Nábytek

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kdybych tam chtěl mít podobné zdobení, tak bych si ho tam stejně natloukl sám, takže žádná křeč, jde mi vysloveně jen o tu bednu - problém budou ty hřeby kterejma se to spojuje, ty bych rád kované.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Klidne ti to sklizi kovanymi hreby. Ale ty ve Ferone pochopitelne nesezene a sam si je taky neukove. Takze jsou v zasade dve moznosti. Bud si je sezenes sam a dodas mu je nez se do toho pusti, nebo ti to sklizi jen ve dreve bez jakehokoli hrebiku a ty si je tam dotluces dodatecne sam. Kazdopadne at tak, ci onak se to na cene asi nijak vyrazne nepodepise a zjistim ti to.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nemám problém dodat si kované hřeby sám, ale buď si je budu muset objednat u kováře nebo si je v létě vykovu sám až nám pojede kovárna. Takže mně by asi vyhovovalo to zklížení s tím že si to tam nabiju.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Dobra kluci. Zeptam se ho tedy na ty dve truhly, jejich podklady jsem od vas dostal. Rozmery a obrazek bude na kalkulaci stacit. Na tu druhou truhlu s tim oblym vikem se ptal tusim Kain ne?
Nejsem si uplne jist, zda nam nase super nova ucetni spocita vyplatu uz tenhle tyden, dost mne tim toci, ale hned jak budu mit prachy, jdu za tim truhlarem a zeptam se ho i na vas. Mate nejaky termin do kdy?
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Chci se zeptat, jestli jste někdo neviděl vyobrazení, či nález, ze kterého by bylo možné určit, jesli se křesla a jiný honosný nábytek čalounil.

Zdá se mi podivné, že by i při dostatku kvaliních látek sedávali jen tak na dřevo s kožešinou nebo přehozem :roll:
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany
Contact:

Post by Pajiczek »

Chtel bych se zeptat na otazku ohledne kostrukce truhly (pocatek 14.stol). Jestli je mozno truhlu delat skladanou z prkenek (vicemene neco jako palubky) a pokud ano jak tyto prkenka spojit (jestli prave treba systemem drazka-pero jako u soucasnych palubek)

Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Já bych to asi řešil na kolíčky spojená prkna a pak ohoblovat do hladka.
Wothan výše psal o truhle z pražského hradu, která je stlučená kovanými hřeby.
Vítězství nebo smrt!
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Pajiczek wrote:Chtel bych se zeptat na otazku ohledne kostrukce truhly (pocatek 14.stol). Jestli je mozno truhlu delat skladanou z prkenek (vicemene neco jako palubky) a pokud ano jak tyto prkenka spojit (jestli prave treba systemem drazka-pero jako u soucasnych palubek)
Doporučuji http://www.greydragon.org/library/chests.html, jinak na všech dochovaných exemplářích je vidět, že používali co nejširší prkna, a pokud jsou spojené, tak spíše jen přiražením k sobě a případně slepením.
Ale spoj na pero a drážku znali.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

To čalounění jsem nikde neviděl, ale samozřejmě nesedali na holých prknech. Mnohdy jsou z pod sedících vidět růzě vykukující růžky polštářků :)

K tomu spojování. Netýká se to přímo truhly, ale viděl jsem polyptych jehož deska byly vyloženě současné spárovky z tenkých latiček, které vlivem se času od sebe rozklížili. Bez čepů, jen tak na tupo k sobě.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Nene, truhlu s oblým víkem už právě mám, chtěl bych rovnou alá Mastermyr, posílal jsem ti obrázek...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bacha, Mastermyr nemá rovné víko. Viz: http://www.netlabs.net/~osan/Mastermyr/ ... -Chest.jpg. Je to klasika - bocná plaňka jako víko. BTW: sehnat dubová prkna širší než 20 je celkem problém..... .-(
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jo, já myslel oblé víko=skládané víko dokulata. A vím, že to je problém, taky to chci z měkkého dřeva. Je to lehčí na transport a lacinější a snažší sehnat...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jo? Prkna sirsi nez 20? Good luck! Nejvetsi fosnu, jakou mam doma, je bukova 53, je ale kratka a nedam ji z ruky :-)
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím.

Tak jsem dodělal postel do stanu. Nyní ji hodlám mořit vodou rozpustným pigmentovým mořidlem a následuje konečná úprava, s kterou si nevím rady.

Chtěl bych postel napustit včelím voskem, ale přemýšlím jak na to. Mohl by mi někdo, kdo už s tím má zkušenosti, poradit? Zajímalo by mě, jestli se povrch dřeva musí nějak zahřívat těsně před nanášením rozehřátého vosku a jestli se do vosku před napouštěním něco přidává (například nějaký podíl sádla).

Díky za rady.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Terpentýn a vosk dohromady.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply