Využití psů v boji a běžném životě

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Využití psů v boji a běžném životě

Post by Zuzka »

Nazdarek vsichni,
mam za ukol udelat malou prednasku o vyuziti psu v historii. Bohuzel nevim nic o tom, jak a k cemu se psi pouzivali, jaky k nim meli lide vztah, co pro ne znamenali. Jaka plemena se tehdy vyskytovala. Nebo treba jestli pouzivali nejake obojky. Proste cokoliv na toto tema. Kdyby existoval nejaky pramen, kde vzit nejake informace nebo by tady o tom nekdo vedel vic, byla bych vdecna.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Ahoj Zuzko, no to by jsi chtěla ať ti tu přednášku rovnou nachystáme celou ne 8)

Někde v diskusi jsou obojky z 13 století (trny pro ovčáckého psa - podobné obojky jsou myslím nalezeny po celé evropě).

Dále doporučuji knihy a web. Seznam knih je někde v té diskusi, popř. ti je sem dodám.

Ve většině knih najdeš tyto skupiny psů pro RS (po paměti)

1. bojoví - mossolští
2. lovečtí (pro zábavu) - chrti
3. lovečtí - zpravidla špicové
4. zabavu - nějaké malé bestie v dekadentním Římě, Pekingu a v podobných výspách světa
5. pastevečtí - bílí velcí - čuvači
6. - směsky z osteologických nálezu (střední až menší), ale bez pramenů v literatuře
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Pampaliny: No, to by se mi libilo :twisted: , ale az tak jsem to nemyslela. Diskusi prolezam, ale zatim jsem na nic nenarazila. Spis jsem myslela jake typy psu se vyskytovaly a jestli existuje nejaky pramen Pokud mozno v cestine), kde bych se docetla vic.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A jsi si jistá, že ses aspoň podívala na internet, že jo? Nebo že v knihovně nic neměli? Protože já si vybavuju nějakou knížku, kde byli bojoví psi od starověku po služební a protitankové psy, ale na jméno si nevzpomenu. Ale divil bych se, že by ve vědárně nebyla.

A zajímavý rozcestník je třeba tady, že:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dog

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Pampalíny wrote:
Někde v diskusi jsou obojky z 13 století (trny pro ovčáckého psa - podobné obojky jsou myslím nalezeny po celé evropě).
jeden obojek je zrovna vystaven na Špilberku v rámci výstavy o Přemyslovcích, takže pokud Z.žiješ poblíž Brna, máš šanci ho vidět
nunc est bibendum
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Jura wrote:
Pampalíny wrote:
Někde v diskusi jsou obojky z 13 století (trny pro ovčáckého psa - podobné obojky jsou myslím nalezeny po celé evropě).
jeden obojek je zrovna vystaven na Špilberku v rámci výstavy o Přemyslovcích, takže pokud Z.žiješ poblíž Brna, máš šanci ho vidět

To je ten, jehož fotku jsem sem dával. Nechám si ho časem dělat neb budeme asi nakonec mít čuvače :mrgreen:
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Kain wrote:A jsi si jistá, že ses aspoň podívala na internet, že jo? Nebo že v knihovně nic neměli? Protože já si vybavuju nějakou knížku, kde byli bojoví psi od starověku po služební a protitankové psy, ale na jméno si nevzpomenu. Ale divil bych se, že by ve vědárně nebyla.
Na internetu se divam jak blazen (ale dekuji za radu a za odkaz), ale po knizce se urcite podivam!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Na www.osel.cz vyšel kdysi článek o vývoji čoklů (nové poznatky díky kterým můžeš přeskočit 1/4 všech úvodu knih o psech).

Ve psech je zde sběhlá "rozárka".

Jo a doufám, že nám potom přednášku pošleš :c)
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Někde bych měl mít obrázky zbroje pro bojového psa 15./16.stol ze zbrojnice ve Wartburgu, zkusím se mrknout. Ten obojek z Brna je ale tuším z 14.stol.
Zuzka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 126
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mnichovice

Post by Zuzka »

Pampalíny wrote: Jo a doufám, že nám potom přednášku pošleš :c)
A vy mi ji pak roztrhate na kousky :oops:
Az ji budu mit, tak ji poslu...
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

nebo by na to slo jit opacne... vytipovat nejaka plemena, ktera mohla byt pouzivana k hlidani nebo k lovu, na hrani si ho pravdepodobne porizoval malokdo (myslim ze Egypt, mozna ten Rim) a pak dohledat neco o historii konkretniho plemene, vetsinou to na webu ruzny chovatele a fandove tech plemen mivaji... a takhle jit postupne zpatky do historie... i kdyz rasy a slechteni v dnesnim pojeti jsou spis relativne novodobe zalezitosti...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

já plemena studoval při výběru psa, kterého si pořídíme. Chystal jsem se napsat článek, ale předně nemám načteny dostatek pramenů (neb je to i docela bída), nemám dosttek osteologických podkladů (málokdo čokly publikuje, a hlavně nemám čas to napsat. :-X
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

Pokud by někdo z pléna měl nějakej link o psech v barokní Evropě - konkrétně mě zajímá dalmatin coby kočárovej pes - byl bych povděčen. Sice jsem zapátral, ale zatím nijak vehementně.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

A vy mi ji pak roztrhate na kousky :oops:
Az ji budu mit, tak ji poslu...
Předpokládám, že budeš psát jen o Evropě, nebo chceš zabrousit i do Nového světa?
Tam to bude s literaturou horší. A bude hodně záležet na oblastech a období.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Viktorie
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Viktorie »

Pokud chceš tip na konkrétní plemeno - zkus se podívat na Cane Corso, pokud se fatálně nepletu, je to velmi staré plemeno, které je vidět i v bojových postrojích na středověkých dřevorytech (nemám u sebe teď přesnější dataci ani odkud ty dřevoryty jsou - jsou tam zajímavé výjevy - např. pes v postroji s přidělaným košem na žhavé uhlíky na zádech, jehož účelem bylo podbíhat v bitvě pod koňmi, plašit je a shazovat tak jezdce - tedy alespoň tak pravil komentář v knize o využití psů v historii :-) .

Ad ten obojek na vystavě v Brně - dost mě to překvapilo, ale je to úplně standardní "ostnáč" používaný i dnes na většině cvičáků.
Viktorie
Post Reply