Udržba zbraní a zbrojí

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Mazal jsem to většinou sádlem, nebo slunečnicovým olejem, ale sádlo bylo lepší.
Jj, přesunutí by bylo na místě.
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov
Contact:

Post by Argon »

já mám teda dobré zkušenosti z voskem na kůži...ale asi to nebude moc LH :( ale je to dobrý :)
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Hele a to v tom to sadlo nehnije? Nebo nesmrdi?
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Naopak teď je to konečně do mísy :)
Mimo je to sádlo.
Jachym: Nehnije vůbec. Vpije se do kůže a prostě zmizí. Nesmrdí. A celkem slušně impregnuje. Jak jsem psal dokonalý matroš.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Mám takovej dojem, že se to nedělalo. Ledaže by už měli chemopren.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Schwarzhelm wrote:Nevím jestli to není mimo místu, ale co říkáte na podlepování plátů kůží. aby nedošlo k mýlce, nemyslím kůži jako podklad na k nýtování kusů plechu, ale podlepení dejme tomu celého kyrysu nebo přilby jako ochrana před rzí.
Jako ochrana i dekorativní prvek známe potahování zbrojí přileb i jejich barvení. Samozřejmě jako jediné lepidlo by připadal v úvahu v té době kostní klih. O "podlepování" zbrojí nic nevím a připadá mi to i trochu podivné. Uniká mi smysl takové luxusní práce. Vidět to není a reznout to bude stejně pod tím :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Schwarzhelm wrote:Na svoji obhajobu uvádím, že jsem něco podobného viděl na jednom obrázku, tuším že šlo o tzv. Herkulovu zbroj, která je tuším vyložena sametem. Jde však o zbroj pozdější, myslím 17. stol.
Vyložení sametem, nebo jinou drahou látkou odpovídá reprezentaci majitele. Máš-li spalnieř z hedvábné látky, pak si na něj nenavlékneš holý železný plát, případně polstrovaný kůží. Užíváme to dlouhodobě i na 14. st. a vycházíme z dochovaných zbrojí (např. dauphinova brigantina v Chartres (cca 3/4 14.st.).
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Právě na to bych byl opatrný. Pokud takový luxus má Francouzký Dauphin, pak český zeman :wink: ........
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Právě na to bych byl opatrný. Pokud takový luxus má Francouzký Dauphin, pak český zeman :wink: ........
No pokud se nás ptá český zeman, pak se neptá těch pravých :biggrin: Hradecká hamižnost je již pověstná... Já si na brokátový spalnieř beru kroužky nerad, tak mám alespoň nohy a zesilovací pláty podšité, ale standart to opravdu není :biggrin:
Ich dien!
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Co se týče praktické užitnosti jsou jednoznačně nejlepší kombinace tuk+vosk .)) a to v různých poměrech...
Samozřejmě je to záležitost konzervační. Samotný tuk je spíš pro změknutí... aspoň to jsou mé praktické zkušenosti od pionýra až doteď .)
Aspoň co se týče kůže.
Jinak ohledně kovu na plátech experimentuji s voskem rozpuštěným v benzínu .)) A hledám nějaké dobovější rozpouštědlo .))
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov
Contact:

Post by MadHamster »

Siegfried wrote:Co se týče praktické užitnosti jsou jednoznačně nejlepší kombinace tuk+vosk .)) a to v různých poměrech...
Samozřejmě je to záležitost konzervační. Samotný tuk je spíš pro změknutí... aspoň to jsou mé praktické zkušenosti od pionýra až doteď .)
Aspoň co se týče kůže.
Jinak ohledně kovu na plátech experimentuji s voskem rozpuštěným v benzínu .)) A hledám nějaké dobovější rozpouštědlo .))
No na dobovější rozpouštědlo bys musel mít jiný typ vosku, alebržto včelí se jestli si dobře pamatuju v alkoholu nerozpouští, ale který typ vosku se rozpouští v alkoholu to si fakt nevzpomenu....ale třeba Methylenchlorid je rozpouští skoro všechny :mrgreen:

Jinač já mám čepel meče nakonzervovanou včelím voskem tak, že sem vosk nanášel na fénem rozehřátou čepel, ale je to strašná mrdačka, příště použiju horkovzdušnou pistoli. :badgrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Technicky vzato je na to třeba znát destilaci. Destilace alkoholu je známa v Evropě od 11.st. z Itálie, odkud se o něco později rozšířila po celé Evropě. U nás hádám kolem 12.st. Jenže sám princip destilace byl v Evropě znám dávno před tím - už ve starověku i v raném středověku, protože destilace byla technicky potřeba třeba při výrobě mosazi a na principu suché destilace dřeva fungují i některé dehtařské pece - z 15.st. jsou doložené pěkné dvouplášťové apod. Takže technicky vzato bylo v silách našich předků vydestilovat terpentýn přinejmenším v 15-16.st. ale zřejmě ještě dřív. To zda to už skutečně dělali ovšem nevím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Na výrobu terpentýnového oleje, ani žádných jiných silic není potřeba znát principy destilace, ani na to mít nějaké speciální zařízení. Stačí dostatečně dlouho vařit nějakou rostlinu s vysokým obsahem terpenů v hrnci s pokličkou. Po čase se hrnec sundá z ohně, po ochladnutí se sundá poklička. Obsah hrnce se rozdělí do dvou nemísitelných fází - vodné a nevodné. Vodná fáze obsahuje medium a polární složky, nevodná obsahuje nepolární složky. Pokud se použije část rostliny s velkým obsahem monoterpenů alfa a beta-pinenu, máte v siličné fázi terpentýnový olej.

Lidstvo umí připravovat vonné silice toutouto cestou už od pradávna a celkem obstojně to zvládalo i v průběhu celého středověku.

Jinak zkuste ten vosk rozpustit v lampovém oleji. Nevím, jak včelí, ale parafín i olefín by jít měli.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

poradíte prosím, čím je nejlepší lepit kůži na plech? Konkrétně si chci "podlepit" vnitřní stranu kyrysu. Díky
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

chemopren 8)
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Post Reply