Web CEA

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Upřímně řečeno moc nevím co tu tak moc s Muschou řešíte - pokud jde o vlastní fotky, které jsou pořízené legálně (se svolením vlastníka, nebo za poplatek vlastníku/vystavující instituci) a uvede se u toho původ té věci, nevidím v tom problém. Zase není důvod být papežštější než Papež.

Pokud se týče loga - to máte tak, občas se třeba dostaneme k zajímavým věcem, získáme svolení si je nafotit, dáme je na web a pak je najdeme úplně náhodou na jiných webech začleněné do textu jako by se nechumelilo. Tomu asi úplně zabránit nemůžeme (stejně jako nemůžeme zabránit tomu aby se z našeho webu kopírovaly texty nebo se napodoboval jeho vzhled a pojetí), takže to u fotek u kterých usoudím že je to vhodné nebo že to má význam řešíme logem a pro to že mi přijde vodoznak nebo logo přes tu věc jako prasárna dávám nevýrazné logo někde bokem s tím že vědomě riskuju že i podprůměrně zdatný jedinec si to ve photoshopu dokáže vyřezat a logo odstranit. Věci které přebíráme z jiných zdrojů ale nikdy nesignujeme (jen výjimečně a po dohodě s tím kdo je poskytl).

U replik uvádíme buď výrobce nebo vlastníka.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

u vas i u nas se ale daji rozlisit veci NAFOCENE a VYROBENE skupinou, tady ne a to se mi moc nezda
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Věci vyrobené skupinou jsou popsány "výroba CEA".

Na webu Skjaldborgu mi třeba chybí totální absence použíté literatury.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

U každé fotky je popiska, výrazně podrobnější a přesnější než na spoustě jiných webů - pokud tam vůbec nějaké jsou. Zrovna tohle se myslím CEA nedá vytknout...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

jsem rad ze jsi konecne nasel odvahu napsat to i jinde nez v ustrani na LH.sk. Na nasem webu zadna literatura nechybi a ani nemuze, ponevadz to neni web o ranem stredoveku ale o nasi skupine a o te (bohuzel) zatim zadna literatura neni.
Ale kdyz uz mame uprimnou chvilku, na tvem webu je jiste dost archeologie a historie ale kde je to "experimentální" a "živá" tedy nejaké návody, zkusenosti, nebo nedejboze experimenty, clenové a tak podobne?
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Jen tak namátkou:
K výrobě textilu byla v raném středověku používána přírodní vlákna dvojího druhu. Jednak vlákna rostlinného původu: konopí, kopřiva, len a dále vlákna živočišného původu: hedvábí, lidské vlasy, vlna, zvířecí srst, žíně. V průběhu let se samozřejmě měnila oblíbenost a používanost jednotlivých materiálů. Nejužívanějšími surovinami byli len a ovčí vlna.
Tkaní na karetkách je velmi stará textilní technika. Nejstarší dochovaný nález takto tkaného pásu je datován do 12.století před naším letopočtem, byl nalezen u Théb a při jeho tkaní bylo použito 300 karetek. Také v 9. století byla tato technika velmi oblíbená a používala se na výrobu ozdobných lemů na oděvy, popruhů, opasků, různých součástí postrojů na koně a dobytek. Stuhy, nalezené například ve švédské Birce, jsou dokladem vysoké technické úrovně tkaní, některé jsou tkané z hedvábí a protkávané zlatem (tzv. brocading). Karetky se zřejmě vyráběly ze dřeva, z rohu, parohu, z kůže nebo z kosti. Kostěné destičky jsou nalézány na území Velké Moravy i ve Skandinávii. Doklady o znalosti této techniky tkaní jsou od Islandu až po Japonsko. V některých oblastech Asie, Afriky i Evropy se tkaní na karetkách dosud používá například jako doplňková technika při tkaní látek a tvorbě lidových oděvů.
A tohle je co? :idea:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Web ještě hotový není a všechny ty věci tam budou.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Já fakt nevím lidi co pořád řešíte - respektive jak.

Když jsem lezl mezi Ohaře (mohu-li se za něj alespoň částečně považovat) - doufal jsem v oázu klidu a porozumění :biggrin: , ale mnohdy je to zde horší než v cikánském ghettu :evil: .

Nevím Muscho - bolelo by to moc, kdyby jsi uznal že ty "loga" jsou přehnaně velké a změnil to na něco decentnějšího? A neodpovídal útokem?

Samozřejmě že chápu, že člověk se brání a některé reakce zde mohly být formulovány slušněji.

Ach jo :-X
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

To, že bude okruh stejně nebo podobně zaměřených lidí oázou klidu je docela utopie, protože stále zůstávají lidmi a lié jsou od přirozena svárliví a nemají se moc rádi. :wink:
Vítězství nebo smrt!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Přilba datovaná díky doprovodným artefaktům (sekera, keramika) do velkomoravského období byla získána nelegálním výzkumem s pomocí detektoru kovu. Jedná se o kónickou helmici s nánosníkem podobné helmám ze Stromovky. Další přilbice z velkomoravského období získaná opět nelegálním výzkumem byla podobná helmám z Hradska.
Co je tohle ?
Tkaní na stavu

K samotnému tkaní látek sloužil tkalcovský stav. S největší pravděpodobností se používal jen stav vertikální. Máme pro to i řadu podkladů. Jedním z nich je útržek tkaniny ze Starého Města. Na tkanině je vytkávaná dírka a ta mohla být takto zhotovena jen na vertikálním stavu
A co tohle ? Máme vyzkoušeno, že vytkat díru lze i na horizontálním stavu, takže bych to vůbec nebral jako argument pro vertikální stav.
Pletení

Pletené vlněné ponožky jsou doloženy z ruských nálezů z 12. století. Z Velké Moravy přímé doklady pletení postrádáme, vyloučit jej ale nemůžeme.
?? znamená to snad, že když se něco nenašlo skočíme si pro to kus na východ a o 200 let později ? Stejný případ jsou i boty, našly se v Novgoroďe, a jinde na "Slovanském území", všechna tahle území byla pod vlivem ne-li nadvládou švédských vikingů....
Boty podobné těm objeveným v polském Opolí, či ruského Novgorodu a Staré Ladogy nejspíš obouvali i lidé na Velké Moravě.
Je to hnus.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

O helmách jsem se doslechl, ještě jsem je v rukou neměl, tam to zkreslené být může, to nepopírám.

Čerpal jsem z literatury, která je pod článkem o textilu uvedená.

A jestli je to hnus a nelíbí se ti to, tak to udělej jinak a líp.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

A dál ?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Pazourek

Post by Pazourek »

No já nevím...
Říkat o rozestavěném domě, že do něj fouká, když ještě nemá okna...
to se mi zdá hloupé.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Müscha wrote:Holenice mi přijdou pro pěchotu dost zbytečné, pro jízdu jsou užitečné.
Přímo z našeho postředí to pokud vím bezpečně doložené není.
Image

Copak to má panáček na holeních ? :twisted:
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Holt panáček po jedné hnusné ráně do holeně začal být paranoidní a rozhodl se nohy chránit. Ano, za použití analogie, stejně třeba jako řada jiných.

Ono je snazší zvolit si jako dobu kterou dělám 9. a 10. století ve střední, východní a severní Evropě a sbírat věci za dvě století po většině Evropy :-({|=
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.