obouručáky

Moderators: melkel, Raiden, Maršálek, Alexandr, Knecht, Wothan, Viktorie, Kain, Joe

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

obouručáky

Post by Wothan »

Snad od 14.st. ne? Do té doby se obouruční meče nepoužívaly, ostatně spadají spíš do 15-16.st. ale tyhle dotazy si hoď do Vrcholného nebo Pozdního středověku do nějakého auditka věnovaného zbraním - není asi nutné vytvářet tam nové téma jen pro jednu konkrétní otázku. Zkus to, my to tady pak časem odstraníme.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

no otázka vypadá na první pohled divně, ale nějaké zprávy o obouručních mečích či mečích nezvyklé délky jsem zaregistroval již dřív než počátkem 14.století. Již Ibn Fadlán se zmiňuje o meči který se musel držet oběma rukama. V písemných zprávách o dobývání Jeruzáléma z počátku 12. století vyplývá, že obránci používali dlouhé meče držené oběma rukama . koneckonců již délka meče jednoho německého hraběte z pol.13.stol.(mam dojem , že o tom psal Choc) kolem 142 cm vzbuzuje vážné obavy, že mohl být ovládaný jednoun rukou. Podotýkám, že z kontextu těchto zpráv lze usuzovat, že držení meče resp.rukojeť byly dlouhá a ruky nesvírali rukojeť na sobě, jak je vidět na některých iluminacích 13. věku.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: obouručáky

Post by Boza »

Conan wrote:Zdravím všechny šermíře. Mám dotaz na weby, na kterých najdu veškeré informace, kresby a fotky týkajících se obourčních mečů do 14 století.
Díky Conan
Milý Cimmeřane, obávám se že tvůj dotaz ve mě vzbuzuje dojem "naservírujte mi vůbec ouplně všechno, viděl jsem při výletu na Helfenburg vobouručák a chtěl bych začít šermovat, nejlépe nějaký středověk páč pak pak můžu prsit před holkama vod nás ze třídy".

Zkus být konkrétní a vyjádřit o co ti jde - threadů na zbraně ve středověku je hodně v příslušných sekcích. Jinak mám vážné pochyby že se dočkáš nějaké odpovědi a téma zůstává vážným kandidátem na smazání.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

milý Bozo,

pokud se zamyslíš nad dotazem milého cimmeřana, tak ti asi dojde, že se ptá cíleně na meče, které jaksi nejsou na seznamu. To znamená, že už asi o mečích něco ví. a protože asi vím o koho se jedná, dovolím si tvrdit, že to tak asi bude. Bohužel musím souhlasit, že forma dotazu je poněkud nestandartní a vzhledem k patrnému nedostatku jakýhkoliv jiných pramenů než písemných, to bude asi záležitost, která vyšumí.
Nicméně se přimlouvám, aby téma zůstalo ještě nějakou dobu otevřené, možná se něco najde..
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Frenku, jestli je to náš společný známý, pak souhlasím - není padlý na hlavu a vážně chce meče do 14. století, taky bych nemazal.

Bozha: Jestli je to on, tak nemá nick Conan, protože si na něj hraje, ale protože tak vypadá (a nedal si ho sám:-))

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ehh, omlouvám se za paranoiu způsobenou přílišnou četbou ceskyserm.cz :) Ono tohle (rsp. obouruční meč) ani není jaksi moje parketa takže sám nemám jak přispět :? .
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Řádu měl být darován jiný meč, který se našel u Santoku v Polsku a dle tausované výzdoby přisuzovaný POII. Bohužel se ztratil běhemWWII.Příležitostně sem hodím foto a kresbu, výzdoba skutečně stojí za to...
jedná se ale o "klasický" jednoručák, takže trochu OT.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

frenk wrote:milý Bozo,

pokud se zamyslíš nad dotazem milého cimmeřana, tak ti asi dojde, že se ptá cíleně na meče, které jaksi nejsou na seznamu. To znamená, že už asi o mečích něco ví. a protože asi vím o koho se jedná, dovolím si tvrdit, že to tak asi bude.
mily frenku:

- zamyslim ale nedojde... zrovnatak muze jit o nekoho kdo se spletl a nebo ma chybne informace (posuku co shani info o obourucacich presne dle bozovy specifikace jsou plne jine debaty)

- nejsou na seznamu? nejsou na seznamu kde? pta se na 14 stoleti. a to nekam spada ze? co to treba dat do vrcholneho/pozdniho stredoveku kam se to dle meho nazoru hodi vic?

- "To znamená, že už asi o mečích něco ví" - nikoliv nezbytne

- "a protože asi vím o koho se jedná, dovolím si tvrdit, že to tak asi bude." - to my ostatni bohuzel asi nevime a bohuzel dotaz je polozen skutecne formou 14ti leteho teenagera

takze ano, je v poradku ze se zeptal, urcite to nikdo nesmaze bez rozmyslu, ale ocekavam-li nejakou kultivovanou odpoved... mela by byt kultivovana i otazka... stacilo uvest malinko kontext a bylo by jasne ze to neni nejaky pubescent nebo provokater..

to jen tak na okraj kdyz uz tu mate tendence moralizovat nad reakcemi druhych
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

pokud jsem četl dobře tak do 14. století.To znamená před 14. století. To je období které zahrnuje období od RS do VS, takže nevidím důvod proč by nemohla otázka být ve společných tématech. Když nevíš s kym mám tu čest, bývá zvykem se chovat zdvořile. Chápu, že je to dáno poněkud nešťastnou formou dotazu a averzí vůči neseriozním zájemcům. Proto jsem se snažil ten dotaz dál specifikovat. Následná reakce mi proto připadala trochu zbytečná, doufám, že je všechno již O.K. a doufám, že se na mě Bozha nezlobí. Tímto se chci omluvit.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

jedine co mohu dodat je, ze presneji vyspecifikovana a konkretnejsi otazka by zabranila treba i tomuto nasemu dialogu... to je asi jediny co je "spatne" a jediny co bych mohl vytknout... jinak samozrejme v poradku..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Frenk: v depozitu NM mají fragmenty mečů nebo spíše jen jílců s paraořechovou hlavicí. Datace je dosti volná, ale podle tvaru a velikosti hlavice a zbytku jílce soudím spíš na 13.st. Zajímavá je na nich právě délka jílce - sloupek je nejméně u dvou z nich nápadně dlouhý. Něco takového by se dalo uchopit oběma rukama podstatně lépe než ty kratší jílce jaké známe u těchto mečů z 11-12.st. Ale přímo za dvouručák bych to asi neoznačil - stejně bych se zřejmě nevyhnul tomu držet to jednou rukou za hlavici, má to tedy asi blíž jedenapůlručnímu meči, ovšem tenhle typ hlavice se pro podobné držení zrovna moc nehodí. Taky když sleduji vývoj délky sloupku od 11.st. do 13.st. je tu vidět posun který asi nesouvisí jen s nutností pojmout obrněnou rukavici, ale možná i s vyvažováním (taky bývají ty hlavice dost veliké). Taky je nasnadě že se rozměry nových mečů mohly přizpůsobovat dispozicím jejich majitelů.

Čili nezavrhoval bych myšlenku že se podobné meče mohly objevit dříve, ale nic z toho mi nepřipadá jako klasický dvouruční meč tak jak jej známe od toho 14.st. ale spíše 15.st. Už třeba pro to ne že obouruční meč je navzdory zmínkám které uvádíš typická zbraň pěchoty, ne těžkooděné jízdy která přece jen ve 12-13.st. dominovala. A jezdec většinou potřeboval jednu ruku volnou aby držela štít a uzdu. I když napadá mne dost výjevů třeba v Maciejowské bibli kde sekají jezdci obouruč i když ne přímo meči. Jenže si pořád myslím že tohle je téma pro vrcholný středověk, jak už jsem psal - tam už nějaké téma věnované zbraním existuje a fakt že by to zahrnovalo ne jen 13.st. ale třeba i 12.st. (i když to se mi javí pořád dost podezřele) by asi nikomu moc nevadil. Konečně i v jiných tématech se v diskusi zabrousí o kousek dopředu nebo dozadu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Máme ho na webu Curie, ale bez měřítka ti to moc neřekne (Depozit Národního Muzea v Praze - inv.č. 162, 7.339, H2-104.342).

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Myslím že ta fotka trochu klame - je to focené pod úhlem. V reálu pokud si vzpomínám není ten rozdíl dvojnásobný, ale je samozřejmě zjevné, že jílce těch dvou mečů jsou výrazně delší než toho levého, který je ale pro změnu dost krátký.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

NM nic takového nevystaví dokud nebude mít tu sousední buduvu......
nunc est bibendum
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ani pak by asi nemohli zdaleka vystavit všechno.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.