Vrcholná pochva

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Volkolak

Vrcholná pochva

Post by Volkolak »

Mám takový dotaz, mám jeden a půlruční meč, scháním pochvu a kamarád, že prý mi vyrobí kovovou pochvu potaženou kůží. Existovalo to vůbec? Jsou nějaké nálezy nebo je to blbost a mám dát ruce od toho pryč? Díky za odpovědi!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Udělej jí ze dřeva a potáhni kůží... K jedenapůlručáku bys měl mít také odpovídající doplňky kostýmu.
Vítězství nebo smrt!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Schwarzhelm wrote:A jak je to s botkou, používala se jen kovová, nebo dnes tak často viděná kožená?
Jak nám namaloval třeba A. Dürer, tak někdy i žádná:
http://www.wga.hu/art/d/durer/2/13/1/017.jpg
:badgrin:
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Myslím, že když uděláš (nebo si necháš udělat) nějakou pěknou bronzovou, samozřejmě dobovou, tak nic neskazíš. Víc informací bude mít Ronšperk.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Schwarzhelm wrote:A jak je to s botkou, používala se jen kovová, nebo dnes tak často viděná kožená?
Koženou botku bych opustil, to je především soudobé módní řešení. Vyjdeme-li z logiky, pak je kovová botka optimální a nijak drahá. To že dnes tu chybí výrobci je dáno poptávkou.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Vrcholná pochva

Post by Maršálek »

Volkolak wrote:Mám takový dotaz, mám jeden a půlruční meč, scháním pochvu a kamarád, že prý mi vyrobí kovovou pochvu potaženou kůží. Existovalo to vůbec? Jsou nějaké nálezy nebo je to blbost a mám dát ruce od toho pryč? Díky za odpovědi!
kovová pochva je opět soudobá záležitost, takže doporučuji dřevěnou, potáhnout kůží, v případě nobility i drahou látkou. kovové kování, tedy nejenom botka, by měly být samozřejmostí.
Ich dien!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

V pozdní gotice bylo celkem běžné používat také pochvy bez horního kování, pouze s botkou. Vázalo se to pomocí poměrně vzhledných uzlů.
http://strelciceskybrod.wz.cz/Mec_pochva1.JPG
http://strelciceskybrod.wz.cz/Mec_pochva2.JPG
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Výrobci nechybí, ale spíš jde o to že většina pošev v hist. šermu když už jsou je vyráběna sedláři nebo obecně lidmi co pracují především s kůží a je pro ně určitě větší problém pořídit té pochvě nákončí z kovu než z kůže které mají hodně a na to stačí i jen zbytky. Když si nechávám dělat pochvy tak společně s mečem nebo jeho jílcem a dělá je přímo mečíř, takže pro něj to až takový problém není - udělat pochvu ze dřeva, potáhnout kůží, opatřit kováním a řemením s přezkami apod. I když je fakt že ne vždy volím pochvu dřevěnou - do boje je to strašně nepraktická věc, takže pro některé meče mám pochvy dvě - dřevěnou i čistě koženou, kovový nákončík ale všechny.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Wothan wrote:Výrobci nechybí, ale spíš jde o to že většina pošev v hist. šermu když už jsou je vyráběna sedláři nebo obecně lidmi co pracují především s kůží a je pro ně určitě větší problém pořídit té pochvě nákončí z kovu než z kůže které mají hodně a na to stačí i jen zbytky. Když si nechávám dělat pochvy tak společně s mečem nebo jeho jílcem a dělá je přímo mečíř, takže pro něj to až takový problém není - udělat pochvu ze dřeva, potáhnout kůží, opatřit kováním a řemením s přezkami apod. I když je fakt že ne vždy volím pochvu dřevěnou - do boje je to strašně nepraktická věc, takže pro některé meče mám pochvy dvě - dřevěnou i čistě koženou, kovový nákončík ale všechny.
A mohl bys poskytnout kontakt na tvého mečíře? Prosím prosím :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mně dělává pochvy jak už jsem psal Roman Bláha, jenže já mu zpravidla zadávám trochu víc než jen pochvu. Primárně je to mečíř a když už mu nezadávám celé meče pro to že si čepele nechávám dělat jinde, zadávám mu alespoň kompletní jílce, pochvy, řemení, přezky...přišlo by mi trochu hloupé po něm chtít jen pochvu.

Kontakt na něj je 723741061. Bydlí v Ivanovicích na Hané nedaleko Vyškova.

Tohle je dřevěná pochva potažená mořenou kůží a opatřená kováním. Je k trochu staršímu meči - na 11-12.st.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Našel jsem jeden obrázek s konstrukcí románské pochvy. Ale zrovna moc jasný mi to není. Hlavně to omotání jakýmsi páskem (?) :shock:
http://strelciceskybrod.wz.cz/Pochva_romanska.JPG
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Nad tímhle obrázkem jsem se kdysi taky podivoval. Geibig neuvádí z čeho tahle rekonstrukce vychází, tak jsem se to rozhodl ignorovat.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Schwarzhelm wrote:Ještě dotaz, jak je to s barvami pochev. Ptám se proto, že mám doma pěkný kus černé kůže. Na ostatních fórech jsem se o barvení kůže na černo moc nedočetl.
není jediný důvod, proč ji nepoužít :wink: černá patří ke škále barev běžně spjatých s kůží a koženými výrobky.
Ich dien!
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

ad Ing. Havránek Jiří: Víš jmenovitě o některých? Díky mým extrémě chabým znalostem němčiny jsem nebyl schopný to v Geibigovi najít.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Chtěl bych upozornit na to, že kovová pochva zas takový výmysl není, skutečně se občas vyskytovaly (i když ne moc často).
Další možností jsou pochvy kožené s hranou vyztuženou kovovým páskem (zevnitř nebo zvenčí), což se ve vrcholném středověku vyskytuje jak u mečů, tak i u tesáků a nožů.

Podívám se po nálezech. Někde jsem je tento týden viděl, ale nevzpomínám si, kde.
Last edited by Borivoj on Sun 18. Mar, 2007 15:07, edited 1 time in total.
Post Reply