Web CEA

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Žádný argumentační krok stranou, jen mám rád, když se říká A, aby se říkalo i B.
K věci:
1) To se myslím stránky celkem snaží. Samozřejmě, když budu pátrat po nevhodných formulacích, vždycky nějaké najdu.
2) V prvé řadě nemám pocit, že webové stránky mají suplovat odbornou literaturu. Navíc věcí na nich postupně přibývá, stránky jsou poměrně hodně "čerstvé".
3) Souhlasím s tím, že obrázků lidí v různých typech a úrovních zbrojí by tam víc být mohlo (a předpokládám, že jich tam časem víc bude), aby byl dojem možností výzbroje plnější. Ale schválně si zkus udělat "typického" VM bojovníka. IMHO buď budeš prezentovat mix nálezů a více-méně příbuzných analogií a spekulací, nebo bílé místo.

Mimochodem neřekl jsem, že takhle má vypadat stránka o vybavení VM vojska, to mi do pusy nevkládej. Stránky celé mají ještě hodně much. Ale sám počin pokusit se dát dokupy základní informace o různých stránkách života na VM na jedno místo v hutné, ale srozumitelné formě, mi přijde záslužný.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No vida, tohle je názor:-)
Ad 1) žádná informace, leda náznak, že pátrám po nevhodných formulacích. Přitom se bavím hlavně o obrázcích a v neosobní rovině. Faulík :)
Ad 2) webové stránky mohou být zábavné nebo odborné. Vy se nenazýváte sdružením kamarádů, ale Centrum EXPERIMENTÁLNÍ ARCHEOLOGIE. To je věda se svou odborností a metodikou, té musíte dostát! Vy tvrdíte, že děláte vědu, ne já, takže je to na pováženou, že zlehčujete nutnost odbornosti. Pasujete se s tímhle - CEA Všestary. Ne s námi hobbysty.
Ad 3) "zkus si to sám" není argument.
Ad závěr) záslužný neznamená bezchybný. Jestliže ta stránka nabízí nesprávný obrázek historie, pak je morální aspekt na pováženou (záslužnost x nepravdivost), ale o tom já se nebavím. Bavím se o odborném aspektu a následném aspektu zcestného působení na veřejnost.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Tiež som s tým mal problém. Chcel som ukázať kamarátke, ako vyzerá VM bojovník a zatial jediný web kde sú o ňom ucelené informácie je CEA, takže som tam automaticky klikol. Dostal som sa ale do slepej uličky a ťažko sa mi klučkovalo a vysvetlovalo, že na stránke o VM je ako IKONA použitý franský bojovník. Nemôžeme sa klamať tým, že sú to najbližšie analógie. Aj Sama frankovia oklamali tak, že sa preobliekli za Slovanov. Teda ak sa museli preobliekať, nevyzerali tak isto. :wink:
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

coz je dalsi problem pojmenovat se uplne stejne jako niz zavedena organizace, taky to troch zavani. Ale pokud jste o ni nevedeli tak to taky neni moc v poradku....
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Kain:
1) Nikde jsem neřekl, že pátráš, řekl jsem, že tam méně vhodné formulace lze najít, ale snaží se jim vyhýbat. To, jestli je vyhledáváš jsi řekl Ty, takže nevím, čí faulík to je ;)
2) Dovoluji si upozornit na celý název sdružení (stačilo by se podívat na titulní stránku webu), OA spadá do aktivit stejně jako EA. Sekce Velká Morava patří primárně k sekci oživené historie. To, že z experimentální archeologie ještě na webu prakticky nic není, je pravda, ale LH má prostě trochu náskok a osobně doufám, že se to co nejdřív změní ;)
3) Asi jsi nečetl tu odpověď celou.
Bavím se o odborném aspektu a následném aspektu zcestného působení na veřejnost.
No víceméně ano - Tvůj komentář je tu jeden z mála, na který má vůbec smysl reagovat...

Scar:
Hm, na mě ta popiska pod obrázkem jasně křičí, že je to franský vzor, ale asi je potřeba to beta-testovat i na lidech, kteří na tohle období nejsou zvyklí.

kickusak:
No já osobně jsem sám zvědav, jak se ta EA složka práce CEA bude s tou LH složkou snášet a jak moc se bude rozvíjet :) Brzo soudit.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Archimedes: oba názory zazněly, přepínám a končím...:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Muscho, hláška "Jetě to není hotové" není argument. Pokud je něco blbě udělané a vypustíš to na veřejnost, je to prostě blbě udělané. Do budoucnosti nikdo nevidí. Kbybych si dovolil podobný argument v práci po spuštění služby, zjebali by mě jak sysla. Což se teď děje vám, a vašim stránkám :twisted:
Když to tedy "není hotové" v takové formě, že za obsahem nemohu bez rozpaků stát, řešení je jednoduché - nezveřejňuji. Což bych doporučil.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nečekal jsem takovou reakci, když stejný způsob profilů má spousta dalších skupin. Pravda, spíš to chtělo dát najednou. Ty civilní profily přidáme co nevidět.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

Už to lehce nakousl Kain. Müscho, jaký máte vztah s Centrem experimentální archeologie ve Všestarech? Díky za odpověď.
Hwæt!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Nejsme jedno sdružení. Taky máme jiný název - Centrum experimentální archeologie a živé historie, ve Všestarach je Společnost experimentální archeologie (archeopark potom Centrum EA), ano podobné.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

a je to zámerne podobné? Nebo je to stejná "náhoda" jako s temi portréty?
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

jo, že nejste jedno sdružení je jasné :lol: Mně zarazila ta podobnost názvu. Takže stejný princip jako u "výpůjčky" z webu skjb.
Na ty vaše experimenty jsem zvědav, přeji hodně štěstí (a vlastní invence).
Hwæt!
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

nechteli byste treba nekam plout na clunech z jednoho kusu dreva? Mohle by se to treba jmenovat ... expedice Monoxylon ? :idea: :idea:
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

ale kdeže Bobře. Tahle by se jmenovala Monoxilon. Aby to byl původní a jiný název!
(a končím :) .
Hwæt!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ach bože, provinil jsem se. Bylo mi dáno do vínku jméno Petr a tak jsem poskvrnil světce z nejsvětějších - samotného svatého Petra. Jen doufám v milosrdentství inkvizice svaté, že mne příliš -za takto opovážlivé plagiátorství- neztrestá.

Muscho, vklidu pokračuj v práci na webu: Web je pružné a proměnlivé médium a ne staticky vydaná kniha, kterou vydáváš v jeden den "an blok". Doplňování, úpravy, změny a další zásahy jsou normálně vyvinutým návštěvníkem očekávány...
To neznamená, že bych ti tam toho hodně nezměnil, ale už se mi u tebe povedly najít zmínky a podklady, které jsem nikde jinde nenašel (a pomohly mi). A mimo to si pamatuji dobu, kdy i tento web byl nepopsaný list papíru...

KICKUSAK - K těm fotografiím je to smutné. Ale to už narážíme na jiné téma, které i donekonečna řešíme. Zdroje a přístup k podkladům - plné trezory nepublikovaných věcí, které jinak nikde nejsou publikované. Já na to narazil nedávno u tzv. "japonského zlata". Kdybych si je nenafotil, tak mám kulové, protože publikované to není a čert ví kdy bude...
Post Reply