Nábytek

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Bohuzel jsem kluk z panelaku a tudiz pro mne samovyroba nepripada v uvahu. Kdesi na netu jsem nasel primo konkretni stavebni postup, vcetne rozmeru, na konstrukci kresla ala presypaci hodiny. Bohuzel jsem zapomnel kde to bylo a mam to jen vytistene na papire. Ale alespon to. Strezim to jako oko v hlave. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Sehnal jsem truhlare, ktery je ochoten za pomerne rozumny peniz vyrobit rozkladaci nabytek na akce. V soucasnosti jsem u nej zadal postel, stul a oltar. Predpokladam, ze na Libusine budu mit vse hotove a tak bude moznost shlednout vzorky jeho prace a v pripade zajmu bude urcite mozna domluva.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kolik by si tak řekl za truhlu střední velikosti, bez kování? Bedna tak 110 x 50 x 60cm.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Truhlu zjistim. Pristi tyden mu jdu zaplatit material na ty postele, stul a oltar. Pokud by jsi mel treba konkretni obrazek te truhly, bylo by to nejlepsi.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mno mohlo by se jednat i o kopii originálu co je na Pražském hradě, jen se bojím že je pro mně moc veliká. Jinak moc nápaditá konstrukce to není - je to truhla z 12.st., původem zřejmě z Itálie a moc se s tím nemazali - přeložili dřevěné desky přes sebe a zflákali to hřebíkama :-)
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Fakt to dělali železnýma hřebíkama? To nebylo moc obvyklý, ne? Při tehdejší zručnosti se dřevem a zároveň vysoké ceně železa... To si mohli dovolit jen zazobaný Taliáni :)
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Wothan wrote:Mno mohlo by se jednat i o kopii originálu co je na Pražském hradě, jen se bojím že je pro mně moc veliká. Jinak moc nápaditá konstrukce to není - je to truhla z 12.st., původem zřejmě z Itálie a moc se s tím nemazali - přeložili dřevěné desky přes sebe a zflákali to hřebíkama :-)
Je to zrejme trestuhodne, ale nevim, jak vypada original na Prazskem hrade. :oops:
Zkusim to najit na netu, ale kdyby jsi mel fakt ten obrazek, bylo by to idealni.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Bobře myslíš tu truhlu ve které byly údajně ostatky Konráda Oty II.?
Nedávno ji rekonstruoval Šumbera (mj.Relikviář sv.Maura) a byla to vcelku luxusní záležitost. Myslím , že hřebíčky byly dokonce pocínované a tvořily ornamenty. Truhla byly potažena nějakou látkou,ale už si nevzpomínám jakou.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Huh, o té bedně jsem mluvil já, aspoň myslím :wink:

Ano jednalo se o tohle, práce je to údajně jiho Italská, snad Sicilská. Šlo mně spíš o konstrukci než o zdobení - když jsem si jí prohlížel, překvapilo mne že ta konstrukce byla dost prostá - v podstatě na tupo k sobě přiložené desky probité železnými hřeby. Ty zdobené zřejmě nebyly, měly spíš funkční význam. Celé to ale bylo potaženo kůží nebo tkaninou a ta byla následně pobita velkým množstvím malých hřebíčků vyskládaných do různých ornamenů.

Vážně uvažuji o replice téhle truhly, ale pro mé potřeby je asi příliš velká, takže tu budu zřejmě replikovat až do paláce. Teď mi šlo spíš o truhlu menší, do stanu, bez toho potahování a zdobení hřebíčky. Spíš jsem o ní mluvil kvůli konstrukci a tvaru.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Máš obrázek? Už mám nařezaná prkna na truhly, a vycházím z kvádrovitého tvaru, konstrukčně ale podobnému těm vikošským.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No ono to nebylo moc nápadité - prostě je to taková kvádrovitá bedna s rovným víkem. Zajímavé na ní je spíš to zdobení. Datace - snad konec 12.st.

Jinak měl jsme domluvené focení při instalaci výstavy Příběh Pražského Hradu, ale nedostal jsem se tam.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jiskra

Post by Jiskra »

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ano to je ona!
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Škoda že v tom článku se nepíše nic o těch zámcích - zajímalo by mne jak staré jsou tyhle dva vnější zámky.

Jinak mi tahle truhla poslouží spíš jako inspirace, pro tu mou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

No pokud takova jednoducha krabice tak neni problem. Pokud ale vcetne toho zdobeni, tak to urcite neudela. Tak dobrej a ochotnej zase neni. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply