Kroužkové zbroje ve vrcholném středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Kroužkovka s přišitou vycpávkou

Post by Martin »

Takhle zachovalou prošívanici, která tvoří podšívku kroužkové košile, jsem ještě neviděl.
Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Za povšimnutí stojí, že vycpávaná je pouze přední část podšívky a límec, na kterých není kroužkové pletivo (doufám, že se nemýlím). A na to si Rusák navlíkl ty svoje zrcadla a byl hotovej.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Cit.: "Na tomto obrazku, je zachytený zbrojnoš s "plechovymi nohami" čo by mal mať podnimi, aby mal maximalnu ochranu?
Moje doterajšie poznatky ma odkazujú na: bruchy, vlnenné alebo platenné nohavice, potom asi nejaká prešívaná vrstva..,krúžkové "trenírky" a na záver plechy..toť moje poznatky".

Na tohle je těžká odpověď. Z málokterého obrazu je vidět, jak byla řešena ochrana rozkroku. Pokud pomineme renesanční chrániče, je pravděpodobné, že těžkooděncům standardně musela stačit prošívanice a kroužková košile nebo kroužkové pletivo našité na prošívanici, které rozkrok zakrývalo zepředu. Kroužkové trenýrky jsou výjimečnou záležitostí a prošívané by zase dřely a vadily při pohybu. Jezdec to měl lepší, ten měl slabiny kryté okutým sedlem. Zbroj pro pěší turnaje zase zakrývaly pohyblivými segmenty každou sebemenší část těla. U pěchotní polní zbroje to krytí ale zas tak dokonalé nebylo.
Ten oděnec na obrázku má určitě pouze hacě (tedy středověké slipy), na nich kalhoty s "padacím mostem" a na tom plechové nohavice. To, že je možné ho vykastrovat sudlicí s hákem, jsme si teoreticky už vyzkoušeli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Úžasné, ale hlavně to prošívání mi silně připomíná prošívané zbroje nebo jejich části z výjevů co jsme před časem probírali a snažili se nějak identifikovat.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Tak to je hustý ,takže to by mohlo být toto.
http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... IllID=7105 :shock:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Pánové já smekám. Dokonalá detektivní práce :) To by zkutečně mohla být odpověď na tuhle iluminaci.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

KOHO: ano to jsem měl na mysli - prostě zdá se že to vypadá nápadně podobně té iluminaci.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Musim ještě upozornit na ty kroužkové doplňky nohavic - ty se mi moc líbí :)
A zajímavá je ještě jedna věc, že pokud skutečně nohavice byly pokryty lamelami, byly tyto následně recyklovány! Docela zajímavé by bylo zjistit na co...
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Mrkvoslav wrote:Musim ještě upozornit na ty kroužkové doplňky nohavic - ty se mi moc líbí :)
A zajímavá je ještě jedna věc, že pokud skutečně nohavice byly pokryty lamelami, byly tyto následně recyklovány! Docela zajímavé by bylo zjistit na co...
Tam mi nehraje to odstranění lamel absolutně bez poškození nohavic a taky důvod, proč by se uchovávaly vysloužilé nohavice.
Chtělo by to nějaké bližší info, kde se dochovaly a jak jsou vlastně dělané. V současném stavu jsou evidentně pouze prošívané se zbytky kroužkového pletiva. Sice se podobají zbroji na obrázku, ale myslím, že tam se jedná o kovové lamely, zatímco tady pouze o podobně uspořádané švy.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Pro ty lamely mi na tom obrázku hovoří ty jednotlivá kolečka co jsou na většině kloubech,kvůli ohybu a zároveň kompletnímu pokrytí(siglálem po celé ČR), na co by byly na prošívanici kryté klouby prstů a kotník?Jěště je mám dole oděnec s kroužkovou kapucí na rukou.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Doufám jen že ty nohavice v mnichově ještě mají. Rozhodně by stálo za to zjistit více. Aby nezařvali během IIsv.v. tahle fotka je dělaná dle datumu roku 1914. Trochu škoda že dataci tak odflákli 14-15 to napadne při letmém pohledu i mě. Alespoň na třetiny. Celkově bych to hodil do první půle ale ta našitá brň by seděla spíše do druhé.
Na těch kolenou je patrné že v předu kroužkové pletivo je ukončené schválně. Evidentně hlavní ochranu kloubu přebírala myška.
Rozhodně je velmi zajímavé že na výjevech tento typ zbroje je poměrně střídmý a přes to pravděpodobně máme nález. :)
KOHO: S těmi pukličkami můžeš mít pravdu. Opravdu by to v tomto případě mohla být kovová zbroj.
To se ovšem nesmí dostat na veřejnost. Je to totiž jasný důkaz toho, že zbroje typu pexeso se používali :badgrin:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Doufám jen že ty nohavice v mnichově ještě mají. Rozhodně by stálo za to zjistit více. Aby nezařvali během IIsv.v. tahle fotka je dělaná dle datumu roku 1914. Trochu škoda že dataci tak odflákli 14-15 to napadne při letmém pohledu i mě. Alespoň na třetiny. Celkově bych to hodil do první půle ale ta našitá brň by seděla spíše do druhé.
Na těch kolenou je patrné že v předu kroužkové pletivo je ukončené schválně. Evidentně hlavní ochranu kloubu přebírala myška.
Rozhodně je velmi zajímavé že na výjevech tento typ zbroje je poměrně střídmý a přes to pravděpodobně máme nález. :)
KOHO: S těmi pukličkami můžeš mít pravdu. Opravdu by to v tomto případě mohla být kovová zbroj.
To se ovšem nesmí dostat na veřejnost. Je to totiž jasný důkaz toho, že zbroje typu pexeso se používali :badgrin:
tou poznámkou zda nohavice nezařvaly za druhé války jsi měl na mysli to, že se v nich nějaký městský oděnec mohl vrhnout od vřavy I. či II. války? :biggrin: Možná jsou teď jako kořist vystavené ve Verdunu, nebo ve Stalingradu :badgrin:
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

To zrovna ne :) Ale vím jak vypadala německá města po návštěvách bombardovacích svazů 8 armády. A zápalné pumy hoří rychle a velmi dobře.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ing. Havránek Jiří: Já spíš uvažuji o tom že to byla buď zbroj, nebo určené již pod rané plátové nohy. Proč by jinak byly ty kroužky našité na koleni. Proto jsem zmiňoval tu myšku. Holeň a stehno měli evidentně samostatnou ochranu a to buď ty našívané lamelky, a nebo spíš stehení a holení plát. Možná tak trochu něco podobného náhrobku Güntera fon Schvarzburg, ale to je hodně tenký led, jen úvaha. Opravdu by to chtělo ten popis.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Günter von Schvarzburg má celokroužky, doplněné na rukou a nohou zesilovacími pláty z lamel. Odzkoušel jsem je a mohu zhodnotit jako fukční. Dodnes použím jiné zesilovací pláty a to dle potřeby, buď na kroužky, nebo namísto nich v kombinaci s kovovým krytím kolen a loktů (viz. Kolín). Místo lamel jsem ale použil kulaté faléry.

Ty prošívané nohavice jsou sice velmi zajímavé, ale obávám se že více otázek vyvolávají než zodpovídají :wink: Absence popisu a detailů v kombinaci se širokou datací umožňuje kontraverzní hodnocení a zařazování.
Ich dien!