Látky, oděvy, uniformy atd.

Moderators: Raiden, Knecht

Post Reply
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Olaff wrote:A to ste este neboli na Slovensku... :twisted:

Niekedy ma clovek pocit, ze ked to robi pre radost a nehanbi sa za to, je oznaceny za divneho.... A ked to robi pre radost, ale na urovni, tak to uz je cisty podraz voci ostatnym... A ked este aj naberie odvahu a povie, kde sa co da zlepsit, tak to uz je verejny nepriatel cislo jedna... Zasada cislo jedna: Kto nejde s nami, ide proti nam... :mrgreen:
Tak se vyprdněte na slovensko, a pojďte něco páchat s náma. Do Brna je to co by koblihou dohodil, a zbytek dojel na tříkolce :mrgreen:

Zrovna letos jsme zbudovali trvalou pikenýrskou sekci regimentu, a sháníme spolehlivé lidi na spolupráci. Know-how a kontakty jsou, stejně tak jako i vlastní akce.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Gordon wrote:Olaff,..no já bych řekl,vlněný sukno,lněná košile bez krajkovýho límce,nízký boty a punčochy,všechno na zavazování nebo na dřevěný nebo kostěný knoflíky.Já jsem zastáncem kůže,dobře se o ní típá lunt a ochrání i před bodnejma ranama.
No a zdobení?..to je těžký,řekl bych,že obyčenej mušketýr nebo pikenýr moc zdobnej nebyl ale zase na druhou stránku jsou rytiny z tý doby,kde mušketýři jsou kluci jako lusk,samý krumplování a vychytávky.Já si osobně myslím,že když kostým bude šitej tak,aby zkracoval trup a měl volný kalhoty,tak to bohatě stačí.
Toto som si vsimol az dnes rano, hm... A moja odpoved sa restartovala spolu s kompom, ktory ma hodne nasral, takze to skusim este raz sem cele plasnut, aspon priblizne...

Vlna podsita lanom je samozrejmost, to bez debaty. Nizke topanky tiez, hoci u mna je problem, ze mam skutocne kvalitne cizmy uz treti rok a opatrujem si ich, aby mi vydrzali co najdlhsie, kedze vsak v knihe Baroko a rokoko Kybalova spomina, ze cizmy sa pocas tridsiatky stali modnou zalezitostou gavalierov a ja ako porucik o sebe tuto naivnu predstavu mam, asi ostanem verny cizmam, aspon kym sa nerozpadnu. Hoci niekedy ma vazne mrzi, ze som si nesplasil radsej topanky, no... Co sa tyka puncovh, neviem, ake si mal na mysli, ci vlnene pletene, alebo vlnene ako site z vlenenj latky, co je rozhodne historicky vernejsie, kedze co viem, tak pancuchy sa sili prave z platna, niekde som mal o tom aj krasnu stranku, ale kamsi sa stratila, sakra... Co sa tyka kosele bez krajok, toje bez debaty, mna skor trapi sirka a velkost goliera... Na rytinach, co som videl, mali goliere vytrcajuca zo stojacika len skutocne minimalne, no akosi to neviem rozmerovo odhadnut, ak by som to mal k comusi prirovnat, tak asi ku golieru sucasnej kosele...

Co sa tyka zdobenia, moj bratsi vsil do svov "lampasy", cim ziskal velmi jemnu a nevtieravu ozdobu, hoci je pravda, ze jeho kostym ma od prosteho vojaka hovadsky daleko, bracho je snob, hehe. Co sa tyka gombikov, drevo a kost su oka, ale napriklad u nas sa blbo zhanaju, uz nevravim o cene, myslim vsak, ze aj cin ci mosadz su pouzitelne...

Jednoznacne najvacsi problem ja osobne vidim v kvalite strihov, kde sa hrozne zabuda na partie, na ktore je v baroku kladeny doraz - siroke ramena, stihly driek a siroke boky (velky zadok, hehe), rovnako vela sak konci az hlboko, hlboko pod pupkami majitelov, posledny gombik hompala sa okolo guli...

Dalsou neprijemnostou u mnohych ludi je nedostatok doplnkov, tie podla mna davaju kostymom nadych reality - mesce, kapsy, tasky, noze, prachvnice, kresadla, fajky, kluce a podobne, to su veci, ktorych sa da vsade zohnat pomerne dost a az tak moc nestoja, rozhodne je to mala investicia v porovnani s vysledznym efektom...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

K otázce keckařství a kvality vybavení: osobně se snažím dotáhnout to k co nejlepším výsledkům, ale nikomu jinému už do toho nemluvím. Po zkušenostech, kdy jsem byl i v "domovské" skupině za největšího prudiče, když se mi zdálo vhodné nepoužívat dyftýn...nemám to zapotřebí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Knecht wrote:K otázce keckařství a kvality vybavení: osobně se snažím dotáhnout to k co nejlepším výsledkům, ale nikomu jinému už do toho nemluvím. Po zkušenostech, kdy jsem byl i v "domovské" skupině za největšího prudiče, když se mi zdálo vhodné nepoužívat dyftýn...nemám to zapotřebí.
Jo, tak to už jsem zažil taky a dospěl jsem k témuž, a to jsem elév :mrgreen: Sice je fakt, že původen nejsme skupina, ale spíš parta trampů, kteru přestaly bavit maskáče. No ale stejně. Některejm lidem to prostě nevysvětlíš. "Historie jóó! Ale dobovej stan? Na co, kdž za ty samý prachy můžu mít superlehkou hi-tech outdoor kopuli do velehor..." ](*,)
Takže jsem to přestal řešit a jedu si po svým.
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

No ale abych se vrátil k tématu: jak je to s těma punčochama? Já to momentálně řeším umělinou, ale rád bych něco stylovějšího.
Byly pletený, nebo šitý? Z čeho? Kudy vedl šev? Nad obrázky z Ospreye jsem dlouho dumal, ty mušketýři maj evidentně dvě vrstvy; jeví se mi to jako spodní vrstva = vlněné punčochy (přichycené jak?) a vrchní vrstva - zřejmě plátěné punčochy, které se v teplém počasí spustily; není mi moc jasné, jak je uchytit, aby nepadaly. Podvázat pod kolenem nějakou stuhou?

V Englundovi jsem narazil na zmínku, že každý švédský kavalerista měl v povinné zimní výbavě dva páry pletených vlněných punčoch. Co v létě?
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Raiden: Co viem ja, tak puncochy by sa mali skutocne sit, ale nepomozem ti, kedze som stratil stranku, skusim sa po nej pripadne pozriet... Ak je to skutocne tak, neboli elasticke ako dnes, takze na nohe same nedrzali, preto sa podvazovali tesne pod kolenom stuhou - tuto teoriu potvrdzuje par rytin, kde vojaci maju koniec nohavice este nad kolenom (uplny zaciatok tridsiatky, pripadne 17. storocia), tu jasne vidiet tu stuhu pod kolenom, pricom koleno je este kryte puncochou... Isto ste niekde videli aj odevy, kde borcom z cizmy vykukuje krajka... Myslel som si, ze je vlepena do cizmy, ale na tej stranke boli obrazky puncochy ukoncenej krajkou tak, ze ta potom z cizmy vycuhovala... Ak si dobre pamatam, samozrejme...
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

totiž - mně jde spíš o to, jestli ta stuha byla extra, nebo byla součástí nohavic u kalhot. Pokud se tedy nohavice nespínaly knoflíkem.
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Hm.... http://content.answers.com/main/content ... 65_wga.jpg
Tuto je vidiet to, co spominal Raiden, aspon myslim... Tie dve vrstvy...

Renesancne pancuchy aj so strihom: http://www.vertetsable.com/demos_stockings.htm

Ale tu stranku, co mam ja na mysli, tak tu najst ozaj neviem....

Edit: Podla mna bola stuha zvlast... Aspon podla tych obrazkov, co som videl, som si tak urobil ja, hehe... Ale zda sa mi to celkom logicke, ved pancuchy su vlastne spodne pradlo, to by na cloveku malo drzat hadam aj bez nohavic, smaostatne...
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Boha! Mam toooooooooo! http://www.german-hosiery-museum.de/ges ... hte_09.htm Fuj... Tu je to celkom nazorne ukazane, ako je to site, plus to, co som dal vyssie, ako strih... stuha zvlast...

Gordon: No jo, chodi sa v tom mizerne, ale je to vec zvyku, celkom som sa to naucil, hoci na velke behy je to nie prave najlepsie, hehe. Na druhej strane, aspon mi netreba navleky, ktore topanky bezne doplnali a sluzili podobne ako sara cizmy....
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Englund v Nepokojných letech zmiňuje zvyšující se oblibu vysokých bot - že je postupně začali nosit všichni, kdo na to měli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

No, k těm botám, já už zjistil, že po šesti hodinách v sedle je chůze nečekaně příjemnej pohyb i ve vysokých botách... :badgrin:
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Gordon, Knecht:
mno já sem tradiční prudič :) nevím jak to máte na Baroku (sou tam ostatně k vidění taky pěkný kousky, ale jak je to barevný tak to tak nevyzní - ostatně moje výstroj byla loni taky děsivá, snad do bílý hory došiju:)
Ale na Gotice se vyskytujou takový zjevy, že je potřeba jim to říkat... decentně a slušně - 3/4 z nich fakt netušej a nikdo jim nic neřekl, respektive jim kamarád zmrd prodal svoje odpadky .)) (Omlouvám se za výrazivo admine) A zbylá čtvrtina sou ti lidé co na rady reagují agresivně - asi to kazej záměrně takže těm se chodíme po skupinkách smát... a občas jim uděláme na internetu PR :))
Olaff
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Olaff »

Siegfrid: Tym sa netrap, aj v baroku je takych zmesi dost... Napriklad aj ja som este zatial zmes v porovnani s ludmi, co som si vybral ako motivaiu, hehe...
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

No já jsem taky taková směs...
Mušketu mám podle typu datovaného na 1638, ale podobnokroj podle kostýmu datovaného 1627...

Takže asi bych měl výhledově předělat střih :wink: , zejména když úhlavní akcí regimentu je (ne)dobytí Brna 1645...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

My máme vzor z doby, kdy švédové pomalu přecházeli na střelbu bez furket a ty naše muškety jsou kalibr 18mm, nechci kecat kolik vážej, řekl bych tak 6kg (zvážím na váze u našich 8) ) A střílet se z toho bez furkety docela dá, ale musí to jít ráz na ráz, žádný dlouhý míření.
Střílel jsem i ostrejma, a to je bez furkety docela povalovačka, jak to člověk vyvažuje, aby nepadal dopředu... :lol:
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Post Reply