Osetreni kozesin/kuze

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Métá?xestse Ohnéssese wrote:Díky za rady. Já bych se vykašlal i na ty bílý berany. Ale když je mám zadarmo...
Zkoušel jsem si na nich vydělávání... a chtěl bych zkusit i to barvení...
Jde mi o to to zkusit, nechci maskovat to, že to není košer :-)
Košer není beran bílej, ani barevnej. Jen to chci zkusit.
No, máš několik možností zdůvodnění. Předně krom bizonů a medvědů se zcela běžně používala i kožešina z kamzíka běláka a ovce tlustorohé.
Krom toho, budeš se divit, ale ovce nebyla na středozápadě věc neznámá. Trapperské karavany je používali jako živé konzervy, a to u vřádech tisíce kusů, tak že u traperů kožka z ovce až tak mimo mísu není a nevyloučil bych ani kšefty s Indiány. Netvrdím, že to bylo běžné, ale rozhodně to nemuselo být až takovou výjímkou.
Když už jsem u toho, tak ovce, krávy, slepice a prasata se běžně pěstovala u obchodních stanic. Tyto produkty byli sice vzácné, tak že drahé, čili dobrý kšeft - ale nebylo to nic nedostupného, jak by se mohlo zdát :wink:
Joe M.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Neviem kde ale videl som fotku indiana z kmena Ojibway ktory mal na sebe oblecene legginy z ovcej kozusiny. Bolo to opisane v texte pod fotkou.
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky
Contact:

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Joe wrote:Krom toho, budeš se divit, ale ovce nebyla na středozápadě věc neznámá. Netvrdím, že to bylo běžné, ale rozhodně to nemuselo být až takovou výjímkou. :wink:
Teda Joe, nevím kde jsi tenhle můj příspěvek vyhrabal...
Od té doby jsem nějakou ovci vydělal a začal s jeleny :wink: , kteří jsou výrazně víc košer...
Ovce běžné byly, ale u jiných kmenů než dělám já... U mně to byl bohužel převážně bizon... ale třeba se na mně usměje časem štěstí a třeba i ten někdy bude.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Abych nezemřel nepochopen :wink: Bizon je bizon a medvěd je medvěd a basta :wink: Já jen reagoval na to, že ono se toto obecně moc neví a i bledé tváře u nás mnohdy žijí v domění, že ovčí kůži je možno považovati jen za náhražku např. bizona, neb. na západě ovečky přeci nebyli - jenže ony byli a to v dost početných kusech. Tak že ono to není až tak mimo mísu. Pro mne toto zjištění svého času bylo docela překvapující, protože jsem někde četl, že ovce se začali pěstovat v USA ve velkém až na skonku 19. století, což zjevně nemůže být pravda, když každá karavana ze St. Louis se vybavovala ovcema a to v řádech 1000 kusů. Nebo že neskonalou prčou byla doprava čuníků a jiné havěti pro obchodní sídla, kde pak ti mizerové prodávali např. vejce či mléko za nehorázný peníz. Z toho např. plyne pro nás neuvěřitelná věc, kterou je přítomnost tohoto nápoje v Amerických barech atd.
Joe M.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Joe wrote:Abych nezemřel nepochopen :wink: .......
Joe ty se nekam chystas? :biggrin:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Jo, bývala zde prachárna a je zde velmi nebezpečno [-X
Joe M.
Nibowaka

Post by Nibowaka »

Pokud se kůže činí kamencem, tak zvané Jíchářství,zůstane řemen bílí.Nevím přesně od kdy se používá, ale je to dost staré řemeslo. Je pravda, že tak se činí spíš slabší kůže a kožešiny- kozy, ovce, jeleni a tak. Hovězina se činí chromem nebo třísly a to řemen obarví. Zkoušel jsem kus telete vyčinit a šlo to taky.
Co se týče stylovosti ovčí kůže v Americe chci se zeptat. V posledním Mohykánovi maj červenokabátníci při pochodu na zádech bílé kožešiny. Mněli ovčí kožešiny doopravdy, nebo je to jen výmysl režiséra?
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Nějak si to nevybavuji, ale nevyloučil bych to. Výstroj a výzbroj se v té době (ostatně včetně vojáků) dovážela z Evropy a jak je známo, Británie byla velmocí právě v pěstování ovcí. Ostatně rozšiřování pastvin bylo hlavním kamenem úrazu a následných sporů s Iry a Skoty. Způsob hospodaření navíc Evropané importovali i do kolonií. Je třeba si uvědomit že východ Ameriky byl již v té době po všech stránkách kolonizován a úroveň hospodaření již byla na stejné úrovni jako v Evropě! Čili pěstovalo se tam či vyrábělo vše jako v Evropě. Včetně ovcí! Čili nepochybně ovčí rouno nebylo věcí nedostupnou!
Jak jsem tady již psal - nakonec se ukázalo, že dokonce ani hluboko na západě mnohé produkty nebyli věcí až tak nedostupnou, jak se pravděpodobně soudí. Víme, že při výstavbě obchodních center se hned druhý rok vybavovali pro spestření jídelníčku a také zahnání nudy veškerou havětí (krávy na mléko, slepice pro vejce, prasátka a i ovce). Také pro vlastní potřeby zakládali zeleninové zahrádky apod. Nejednalo se o nějaké velkopěstitelství, ale vesměs pro potřeby posádky - ale prostě to tam bylo.
Joe M.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Ano, ovce mohly být důležité i pro udržení morálky mužstva... :wink:
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

Nibowaka wrote:Co se týče stylovosti ovčí kůže v Americe chci se zeptat. V posledním Mohykánovi maj červenokabátníci při pochodu na zádech bílé kožešiny. Mněli ovčí kožešiny doopravdy, nebo je to jen výmysl režiséra?
výmysl režiséra to není, ale taky to není z ovce [-X
ty bílé "batohy" jsou totiž z kozy :wink:
User avatar
Joe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1031
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Joe »

Awe: jo, teď jsem si vzpomně #-o - máš pravdu, dělali se z kozynky a vršek jako u telete se nechal s chlupem. To měl asi na mysli :idea:
Joe M.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Tu je odkaz ako dôkaz že to je vyrobené z kozy: http://home.earthlink.net/~colscoy/knapsack-images.html Avšak zatiaľ mi to pripadá tak ze je to zaležitosť až od roku 1768 ciže Vojna o nezávislosť.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

nataniel wrote:Tu je odkaz ako dôkaz že to je vyrobené z kozy: http://home.earthlink.net/~colscoy/knapsack-images.html Avšak zatiaľ mi to pripadá tak ze je to zaležitosť až od roku 1768 ciže Vojna o nezávislosť.
Asi to rejžovi někdo zatajil :wink:
awe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 331
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by awe »

cossack wrote:Asi to rejžovi někdo zatajil :wink:
[-X koncem sedmiletky uz se pouzivaly. Jedinou otazkou je, nakolik byly rozsireny a jestli skutecne byl nejaky utvar, ktery jimi byl vybaven, v Americe :?:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

No, viděl jsem tmavý chlupatý bágly přes rameno, ale najsem si jist jestli to byl předpisový mustr. Spíš bych si tipl na nějaké samo-domo co si vojáci iniciativně spíchli.
Post Reply