jeví jako blbost, zatím nejsilnější kus plátové zbroje vůbec co jsem viděl měl kolem 30mm ale v hraně husího břicha renesančního kyrysu. Napadá mně jestli tu sílu třeba při pohledu do hledí nemohlo opticky násobit prohnutí hledí dovnitř nebo něco takového. U šalířů to tak někdy bývá.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Turnajské helmy z 16. st. jsou k mání v Drážďanech v Zwingeru - jsou opravdu masivní a mají v nejsilnějších místech možná až 5mm. Jejich váha je pak děsivá :badgrin: K tjostu tam byly vystavené i zesilovací pláty, kryjící část hrudi, pravé rameno a krk. Jsou upínané velkými křídlovými matkami - jejichž stáří je ovšem diskutabilní. I tyto pláty mají v nejsilnějším místě cca 5 mm, možná i více. Ovšem jedná se o renensanci a je to jenom turnajská tjostová zbroj - mimo jiné velmi nevzhledná a nepochybně extrémně těžká.
Ich dien!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No taky mám pocit že na všechno od palce oceli výše už se obvykle montují pásy nebo lodní šroub...
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Wothan: :badgrin::badgrin::badgrin:

Je mi jasné, že se helmy vyráběly z kusu železa. Trochu blbě jsem to formuloval, ale měl jsem na mysli výslednou tloušťku. Jinak všem děkuji.
Vítězství nebo smrt!
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Martin wrote:Ty seš krmelec Andre. Kolčí helmy jsou sice velmi mohutné, ale rozhodně nemají nikde sílu materiálu 3,5 cm. Přední lem (před očima) je obvykle ohrnutý, tedy dvojitý, proto se zdá tak masivní.
Ty rejpale, za to půjdeš jednou do pekla :evil: !
Uznávám ale, že tebou popsané řešení zní dost logicky a já jsem očividně slepý jak poleno. Když ale vynecháme můj nedostatek smyslu na odhad tloušťky materiálu, základem mého sdělení mělo být to, že v v Muzeu kulturní historie na Hradě je helm, který je vepředu výrazně tlustší, než v zadu.
Z Prahy znám pouze jednu kolčí helmu z Národního muzea (kol. 1500), která ovšem bývá vystavována leckde.
Její rozměry jsou následující:
Délka 36 cm, šířka 33 cm, výška 45 cm
Hmotnost 9,166 kg
Podle rozměrů by to mohla být ona ...
V žádném případě se do ní nenosil bascinet (přiznám se, že takovou ptákovinu slyším poprvé).
Nebudu si na nic hrát, kolčím helmům nerozumím ani zbla, je to pro mně už moc pozdě. Měl jsem vždy za to, že kolčí helm je dalším vývojovým stupněm kbelcové přilby pod kterou se bascinet standardně nosil. Navíc mě zarazila velikost té přilby. Nicméně uznávám, že v tomhle ohledu mohu plácat pěkné kraviny.

... a už si ze mně nedělejte prdel, nebo to řeknu mamince.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Andre wrote: Ty rejpale, za to půjdeš jednou do pekla :evil: !
Já vim, ale co naděláš, každej je ňákej. Já jsem holt prevít. Ale každopádně dík za takovouhle reakci. =D>
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

zdravim pani, dalsia otazka: nepoznate nahodou originalnu predlohu tejto prilby?

Image
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

mám pocit, že jsem viděl její perokresbu u Violleta le Duca, možná tam bude víc informací
KvS
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 98
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by KvS »

Vypadá to zajímě viděl jsem šlap s vousem, klobouk s vousem ale dohromady ne!
Nebylo by pro případného majitele lenvější si koupit ke šlapu hledí popřípadě kbelc než na to šlap cpát klobouk?
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

maser wrote:mám pocit, že jsem viděl její perokresbu u Violleta le Duca, možná tam bude víc informací
tiez som to tam videl, ale nenasiel som zmienku, odkial to presne ma (holt francuzstina)...je to aj vo funkenovi a este niekde, ale rad by som nasiel povodny zdroj...

ten klobuk, ak sa nemylim, nenahradza priezor, ale zosilnuje celkovu ochranu hlavy - kazdopadne to vyzera dost zaujimavo a ucinne
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Post Reply