Montefortino

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Montefortino

Post by Sulla »

Nevíte někdo náhodou postup pro výrobu starořímské helmy typu montefortino z bronzu??? Rozhodl jsem se že si sestavim zbroj římského legináře z Caesarovi doby a abych z toho měl pořádnej požitek tak si to chci všechno vyrobit sám a tak schánim všude možně vše možné co by se mi hodilo...Byl bych velmi vděčný za jakoukoliv výpomoc... http://www.romancoins.info/MilitaryEqui ... rtino.html
Zvláště mám zájem o typ helmy která je na 5 obrázku odshora
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Což o to, obrázky se najít dají, ovšem s výrobou bohužel neporadím.

Roman Helmet Database na Romanarmy.com

Saša
TITVS_MARTIVS
Nováček
Nováček
Posts: 36
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by TITVS_MARTIVS »

Kamil wrote:Nejsem v tomto nikterak kovaný, ale není typ montefortino na Caesara trochu starý?

K.
Nikoliv, helmy typu Montefortino se používaly až do začátku 1.stol.n.l. ale máš částečně pravdu, v Caesarových dobách už byly trochu "staré". :wink:
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Sulla »

No jo no, je tomu važne tak že už byly trošku více zastaralé a už se moc nepoužívali ale na spoustě odkazech kde jsem viděl zbroj legionáře z Caesarovi doby byla právě tato přilba...Nemohu to tak všechno plně hodnotit jelikož jsem "laik" a ne historik ale z toho co vim tak jednotná uniformita v te době eštš tak plně nebyla...vzhledově se tudiz tyto přilby neshodovaly ale v podstate asi byly stejne ne?! No nebylo to jako v cisařské době kdy to bylo skoro vše stejne...:wink: nebo mi to tak alespon prijde. Každopádně schánim tento typ jelikoz mi tak bylo porazeno od jednoho vysokoškoláka ktery na tohle delal práci...a v té práci pravě popisoval legináře s helmou typu montefortino...i v knize kterou jistě znáte: ŘÍMSKÉ LEGIE znovuzrozené v barevnych fotografiich od D.Petersona je právě uváděna tato přilba...no a tak se proto zajimam o tento typ přilby. No diky temto slovum snad nebudu vypadat jako neznalec :) A coz se tyce meho vybaveni pro vyrobu...no neni zadne ale prave proto se ptam abych mohl sehnat...ale jinak moznost je takze proc s tim nezacit? No při "nejhorším" budu muset sehnat nějakého platnéře nebo kováře co mi usnadní tuto práci...
TITVS_MARTIVS
Nováček
Nováček
Posts: 36
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by TITVS_MARTIVS »

Sulla wrote:No jo no, je tomu važne tak že už byly trošku více zastaralé a už se moc nepoužívali...
Montefortina sice staré byly, ale naopak tvořily drtivou většinu přileb používaných legionáři Caesarovy doby. Takže pro tvou výzbroj je to správná volba.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Obávám se že ani "v císařské době" nebylo "všechno skoro stejné" - plná uniformita v legiích vlastně nikdy nenastala.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím,

přilby typu Montefortino se v 1. století př. n. l. zcela běžně užívaly. Slovem "staré" v uvozovkách měl Titus Martius na mysli, že v té době již byly velmi dlouho v užívání. Etruskové a Římané tento typ přileb přebrali od Keltů pravděpodobně již někdy ve 4. století př. n. l. a Keltové je používali ještě o něco dříve.

Vedle toho se v 1. století př. n. l. začaly používat i další typy přileb - typ Mannheim a typ Buggenum (nebo v anglické Robinsonově terminologii typ Coolus). Především typ Mannheim bývá často dáván do souvislosti s Caesarovým vojskem (na odkazu ze Sullova prvního příspěvku je to ta druhá odshora), to ovšem samozřejmě neznamená, že to byl jediný používaný typ. Jak už bylo řečeno, uniformita, jak ji známe dnes, v římské armádě neexistovala. A to ani v době císařské - ani v ní to zdaleka! nebylo stejné.

Každopádně volba přilby typu Montefortino pro tvou rekonstrukci legionáře doby Caesarovy je naprosto v pořádku.

S pozdravem
Saša
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Sulla »

Historii zbroje tak nejak znam...Kdyby jste vsak zjistili a mohli mi vsak poradit jak ji vyrobit tak bych byl vdecny ale pochybuju ze vyrobni postupy se prozrazuji takze nakonec se tu za nejakej patek budu schánět po kovářích jenž by mi ji vyrobili...kazdopadne dekuji za vsechny prispevky jenz byly a budou napsany

Vale
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No a jaká zbroj tě zajímá? Předpokládám že lorica hamata, tedy zbroj kroužková ne? Její výroba je defakto obdobná jako ve středověku, jen si teď nejsem jistý zda se používal nutně systém spojování sekaných kroužků s nýtovanými nebo zda lze použít jen nýtované. Uznávám že v takhle rané době mám v brnířině mezery.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím Wothane,
střídaly se nýtované kroužky s jednolitými, popřípadě svařovanými.
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Taky zdravím!

Ano to vím, ale co bych rád věděl - bylo to striktní pravidlo, nebo mohly být nýtované všechny použité segmenty? A pokud ano jaký podíl hrají na celkovém počtu jednotlivé typy konstrukcí, je-li to známo a dělala-li se nějaká statistika či soupis?
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Podrobné studie zabývající se přímo tímto jsem nehledal, a tudíž ani nečetl. Ale podle toho, co znám, tak většinou byl použit systém, kdy byly jedním nýtovaným kroužkem provlečeny čtyři okolní jednolité/svařované kroužky.

Doufám, že to je to, co chceš vědět - nikdy jsem nic podobného nevyráběl, vždycky jsem o tom jen četl.

Image
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Sulla »

Wothan wrote:No a jaká zbroj tě zajímá? Předpokládám že lorica hamata, tedy zbroj kroužková ne? Její výroba je defakto obdobná jako ve středověku, jen si teď nejsem jistý zda se používal nutně systém spojování sekaných kroužků s nýtovanými nebo zda lze použít jen nýtované. Uznávám že v takhle rané době mám v brnířině mezery.
No ano, začínám již vyrábět kroužkovou zbroj...bohužel vsak nemam moznost dělat je jinak nez je pouze uzavřit...nýtovanou kroužkovku zkusim příště! Což se týče ostatních věcí jakožto caligae a vesty pod krouzkovku tak to bych si rad vyrobil z kuze takže někdy budu muset na nějaky jatka...nejspis. No a prohlý štít z dyh s kovovým umbem tak nějak už vim jak vyrobit. A gladius koupim od kováře. Takže hlavním problémém teorie je zatim momentálně ta přilba...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Myslím, že by to kovář od kterého mám čepele zvládl. Čepel gladia - hispánského, mám objednanou jinde ale už asi dva roky na ní marně čekám. Na druhou stranu já jí jako tribun angusticlavi moc nepotřebuju, nosím spathu. Mohu doporučit i kováře na výrobu jílce, pochvy apod.

Jinak s kroužkovou zbrojí si asi poradíš sám, předpokládám. Postup pletení pletiva je stejný jako ve středověku - http://www.curiavitkov.cz/clanek1.html jen střih bude trochu jiný a dvoudílný s krytím ramen. Pozdní kroužkovky auxillií co znám z vyobrazení ale už mají klasické rukávy a nemají to zdvojené krytí ramen.
Sulla
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Sulla »

Kdyz tak premyslim nad tvou nabidkou o kovářovi...no poradit bys kdyztak prosimte mohl, i kdyz uz o jednom vim ale predpokladam ze gladius od tveho kovare jiste vydrzi vice(ne ze bych s nim chtel sekat o skalu ale...) a potrebovat ho jasno jiste budu! A pochvu na meč bych si dokazal vyrobit sam-masiv dokazu opracovat lehce.
Post Reply