nalez z ilegalniho vykopu

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Borivoji, abych byl konkrétní:
Naše knížka Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve byla do roka a půl pryč.
Myslím, že to splňuje všechna negativa "archeologické" literatury - odbornost odrazující laiky, vysoká cena (449,-), malá dostupnost (ne všichni knihkupci si vezmou tohle nízkoobrátkové zboží), nepopulární téma, knížka zaměřená na jedinou oblast (i když v paleobotanice vyjímečnou)....
Vyvrátil jsem dostatečně argument, že odborná archelogická literatura je neprodejná (není po ní poptávka)?
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Navíc nemá cenu omílat stále knížky ve stylu "Stručné dějiny Velké Moravy a pár fotek". Je třeba jít do hloubky.
A u publikací je třeba vážit styl a provedení. Studien, Eliten, Pohřebiště u 6.a 12. kostela, pohřebiště v Mušově, to všechno jsou knihy s pevnou vazbou (až na Mušov) na drahém tlustém křídovém papíře. To je logicky drahé. Všimněte si, jak vycházejí jiné publikace - na laciném papíře text, na několika barevných stránkách obrazové přílohy, to celé brožované. To by mohla být cesta, jak ušetřit.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Mam z toho jakym smerem se ta debata ubira dojem, ze takova ta dogmata o tom jaka je to rehole, jak se ty publikace neprodaji a dalsi a dalsi se snad uci uz na ty skole...

Cetl jsem kdysi celkem pekny clanek o tom jak je nase soucasne technicke skolstvi trochu OUT diky tomu ze uci sice studenty spocitat a navrhnout napr. hridel tak aby vyhovel nejakemu namahani, ale uz malokdy je v zadani to, ze ma pri navrhu pracovat s omezenymi financemi, coz by ho mnohem lepe pripravilo na praxi.... a mam skoro dojem ze s necim podobnym se potyka i ta archeologie.

Vzhledem k tomu jak je to mizerne hodnocene a vzhledem k povaze prace mam pocit ze to vazne muze delat jen clovek zapaleny pro vec a nadsenec. Ale tihle lide vidi jen ten svuj obor a nic okolo, coz je skoda. Kdyby meli mezi sebou nekoho kdo dokaze byt i trochu manazer.... myslim ze i na knizky se daji sehnat ruzne granty, na zachrane vyzkumy napr. sponzor. Jiste trochu to idealizuju, vim jak to napr. se sponzoringem u nas je, ale vsechno je to o tom jak prestizne se to nastini. A obavam se ze na to aby se do archeologie davalo vic penez je potreba ji napred trochu zpopularizovat a priblizit ostatnim. Lidi musi citit ze ten detektorar tam vykrada i kousek jejich historie, musi to povazovat i za svou vec...

Osobne se domnivam, ze pokud se ma pristup spolecnosti zmenit, musi tu zmenu zacit prave archeolog, priblizit ty sbirky co nejvic lidem a pustit co nejvic informaci mezi lidi (a to jak nejakou popularne naucnou, tak i klidne odbornou formou).

Zatim tu z ust jeste nedostudovanych (borivoj) nebo uz asi praktikujicich slysim jen vycet problemu a prekazek "proc to nejde" .. skoda...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Stále je tu možnosť zahrabať sa na pár dní do archívov. Neviem ako to funguje u vás, ale v Nitre (Slovenská akadémia vied - Archeologický ústav) archivuje všetku dokumentáciu o nálezoch. Časopis Slovenská archeológia vydáva cca raz za 10 rokov zborníky o výskumoch a nálezoch, podľa obdobia. Ťažko sa to zháňa, ale je to aspon malý dôkaz toho, že nie všetko je skryté v šuflíkoch.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Měřínský je moc dobrý. Ale z hlediska hmotné kultury je ta dvojka celkem okrajová záležitost, věnuje se spíše politickým dějinám.Tedy je to IMHO spíše historie než archeologie.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

pro změnu legální nález.....aneb, kam noha římského vojáka vstoupila,cestu vybudovala :-)

http://zpravy.idnes.cz/delnici-objevili ... avosti_adb
nunc est bibendum
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

finito

Post by KRAK »

Zdarec,
pred casem jsem tu byl narcen, ze jsem toho vykradace pamatek, o kterem je zminka na zacatku diskuse, hajil, ze to je muj kamarad a ja nevim jake vsechny dalsi nesmysly se tu objevily. Veci se v soucasne dobe maji tak, ze jsem uz byl 2 x podat svedectvi a na nenapravitelneho slovenskeho mrcase je podana zaloba ... jinymi slovy jsme svedky toho, ze kdyz si dupneme, tak policie zacne konat a s vysledky.

Driv delal do 2. svetove, a pohyboval jsem se rekneme nekde na hrane legalnosti a etiky. V te dobe jsem poznal par velkych ryb - hledacu, ze kterych mi je vazne na bliti, ale od nich jsem zjistil, ze stare rceni "Pod svicnem je nejvetsi tma", je absolutne pravdive. Takze budu rad, kdyz si archeologicka straz doslapne i na archeology! Zvlast na ty, kteri se tvari jako strasni vedci a nadsenci, ale ve skutecnosti si ilegalne najimaji mrcasniky jako hledace a v pripade problemu s hlidkujici policii se za ne postavi s tim, ze to je "oficialni archeo-akce".

Otazka na Raba ... cim vsim se MUSI osoba provadejici legalni pruzkum prokazat? Mozna by znalost techto nalezitosti pomohla usvedcit ony archeology a jejich tym.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Takže si na Tebe došlápli a najednou jsi hodnej hoch?
My jsme ty Tvoje příspěvky četli, koneckonců jsou pořád k dohledání.....


J.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Protože jsem se s Krakem bavil o těchto věcech dříve než vůbec tato diskuse vznikla, vím že byl vždycky hodný hoch.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Zdravím,
no, když je vůle konat, dá se udělat aspoň něco:
http://www.romanarmy.com/rat/viewtopic.php?t=14189

Pro ty, co nečtou anglicky, krátké shrnutí: španělská policie udělala velký zátah proti vykradačům archeologických památek, bylo zatčeno 52 lidí od sběratelů památek, přes přímo lupiče až k zprostředkovatelům. Bylo zajištěno skoro 300 000 nejrůznějších archeologických objektů a dokonce i materiál a nástroje pro výrobu falzifikátů.

Hmmm, jen kdyby se podobné akce dělaly častěji a i v ostatních zemích...

S pozdravem
Saša
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Takže jestli tomu dobře rozumím, jsou detektoráři hobbysté, kteří kopou ze své iniciativy. To jsou hajzli, kteří ničí lokality, berou nám cenné nálezy a zaslouží zastřelit. A pak jsou detektoráři hobbysté, kteří na základě archeologicko-korzárského patentu dělají totéž, ale odvádějí vše archeologovi. A aby odvedli vše, tak dostávají zaplaceno z peněz daňových poplatníků. Takže jedný rozdíl je, že v prvním případě to skončí v soukromé sbírce, v druhém a dražším v soukromé krabici v depozitáři, kde to čeká na archeologa, který to nemá čas zpracovat. Co mi uniklo??? :shock:

Kolik se na tyhle detektoráře vynaloží? Jaký je přínos za ty peníze? Když to děláte, musíte mít nějakou představu, kolik dostane jeden, za jakou práci, za jaké zboží...to je jedna z nejzajímavějších informací, na kterou jsem zatím narazil, opravdu...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

...

Post by KRAK »

hawkwind wrote:Takže si na Tebe došlápli a najednou jsi hodnej hoch?
My jsme ty Tvoje příspěvky četli, koneckonců jsou pořád k dohledání.....


J.
No tak ja byl vzdycky hodny hoch .... to, ze se to zacalo resit, bylo sice na popud zejmena Raba, ale ten konecny krok jsem musel udelat ja. Bylo by jednodussi zrusit registraci na tomto foru a prestat se o to uplne zajimat. Takhle jeste hrozi, ze budu muset jet na SVK. Jinak z toho mam dobry pocit, nebot jsem mu 2 x daval sanci, at to vrati, a on se jen smal ... asi necekal, ze nekdo podnikne takovouto pravni anabazi.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Aldhick wrote:To Kain: v podstatě jsi to trefil, ale už nehodlám stále dokola reagovat na hloupé poznámky typu "soukromá krabice v depozitáři". Je to evidentně zbytečný.
Uniklo ti zajisté spoustu věcí, protože do té problematiky dostatečně nevidíš.
Přínos toho jednání je např.už notoricky známý případ jedné lokality, kde se přesně tímto způsobem (pacením detektoráře hobbysty) podařilo zístkat soubor 600 keltských mincí, o kterých už vyšel pěkný článek dr. Kolníkové a jsou v depoztáři v MZM. Bez této akce by bylo i těch 600 z odhadovaných 2-4 tisíc taky nenávratně v trapu....
Neim co je na tom tak nepochopitelnýho :roll:
pokud jsou to externí spolupracovníci - tedy řádně poučení, proškolení a prověření lidé, pak nám to nevadí. pokud je to záležitost osobní dohody, pak se jedná vždy o individuální záležitost, kterou tu právě pro její charakter nemůžeme napasovat na průměr a neočekávejte, že ji vždy obhájíte před veřejností. další možnosti zapojení hobistů pak obecně považuji za něšťastné a nelegální...
Ich dien!
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

a něco pozitivnějšího, možná už jste zaslechli, že : http://brnensky.denik.cz/zajimavosti/tr ... 70316.html
nunc est bibendum
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Je fajn, že je to v museu, ale není zas tak pozitivní, že to vyhrabal policajt s detektorem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Post Reply