Knedlíky

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Post Reply
R.S.Black
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Knedlíky

Post by R.S.Black »

Ahoj lidi,
nevíte někdo náhodou od jakého století se jedí knedlíky tak jak je známe dnes?Jak kynuté,tak bramborové.Narazili jsme na toto téma při jakési diskusi a nic.Tak pokládám tento dotaz zde.Děkuji za případné odpovědi.
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Přesně to nevím, ale jsou už v nejstarší kuchařce z 15. století. Mám ale dojem (to jistě někdo upřesní), že zmínky o tom jsou mnohem starší.
Pokud ale se ptáš na to, jak píšeš, tak jak je známe dneska, tak pokud by jsi měl na mysli vaření šišek, které se pak krájí na kolečka, tak to je údajně zlepšovák hospodských někdy teprve z počátku 20 století. Správný knedlík má být koule, která se krájela na půl. Chuťově to ale bude zhruba stejné. Úplně původně se ale tyto koule po uvaření ve vodě ještě pak smažili na oleji či sádle (sladké pak na másle).
Joe M.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Podívej se na knihu od M. Beranové Jídlo a pití v pravěku a středověku, je to tam baáječně rozepsané.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Muscho - tak to alespoň naskenuj... tato kniha se dnes nedá sehnat, sám jsem ji chtěl a nic... :evil:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Já jsem ji sehnal před půl rokem bez problémů.
Zkusím to opsat.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Moc děkuji Bozovi a Bobrovi za okamžitou reakci a nabídku s pomocí jak tuto knihu sehnat. Fakt mne to moc potěšilo a vážím si toho.

Jen na vysvětlenou - 2x jsem si ji už někde onbjednával a 2x mi bylo řečeno, že je totálně vyprodaná a nebude.

Ještzě jednou moc díky.
Post Reply