Teoretické úvahy nad přilbou sv. Václava

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jen pro forma připomenu, že za vikingské období se běžně označuje 9-11.st.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Na základě Frenkova rozboru shody složení stříbra v tausii na nánosku a obroučku by ovšem vznikl problém:

1. buď byl obrouček, nánosek i výzdoba vytvořeny naráz
2. byl motiv na nánosek přidán dodatečně a v této chvíli byl vyroben i nový obrouček a jeho zdobení
3. byl původní obrouček holý a tausován byl až společně s nánoskem
4. byl původní motiv z obroučku odstraněn a nahrazen novým motivem společně s motivem na nánosku což ovšem považuji za silně nepravděpodobné.

To je trochu moc variant na to aby se na to dala dost obtížně postavit jakákoli další konstrukce.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já bych tuhle diskusi v tuhle chvíli utnul a pokračoval v ní až tu budeme mít velké, zřetelné a detailní fotografie se zvýrazněnými detaily inkriminovaných pasáží, rozbory materiálů (osobně by mne zajímalo i porovnání materiálu podkladu nánosku a obroučku) apod. Protože takhle se tu kupí nejen nepodložené teorie postavené na dojmech o tom co komu co připomíná (třeba mně nánosek havrana nepřipomíná, vůbec mám problém se na něj dívat jako na zoomorfní tvar), ale hlavně se tu pak dohadujeme o detailech typu řasení tuniky apod. aniž bychom to mohli jasně a průkazně demonstrovat na jasné, zřetelné fotografii. Stejně tak nemá smysl citovat jiné teorie (pokud dojde na výklad detailů motivu) pokud se to nedá přímo demonstrovat na motivu samém. Já tu přilbu viděl několikrát, mám nějaké fotografie, dělal jsem si i fotografie z dost netradičních úhlů (vesměs vyšly mizerně) a přesto můžu s klidným srdcem říct že vůbec nevím CO přesně na tom nánosku je. Takže kdybych mohl poprosit - nejdřív shromážděte všechna dostupná fakta (a ne teorie - hlavně obrazové podklady a metalografii) a pak můžeme v téhle debatě pokračovat ano?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Pravda, špatně jsem se vyjádřil, chtěl jsem říct "vytepali do podoby havrana", to se omlouvám. Ale zbytek ...no, ten článek jsem četl a popravdě je ti sice taky spekulace, ale působí daleko hodnověrněji. Ale souhlas s Wothanem, končím taky s debatou do detailních fotek...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Slavíček: obvykle se jako začátek vikingského období uvádí nájezd na klášter na ostrově Lindisfarne roku 793, takže ano, můžeme bazírovat na posledních 7 letech 8.st. ale běžně se uvádí jako vikingské období 9. až 11.st. To už ale není přímo k debatě.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Locked