Řezbařina - výrobky ze dřeva, kostí, parohu, rohoviny aj.

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

Ake nastroje pouzivate na zdobenie kosti a parohov? teda okrem kruzidiel?
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

nůž, pilka, rašple, hoblík atd.
Doporučuji článek od J. Kavána z AR 1980, tam je asi30 str. věnovaných tomutu tématu
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

A nemas ho nahodou v elektronickej podobe? AR myslis co? Asi to nebude amaterske radio :-)
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Archeologické rozhledy?
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Trochu jsem zapátral, tak to hřeblo je datované do 10.-11. stol. a je "...jistě zhotoveno rukou slovanského řemeslníka".
V PA 1957 je slušný článek od Hrubého, tam je taky výroba solidně pojata.
Což o to, AR po ruce to mám, ale 30 stránek skenovat nebudu, na to nemám čas ani chuť, když tak sa ozvi SZ.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Někdo chtěl vědět, jestli se používaly pilky, tak to sem hodím, SBM IV, pilky na dřevo.
Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Mám možnost si koupit při jedné objednávce vypalovačku do dřeva (a tedy i pro ostatní účely).

Přiznám se ale, že jsem nad tímto nikdy vůbec nebádal a tak potřebuji poradit - jsou z raného středověku známé nějaké předměty s vypalovaním do dřeva nebo je to čirá spekulace?

Prvotně mi stačí informace jako "ano" abych se rozhoupal ke koupi nebo ne. Děkuji za pomoc.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Omluv neznalého, ale je to taková "odporová pájka", kterou kreslíš na dřevo nebo kůži tenkou "spálenou" linku?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

ano, ale nechci řešit technologii, zdobení vypalováním jde dělat mnoha různými způsoby a technicky by šlo dělat i v RS, ale pokud se to nedělalo (není analogie apod), tak tu pájku mám k ničemu :evil:
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Vždycky se s ní můžeš vrhnout na zábavnou elektroniku, ale ta ti bude v RS k ničemu :twisted:. Možná tak na pravěk, ale to bys musel dělat LH Danikena :twisted: :twisted: :twisted:
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Tohle je speciální pájka jen na vypalování za 400 Kč (Objednávám hedvábí a tak jsem přibral i nějaké "art" nářadí - ale na pájku a mastek jsem už dal storno) - takže kdo pájel klasickou pájkou - tak tohle musí hodně ocenit. Klasickou pájkou mi to přišlo strašně nemotorné...
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Když už, tak skus hrotovou a ne trafopájku. Tu hrotovou držíš jako tužku, ale jesti jí nemáš vyjde tě asi líp ta za 400,-
Vítězství nebo smrt!
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Acheron »

Trafovou pájkou jsem už vypaloval, je to taková pistole:-)) šlo to blbě, drátek se přepálil a zdržuje to. Navíc tím žhavým očkem jde omylem něco připálit.
Hrotová je lepší, mám velkou s velkým pálicím potenciálem. Problém je, že když už se pájka do nečeho zaboří, musí to být rychlovka, jinak neopravitelná škoda...
Také jsem si pořídil zmíňovanou hrotovku za 400,- v podobě tužky, ale pořád je veliká, hrot od rukojetí je stále daleko a na jemnou motoriku to není.
Na nějaké miniatury a ornamenty to chce uplně něco malého, skutečně jak prupiska.

Existuje něco takového?Co pořizovací cena?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

To už ale řešíme jenom tu technickou stránku (21. století), ale bohužel asi žádné nálezy vypalovaného dřeva asi nejsou? Takže je tato diskuse stejně zbytečná.


Tady je ta "moje" pájka
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Tak vraž špendlík do dřívka a nahřívej ho nad svíčkou.
Vítězství nebo smrt!